הבית הלבן: "‫חשיפת פרטי ההסכם עם אירן – בגידה באמון"‬

‫יממה לפני הנאום מול הקונגרס - הבית הלבן משגר אזהרה לנתניהו שמא יחשוף בדבריו פרטים מהמשא ומתן מול אירן. גורמים בממשל האמריקני: הנאום חותר תחת המהלך של אובמה להגיע למתווה‬

"חשיפת פרטי ההסכם - בגידה באמון" (רויטרס)

על אף נאומו הפייסני של ראש הממשלה נתניהו בוועידת איפא"ק בוושינגטון, בממשל האמריקני כנראה עדיין חוששים מפני השלכות אפשריות של נאום נתניהו מול שני בתי הקונגרס מחר. בתדרוך לעיתונאים הזהיר הערב (שני) דובר הבית הלבן ג'וס ארנסט: "חשיפת פרטים על ההסכם עם אירן תהווה בגידה באמון בינינו, גם אם ישראל תטען שהשיגה את המידע ממקורות אחרים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ארנסט ציין כי בניגוד לפרסומים שונים, ארצות הברית מוסיפה לעדכן את ישראל בנוגע למגעים עם אירן. עם זאת, גורמים בממשל האמריקני מאשימים כי נאום נתניהו הצפוי הוא "ניסיון לחתור תחת אירן".

גם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי שיגר מוקדם יותר הערב איום מרומז לנתניהו. "אנו מודאגים מדיווחים לפיהם פרטים ספציפיים מהמגעים עם אירן יידונו בפומבי בימים הקרובים", אמר. "הדבר יקשה עלינו להגיע לעסקה טובה - מטרה שישראל אומרת שהיא חולקת עמנו".

"ביטחונה של ישראל נמצא באופן חד משמעי בראש מעיינינו", הוסיף קרי, "אך אם לדבר בכנות, כך גם ביטחונם של מדינות אחרות באזור וביטחוננו שלנו".

(רויטרס)

מוקדם יותר הערב התייחס נתניהו לנאומו השנוי במחלוקת. "מעולם לא נכתב כל כך הרבה על נאום שטרם נישא", אמר נתניהו לקהל האוהד בוועידת איפא"ק. "אינני מתכוון לדבר היום על תוכן הנאום, אבל אני כן רוצה לדבר על מטרת הנאום".

"הנאום לא נועד להראות חוסר כבוד לאובמה. יש לי כבוד רב לנשיא. אני מעריך מאוד את כל מה שאובמה עשה עבור ישראל - שיתוף פעולה ביטחוני, מודיעין משותף, תמיכה באו"ם ודברים שאסור לספר עליהם - אני אסיר תודה על תמיכתו וכך גם עליכם להיות".

"נאומי גם לא נועד להכניס את ישראל לפוליטיקה האמריקנית", הוסיף ראש הממשלה. "סיבה חשובה לחיזוק הברית בינינו היא התמיכה של שני צדי המפה הפוליטית בארה"ב, וכך זה צריך להישאר. הדבר האחרון שרוצה כל מי שאכפת לו מישראל הוא שישראל תהפוך לנושא פוליטי. צר לי שכך פירשו אנשים את כוונותיי".

"מטרת נאומי מחר היא לדבר על עסקה פוטנציאלית עם אירן שעלולה לסכן את קיום ישראל", הדגיש נתניהו. "אירן היא תומכת הטרור הגדולה בעולם. אירן מאמנת ומחמשת טרוריסטים בחמש יבשות. זה מה שאירן עושה כעת ללא נשק גרעיני. דמיינו מה אירן תעשה עם נשק גרעיני. אירן נשבעה להשמיד את ישראל. אם יהיה לה נשק גרעיני, היא תוכל לעשות זאת. אסור לנו לתת לזה לקרות".