נתניהו: "חמאס מנסה ליצור שואה נוספת"

ראש הממשלה תקף את יו"ר הרשות בעקבות הסכם הפיוס ואמר כי "במקום להצהיר הצהרות שנועדות להפיס את דעת הקהל, אבו מאזן צריך לבחור בין הברית עם חמאס לשלום אמת". לבני: "במקום להכריז על מותו של התהליך, כדאי שנדאג לחיים שלנו"

למרות ההכרזה הצפויה של אבו מאזן, שבה יגדיר את השואה כ"פשע הנתעב ביותר נגד האנושות", המחלוקת בין ישראל לרשות הפלסטינית נמשכת: ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר (א') כי "חמאס מכחיש את השואה, תוך ניסיון לייצר שואה נוספת על ידי השמדת מדינת ישראל, ועם אותו חמאס בחר אבו מאזן לכרות ברית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בפתח הישיבה, שהוקדשה בחלקה ליום הזיכרון לשואה ולגבורה, אמר נתניהו: "אנחנו מציינים הערב את פתיחת יום הזיכרון לשואה. מדינת ישראל מתייחדת עם זכרונם של 6 מיליון הקורבנות. ההבדל המרכזי בחוסר הישע של היהודים אז לבין מצבם של היהודים היום, הוא שהיום יש לנו מדינה ריבונית חזקה עם צבא חזק שיכול להגן עלינו ומגן עלינו נגד מבקשי נפשנו".

ראש הממשלה הדגיש כי בראש רשימת האיומים נמצאת אירן, שמצהירה על כוונתה להשמיד את ישראל בנוסף לניסיונה להתחמש בנשק גרעיני. "אירן מחמשת מממנת ומאמנת את החמאס וארגוני הטרור האחרים הנמצאים בגבולותניו". הוא שב ומתח ביקורת על יו"ר הרשות ואמר כי "במקום להצהיר הצהרות שנועדות להפיס את דעת הקהל, אבו מאזן צריך לבחור בין הברית עם חמאס לשלום אמת. אנחנו קווים שהוא יסתלק מהברית הזאת ויחזור לנתיב השלום האמיתי".

"התפקיד שלנו למצוא פיתרון ", לבני ועריקא (AP)

לבני: "עברנו לעמדת המתנה"

שרת המשפטים ציפי לבני הגיבה על דברי הגורם הישראלי הבכיר, שאמר אמש כי "אבו מאזן ביצע וידוא הריגה למשא ומתן", ואמרה כי היא "מאוד לא אוהבת את השימוש במינוח וידוא הריגה בהקשר המדינה". לבני הצהירה כי אין בכוונתה "להשתתף בתהליך הקבורה של דבר שהוא חשוב לנו, והוא אינטרס ישראלי לא פחות משהוא אינטרס שלהם".

"במקום להכריז על מותו של התהליך, כדאי שנדאג לחיים שלנו", הוסיפה לבני. "כפי שיש לי ביקורת קשה על הפלסטינים ואני לא אנהל משא ומתן ישיר או עקיף עם החמאס, כך התפקיד שלנו הוא למצוא דרך ופיתרון איתם ומולם". לבני הדגישה כי אין בכוונתה לקבל החלטות פזיזות בשלב זה: "עברנו לעמדת המתנה - הממשלה הפלסטינית עדיין לא קמה, ואנחנו נצטרך לקבל את ההחלטות בהמשך". 

קרי ואבו מאזן (רויטרס)

אבו מאזן יתמודד שוב על הנשיאות

בתקשורת הפלסטינית דווח הבוקר כי אבו מאזן יהיה מועמד הפת"ח בבחירות הבאות לנשיאות, שייערכו בעוד כחצי שנה על פי הסכם הפיוס עם חמאס. לדברי מזכיר מועצת פת"ח, "התנועה תיקח בחשבון לא רק את רצונותיו האישיים של הנשיא עבאס, אלא גם את האינטרס של העם הפלסטיני".

בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" דווח כי הרשות מוכנה להצטרף לארגון המשטרה הבינלאומי אינטרפול, וההחלטה בנושא עשויה להתקבל בקרוב. על פי הדיווח, הצעד יכול להוביל בהמשך לצירוף פלסטין כחברה מלאה בעצרת הכללית של האו"ם. קבלתה של פלסטין לאינטרפול דורשת אישור של שני שליש מהמדינות החברות בארגון.