אבו מאזן: "מזדהה עם קורבנות השואה התמימים"

בצל המשבר הנמשך בתהליך המדיני, מסר היום יו"ר הרשות הפלסטינית הצהרה תקדימית שבה הביע הזדהות עם סבל משפחות קורבנות הנאצים. אבו מאזן, שבעבר נטען כי הוא מכחיש שואה, אמר כי העם הפלסטיני שסובל מדיכוי רגיש לפשעים נגד עמים אחרים, ושב וקרא לישראל "ביום עצוב לזה" לשוב ולחתור לשלום

הצהרה מפויסת, אבו-מאזן (רויטרס)

על רקע כישלון השיחות בין ישראל לפלסטינים, ושעות ספורות לפני שבישראל מציינים את ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה, יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן יצא בהכרזה יוצאת דופן בה הביע הזדהות עם כאבם של משפחות קורבנות השואה. כפי שדווח קודם לכן לאחר שטיוטת דבריו דלפה ל"ניו יורק טיימס", יו"ר הרשות כינה את השואה כ"פשע הנתעב ביותר נגד האנושות בעידן המודרני".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בפגישתו עם הרב מארק שנייר, רב אמריקני המקדם הבנה בין מוסלמים ויהודים, אמר אבו מאזן כי "מה שקרה ליהודים זה הפשע החמור ביותר נגד האנושות שבוצע בעת המודרנית". אבו מאזן הביע את הזדהותו עם משפחות "הקורבנות התמימים הרבים שנהרגו בידי הנאצים". אבו מאזן הדגיש כי השואה היא "השתקפות של המושגים אפליה וגזענות, מושגים שהפלסטינים מסרבים להסכים עמם ויפעלו נגדם".

"העולם חייב לעשות כמיטב יכולתו כדי להילחם בגזענות ובחוסר צדק, על מנת להביא צדק ושוויון לאנשים המדוכאים בכל העולם. העם הפלסטיני, שסובל מאפלייה, דיכוי ושלילת חופש ושלום, הוא הראשון לדרוש מאבק בחוסר הצדק ובגזענות שפגעה בעמים רבים", הוסיף יו"ר הרשות בשם העם הפלסטיני.

אבו מאזן הגדיר את יום השואה כ"יום עצוב במיוחד", וניצל את ההזדמנות על מנת לקרוא לישראל "לנצל את ההזדמנות כדי להביא לשלום כולל וצודק באזור, על בסיס חזון שתי המדינות - ישראל ופלסטין חיות זו לצד זו בשלום וביטחון". 

הקמפיין הישראלי נגד אבו מאזן והחמאס (משרד ראש הממשלה)

"אבו מאזן כורת ברית עם מכחישי שואה"

זוהי הפעם הראשונה שבה מנהיג פלסטיני בכיר מציע את תנחומיו בצורה כה חד משמעית ובלתי מסויגת. מדובר בצעד מפתיע במיוחד מאחר שנטען בעבר שאבו-מאזן הוא מכחיש שואה, זאת בעקבות עבודת הדוקטורט שלו משנות ה-80, שבה קרא תיגר על מספר הקורבנות היהודים במלחמת העולם השנייה, וטען כי באותה עת התקיים שיתוף פעולה בין בכירים ציונים לקצינים נאצים על מנת להניע עליית יהודים לארץ ישראל. כבר בשנת 2011 נסוג אבו-מאזן מהדברים שהוא עצמו כתב וטען כי הוא אינו מכחיש שואה.

העיתוי של ההצהרה המפויסת של אבו-מאזן, ערב יום השואה ויומיים לפני שיפוג המועד לשיחות שכבר פסקו, נראה כעת אומלל במיוחד, בעיקר בעיני עיניים ישראליות. משרד החוץ ומשרד ראש הממשלה פתחו במתקפת הסברה ברשת נגד אבו מאזן, בשל הברית החדשה בין הפת"ח לחמאס.

במודעה שמופצת בעברית ובאנגלית בעמודים הרשמיים, נכתב כי "אבו מאזן כורת ברית עם מכחישי שואה, ועליו לבחור בין הברית עם החמאס לבין שלום אמת". המודעה מזכירה כי החמאס, שותפי הממשלה החדשים, טוענת ש"השואה הומצאה ומעולם לא קרתה". בישיבת הממשלה היום אמר נתניהו כי "החמאס מנסה ליצור שואה נוספת".

"מחבק מכחישי שואה" (AP)

בכיר ישראלי: רבים בחמאס מכחישים שואה

במקביל, גורם ישראלי בכיר שסירב להזדהות התייחס לפיוס הפנים-פלסטיני בין הרשות לחמאס, והגדיר את ארגון הטרור העזתי כאנטישמי. "מנהיגים רבים בחמאס הם מכחישי שואה", הדגיש הבכיר.

"עבור אבו-מאזן, לפרסם הצהרה כזו לאחר שהוא חיבק את החמאס - זו בעיה רצינית", אמר הבכיר הישראלי. לדבריו, על יו"ר הרשות להתנער מהמופתי של ירושלים בזמן מלחמת העולם השנייה, שתמך בהשמדת יהודים על ידי המשטר הנאצי. "הודעתו של עבאס הייתה כנה יותר אם הפלסטינים היו מסתכלים על העבר שלהם ועל היחס שלהם להשמדת יהודים באותה עת".

הרב שאחראי למסר המפויס של אבו מאזן הוא מארק שנייר, המוכר כמייסד של בית כנסת אורתודוכסי מוכר בניו יורק, ועמותה ל"הבנה אתנית", ארגון הפועל מזה 25 שנה בארה"ב ונועד לגשר על הפערים בין יהודים, מוסלמים, שחורים ולטינים. בשבוע שעבר הוא נפגש ברמאללה עם אבו-מאזן, ודן עמו במשך 40 דקות בשורה של נושאים - בהם גם בזיכרון השואה. "אמרתי למר עבאס שזה יהיה משמעותי מאוד אם הוא יפרסם הצהרה ביום הזיכרון, והוא הסכים לפני שסיימתי את המשפט", סיפר הרב.