קלינטון: "הר הבית הוצע לפלסטינים ב-2000"

בהרצאה שנשא באוניברסיטה בווירג'יניה סיפק נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון פרטים מעניינים משיחות קמפ דיוויד. לטענתו, הצדדים היו קרובים מאוד לסיכום – לפחות באשר לסוגיית ירושלים

על רקע כשלון המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, התייחס הערב (ד') נשיא ארצות הברית לשעבר ביל קלינטון לשיחות קמפ דיוויד בשנת 2000 - וסיפק פרטים מעניינים על עד כמה הצדדים היו קרובים לסיכום אז, לפחות בנושא ירושלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הישראלים הציעו למסור אותו (הר הבית) לפלסטינים", אמר קלינטון בנאום באוניברסיטת ג'ורג' טאון בווירג'יניה. "היו ביניהם חילוקי דעות רק על כ-16 מטרים של הכותל המערבי, שבזה נראה לי שישראל צדקה. ערפאת רצה לתת להם את הכותל המערבי והיו עוד 16 מטרים, שבסופם כניסה למנהרה, שאם נכנסת לתוכה יכולת להסב נזק לשרידי בית המקדש".

קלינטון הוסיף ואמר שהמשא ומתן בין ישראל לפלסטינים בתקופת נשיאותו, הביא את שני הצדדים למפגש משותף וגרם לפחות הרוגים במסגרת הסכסוך. "האם נכשלנו? תגידו לי אתם", אמר קלינטון לקהל שומעיו. "בארבע השנים שעברו אחרי כהונתי, נהרגו הרבה יותר ישראלים ופלסטינים מאשר בשמונה השנים שבהן הייתי בבית הלבן. אנחנו תמיד צריכים לנסות - וזה יביא לירידה במקרי המוות".

ארה"ב: "המשא ומתן - רק בתקופת המתנה"

אתמול הסתיימו תשעת החודשים שהוקצבו לשיחות בין ישראל לפלסטינים בסימן קריסתם של המגעים, אבל בארצות הברית לא אומרים נואש. גורמים אמריקניים אמרו אתמול לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP כי וושינגטון קוראת ל"תקופת המתנה" בתהליך המדיני ומסרבת להכריז על כישלון השיחות. "למזכיר המדינה האמריקני קרי אין חרטות על האנרגיה שהשקיע במשא ומתן והוא מוכן לצלול שוב לתוך הנושא אם יידרש לכך", אמרו הגורמים.

דוברת מחלקת המדינה ג'ן סאקי אמרה אתמול, עם מועד פקיעתם של המגעים, כי התאריך הפך לריק מתוכן. "תקופת המשא ומתן המקורית נקבעה עד ל-29 באפריל, אבל היום אין שום דבר מיוחד בתאריך הזה", אמרה סאקי. לדבריה, הגיעה העת בה הפסקה נחוצה. "על הצדדים להבין מה היו רוצים לעשות הלאה", ציינה הדוברת.

"המו"מ בתקופת המתנה". קרי, ארכיון (AP)

קרי נחוש להמשיך במגעים, אבל התבטאויותיו שהתפרסמו ביומיים האחרונים העמידו בסימן שאלה את מעמדו כמתווך. ה"דיילי ביסט" האמריקני דיווח לפני יומיים כי מזכיר המדינה האמריקני אמר בשיחה סגורה ש"אם ישראל לא תפעל למען פתרון שתי המדינות, היא עלולה להפוך למדינת אפרטהייד".

קרי מיהר להכחיש את הדברים והבהיר כי לא אמר שישראל היא מדינת אפרטהייד, אלא שהיא עלולה להפוך לכזו אם תגיע להסכם עם הפלסטינים. הקלטה מהשיחה שפרסמה רשת "פוקס" איששה את הדברים. "מדינה אחת תהיה מדינת אפרטהייד עם אזרחים סוג ב' - או שתהיה מדינה שתהרוס את יכולתה של ישראל להיות מדינה יהודית", נשמע קרי אומר בהקלטה.