אירופה: "תומכים בפיוס, אך על הממשלה הפלסטינית להכיר בישראל"

שרת החוץ של האיחוד האירופי מביעה דאגה מהמשבר הנמשך בתהליך המדיני ומהפסקת השיחות. קתרין אשטון אומרת כי אירופה תומכת בפיוס בין פת"ח לחמאס, אבל מבהירה שעל כל ממשלה שתקום לעמוד בתנאים ובהתחייבויות קודמות כולל הכרה בזכותה של ישראל להתקיים

הפיוס הפלסטיני, ארכיון (AP)

ימים ספורים לאחר הודעת ישראל על השעייה מוחלטת של המגעים המדיניים בעקבות הפיוס בין הרשות לחמאס, מגיעה גם התגובה האירופית: בהודעה שמסרה שרת החוץ של האיחוד, קתרין אשטון, היא הדגישה שאירופה תומכת במהלך, אך שבה ואמרה כי על הפלסטינים להכיר במדינת ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי אשטון, האיחוד האירופי מביע דאגה נוכח המשבר בתהליך המדיני והפסקת המשא ומתן. "אנו מודאגים מאוד מההתפתחויות האחרונות הנוגעות לתהליך השלום, התפתחויות שמטילות בספק את המשך המגעים לאחר המועד שנקבע - 29 באפריל", הדגישה הדיפלומטית הבכירה.

היא קראה לשני הצדדים להתמקד בניסיון לשוב לשולחן המשא ומתן והדגישה את האפשרויות הגדולות הטמונות בהסכם שלום. "שיחות הן הדרך הטובה ביותר להתקדם, אסור שהמאמצים שהושקעו בחודשים האחרונים ילכו לאיבוד", אמרה אשטון והוסיפה כי האיחוד תומך באופן במאמצי הסיוע האמריקניים.

אשטון, ארכיון (רויטרס)

עוד הוסיפה כי "האיחוד האירופי קורא לכל הצדדים להפעיל איפוק מירבי ולהימנע מפעולות שיזיקו עוד יותר למאמצי השלום ופתרון שתי המדינות. האיחוד תמך תמיד בפיוס הפלסטיני אבל רק בתנאים מסוימים, האיחוד מדגיש שפיוס שכזה צריך להתקיים בהנהגתו של הנשיא אבו מאזן".

"האיחוד האירופי מצפה מכל ממשלה חדשה להתנער מאלימות, להמשיך ולהיות נאמנים לפתרון שתי המדינות ולדון בהסכם שיסיים את הסכסוך הישראלי-פלסטיני", הבהירה אשטון. לדבריה, על הממשלה הפלסטינית העתידית לקבל את ההתחייבויות שהושגו עד כה, כולל הכרה בזכות הקיום של ישראל.

בכיר ישראלי: "אבו-מאזן ביצע וידוא הריגה לשלום"

עוד בטרם הדברים, צוטט בכיר בחמאס בוושינגטון פוסט, כאומר שהאפשרות להכרה בישראל קיימת, זאת בניגוד להצהרות קודמות של בכירי הארגון. הבכיר, דוברו של איסמעיל הנייה, אמר כי "התנועה אינה פוסלת את האפשרות להכיר בישראל, אך בדבר עוד צריכים לדון נציגי חמאס ופתח בהמשך".

אמש תוקף גורם מדיני ישראלי את הפלסטינים והאשים כי יו"ר הרשות ביצע וידוא הריגה לתהליך השלום. הבכיר הישראלי טען כי דבריו של אבו מאזן הם "מכת מוות לתהליך". "אבו מאזן מחזר את אותם תנאים - הקפאת התנחלויות, שחרור אסירים ודיון בסוגיית הגבולות - למרות שהוא יודע שישראל לא תקבל אותם", אמר הגורם המדיני.