ארה"ב הרימה ידיים? "תקופת המתנה במו"מ"

אחרי שאתמול הסתיימו 9 החודשים שהוקצו לשיחות בין ישראל לפלסטינים אומרים גורמי ממשל אמריקנים כי ההידברות נכנסת לשלב של הקפאה אך מבהירים: "קרי מוכן לצלול שוב לתוך הנושא אם יידרש לכך". דוברת מחלקת המדינה: "על הצדדים להבין מה הם רוצים לעשות הלאה"

"המו"מ בתקופת המתנה" (AP)

אתמול הסתיימו תשעת החודשים שהוקצבו לשיחות בין ישראל לפלסטינים בסימן קריסתם של המגעים, אבל בארצות הברית לא אומרים נואש. גורמים אמריקניים אמרו היום (ג') לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP כי וושינגטון קוראת ל"תקופת המתנה" בתהליך המדיני ומסרבת להכריז על כישלון השיחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"למזכיר המדינה האמריקני קרי אין חרטות על האנרגיה שהשקיע במשא ומתן והוא מוכן לצלול שוב לתוך הנושא אם יידרש לכך", אמרו הגורמים.

דוברת מחלקת המדינה ג'ן סאקי אמרה אתמול עם מועד פקיעתם של המגעים כי התאריך הפך לריק מתוכן. "תקופת המשא ומתן המקורית נקבעה עד ל-29 באפריל, אבל היום אין שום דבר מיוחד בתאריך הזה", אמרה סאקי. לדבריה, הגיעה העת בה הפסקה נחוצה. "על הצדדים להבין מה היו רוצים לעשות הלאה", ציינה הדוברת.

"מוכן לחזור". קרי, ארכיון (AP)

קרי נחוש להמשיך במגעים, אבל התבטאויותיו שהתפרסמו ביומיים האחרונים העמידו בסימן שאלה את מעמדו כמתווך. ה"דיילי ביסט" האמריקני דיווח לפני יומיים כי מזכיר המדינה האמריקני אמר בשיחה סגורה ש"אם ישראל לא תפעל למען פתרון שתי המדינות, היא עלולה להפוך למדינת אפרטהייד".

קרי מיהר להכחיש את הדברים והבהיר כי לא אמר שישראל היא מדינת אפרטהייד, אלא שהיא עלולה להפוך לכזו אם תגיע להסכם עם הפלסטינים. הקלטה מהשיחה שפרסמה רשת "פוקס" איששה את הדברים.

"מדינה אחת תהיה מדינת אפרטהייד עם אזרחים סוג ב' - או שתהיה מדינה שתהרוס את יכולתה של ישראל להיות מדינה יהודית", נשמע קרי אומר בהקלטה.

אובמה: "ייתכן שצריך לעשות הפסקה"

ביום שישי האחרון, התייחס נשיא ארה"ב ברק אובמה להחלטה של ישראל להשעות את השיחות עם הפלסטינים וקרא לצדדים לעצור ולחשוב על המשך הדרך. "ייתכן שנגיע לזמן שבו צריך לעשות הפסקה, ושני הצדדים צריכים לבחון את האלטרנטיבה", אמר אובמה בקול מיואש.

נשיא ארה"ב ציין כי הוא לא רואה אלטרנטיבה לפתרון מלבד הסכם שלום בין הצדדים. "לשם כך, על שני הצדדים להגיע לפשרות כואבות, אפשר לתהות למה לא ראינו אותם הולכים בדרך הזו אבל נמשיך לעודד אותם לעשות כן", הכריז אובמה. "האם אני מצפה שזה יקרה בשבוע הבא, בחודש הבא או אפילו בחצי השנה הקרובה? לא. האם נמשיך להציע גישה בונה שתוכל להוביל אותם לנקוט בצעדים אלו? ללא ספק, זה הדבר הנכון לעשות".

מתקווה לכישלון: כך קרס המשא ומתן עם הפלסטינים