קרי מרים ידיים? "הגיע הזמן לעצור את המשא ומתן"

אחרי שתמו תשעת החודשים שהוקצו לשיחות, מזכיר המדינה שהיה נחוש לכל אורך הדרך מודה כי הגיעה העת להפסיק את המגעים ולהעריך מחדש את המצב בין הצדדים. יחד עם זאת הדגיש: "שני הצדדים עדיין מראים נכונות לשאת ולתת"

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אמר היום (ה') כי הגיע הזמן לעצור ולהעריך מחדש את תהליך השלום במזרח התיכון, אך הדגיש כי הוא משוכנע כי שני הצדדים עדיין רוצים לנסות לחדש את המשא ומתן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת
 
"שני הצדדים עדיין מראים כי חשוב מבחינתם למצוא דרך לשאת ולתת", אמר קרי במהלך מסיבת עיתונאים באתיופיה. "לכן אנחנו מאמינים כי הדבר הכי טוב לעשות עכשיו הוא לעצור, להסתכל על הדברים שנמצאים במחלוקת ולבדוק מה אפשרי ומה לא אפשרי בימים הקרובים".

שלשום הסתיימו תשעת החודשים שהוקצבו לשיחות בין ישראל לפלסטינים בסימן קריסתם של המגעים, אבל בארצות הברית לא אמרו נואש. גורמים אמריקניים אמרו בימים האחרונים לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP כי וושינגטון קוראת ל"תקופת המתנה" בתהליך המדיני ומסרבת להכריז על כישלון השיחות.

"למזכיר המדינה האמריקני קרי אין חרטות על האנרגיה שהשקיע במשא ומתן והוא מוכן לצלול שוב לתוך הנושא אם יידרש לכך", ציינו הגורמים.

דוברת מחלקת המדינה ג'ן סאקי הדגישה עם מועד פקיעתם של המגעים כי התאריך הפך לריק מתוכן. "תקופת המשא ומתן המקורית נקבעה עד ל-29 באפריל, אבל היום אין שום דבר מיוחד בתאריך הזה", אמרה סאקי. לדבריה, הגיעה העת בה הפסקה נחוצה. "על הצדדים להבין מה היו רוצים לעשות הלאה", ציינה הדוברת.

עדיין רוצים לדבר?. נתניהו ואבו מאזן (חדשות 2)

קרי הזהיר מאפרטהייד - ועורר סערה

קרי היה נחוש עד לאחרונה להמשיך במגעים, אבל התבטאויותיו שהתפרסמו ביומיים האחרונים העמידו בסימן שאלה את מעמדו כמתווך. ה"דיילי ביסט" האמריקני דיווח לפני יומיים כי מזכיר המדינה האמריקני אמר בשיחה סגורה ש"אם ישראל לא תפעל למען פתרון שתי המדינות, היא עלולה להפוך למדינת אפרטהייד".

קרי מיהר להכחיש את הדברים והבהיר כי לא אמר שישראל היא מדינת אפרטהייד, אלא שהיא עלולה להפוך לכזו אם תגיע להסכם עם הפלסטינים. הקלטה מהשיחה שפרסמה רשת "פוקס" איששה את הדברים. "מדינה אחת תהיה מדינת אפרטהייד עם אזרחים סוג ב' - או שתהיה מדינה שתהרוס את יכולתה של ישראל להיות מדינה יהודית", נשמע קרי אומר בהקלטה.

ביום שישי האחרון, התייחס נשיא ארה"ב ברק אובמה להחלטה של ישראל להשעות את השיחות עם הפלסטינים וקרא לצדדים לעצור ולחשוב על המשך הדרך. "ייתכן שנגיע לזמן שבו צריך לעשות הפסקה, ושני הצדדים צריכים לבחון את האלטרנטיבה", אמר אובמה בקול מיואש.

מתקווה לכישלון: כך קרס המשא ומתן עם הפלסטינים