סוזן רייס: "עדיף שלא יהיה הסכם מאשר אחד רע"

היועצת לביטחון לאומי בארה"ב סוזן רייס אמרה בוועידת איפא"ק כי כי ארצות הברית מחויבת לביטחונה של ישראל. יחד עם זאת קראה רייס, שספגה בשבוע האחרון ביקורת על התבטאויותיה נגד ראש הממשלה נתניהו, לא להטיל סנקציות נוספות על אירן לפני שארה"ב והמעצמות יסיימו את המו"מ עם טהרן

סוזן רייס| ארכיון (רויטרס)

שעות ספורות לאחר נאום נתניהו בוועידת איפא"ק התייצבה הלילה (שלישי) על אותה במה גם סוזן רייס, היועצת לביטחון לאומי של הנשיא האמריקני. לאחר שבוע בו הייתה מוקד לביקורת מצד בכירים בישראל, בעקבות טענתה כי נאום נתניהו בקונגרס הורס את היחסים הדיפלומטיים, הדגיש רייס את מחויבותה של ארצות הברית לישראל והביעה עמדות דומות לאלו של נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני רוצה להיות מאוד ברורה: עסקה לא טובה היא גרועה יותר מכל עסקה", אמרה סוזן רייס לשדולה הפרו - ישראלית בארה"ב, וזכתה למחיאות כפיים. יחד עם זאת הדגישה רייס כי על הקונגרס בארה"ב להימנע מהטלת סנקציות נוספות על אירן דבר שלדבריה יחבל במו"מ בין המעצמות לבין טהרן.

"ישנם אנשים הדורשים שפשוט נטיל סנקציות על אירן", אמרה רייס לקהל וסייגה, "אבל חשוב לזכור כי העיצומים הללו לא עצרו את תכנית גרעין של אירן". "בלי הסכם, אירן תמשיך את פעולותיה ואנחנו נאבד את הבדיקות ואת השקיפות שהשגנו עד היום".

רייס במהלך ביקורה בישראל

"סנקציות לא מנעו מאירן התקדמות בפרוייקט"

"לקונגרס תפקיד חשוב בהטלת הסנקציות". אולם החמרת העיצומים עלולים להטיל את אשמת כישלון השיחות על ארה"ב. "עלינו להיות מודעים למשמעות של כישלון השיחות", לדבריה. "אני יודעת שכולכם הייתם מעדיפים להמשיך בסנקציות אבל בפועל זה לא מנע מאירן לפתח נשק. אבל אם נגיע להסכם ניתן יהיה לעצור את תכנית הגרעין של אירן".

"השגנו לחץ על אירן", המשיכה היועצת לביטחון לאומי, "כלכלתה מנותקת ומאלצת אותה לנהל מו"מ. מחירי הנפט ירדו וכך גם ערכו של מטבע האירני. אבל סנקציות הם כלי. כל עסקה צריכה למנוע מאירן מהשגת נשק גרעיני. כל עסקה צריכה לכלול שקיפות מצד השלטונות באירן. על זה אנחנו עובדים - עסקה טובה שתמנע מאירן נשק אירני"

יחד עם זאת סייגה רייס את דבריה בדבר הגישה של המערב לאירן: "גם אם נצליח למנוע ממנה נשק גרעיני, עדיין נצטרל להתמודד עם תמיכתה בארגוני הטרור ובמיוחד בחמאס וחיזבאללה". רייס הדגישה את המחויבות האמריקנית לישראל, בעקבות הביקורת שנמחתה עליה: "אירן צריכה להבין שלעולם לא נסיר את תמיכתנו בביטחונה של ישראל. אנחנו עומדים מאחורי ישראל" אמרה רייס וקיבלה מחיאות כפיים סוערות מהקהל.