אבו-מאזן יכריז: "השואה - הפשע הנתעב ביותר"

בצל המשבר הנמשך בתהליך המדיני, צפוי היום יו"ר הרשות למסור הצהרה תקדימית שבה יביע הזדהות עם סבל משפחות קורבנות הנאצים. אבו מאזן, שבעבר נטען כי הוא מכחיש שואה, יאמר כי העם הפלסטיני שסובל מדיכוי רגיש לפשעים נגד עמים אחרים

הצהרה מפויסת, אבו-מאזן (רויטרס)

על רקע כישלון השיחות בין ישראל לפלסטינים, ושעות ספורות לפני שבישראל מציינים את ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה, יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן צפוי לצאת בהכרזה יוצאת דופן שבה יכנה את השואה כ"פשע הנתעב ביותר נגד האנושות בעידן המודרני", זאת תוך הזדהות עם סבל משפחות הקורבנות - כך על פי דיווח בניו יורק טיימס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההצהרה, שנולדה בעקבות מפגש שערך יו"ר הרשות עם רב אמריקני המקדם הבנה בין מוסלמים ויהודים, היא הפעם הראשונה שבה מנהיג פלסטיני בכיר מציע את תנחומיו בצורה כה חד משמעית ובלתי מסויגת. מדובר בצעד מפתיע במיוחד מאחר שנטען בעבר שאבו-מאזן הוא מכחיש שואה, זאת בעקבות עבודת הדוקטורט שלו משנות ה-80, שבה קרא תיגר על מספר הקורבנות היהודים במלחמת העולם השנייה, וטען כי באותה עת התקיים שיתוף פעולה בין בכירים ציונים לקצינים נאצים על מנת להניע עליית יהודים לארץ ישראל.

כבר בשנת 2011 נסוג אבו-מאזן מהדברים שהוא עצמו כתב וטען כי הוא אינו מכחיש שואה. ההצהרות שצפויות לראות אור היום על ידי סוכנות הידיעות הפלסטינית וואפא מרחיקות לכת אף יותר, והן אמורות לתאר את השואה כ"השתקפות של המושגים אפליה וגזענות, מושגים שהפלסטינים מסרבים להסכים עמם ויפעלו נגדם".

על פי הטיוטה הראשונית של הנאום, שהגיעה לידי הניו יורק טיימס באמצעות משרד יחסי ציבור ישראלי העובד עם הרב האמריקני , אבו-מאזן צפוי לומר כי "העם הפלסטיני, הסובל מחוסר צדק, דיכוי ונשללה ממנו הזכות לחופש הוא הראשון לצאת נגד פשעים שפקדו עמים אחרים. אנחנו קוראים לממשלת ישראל לנצל את ההזדמנות הנוכחית להגיע לכדי הסכם שלום צודק המבוסס על חזון שתי המדינות".

"מחבק מכחישי שואה" (AP)

העיתוי של ההצהרה המפויסת של אבו-מאזן, ערב יום השואה ויומיים לפני שיפוג המועד לשיחות שכבר פסקו, נראה כעת אומלל במיוחד, בעיקר בעיני עיניים ישראליות. גורם ישראל בכיר שסירב להזדהות משום שההצהרה הפלסטינית טרם פורסמה, התייחס לפיוס הפנים-פלסטיני בין הרשות לחמאס, והגדיר את ארגון הטרור העזתי כאנטישמי. "מנהיגים רבים בחמאס הם מכחישי שואה", הדגיש הבכיר.

"עבור אבו-מאזן, לפרסם הצהרה כזו לאחר שהוא חיבק את החמאס - זו בעיה רצינית", אמר הבכיר הישראלי. לדבריו, על יו"ר הרשות להתנער מהמופתי של ירושלים בזמן מלחמת העולם השנייה, שתמך בהשמדת יהודים על ידי המשטר הנאצי. "הודעתו של עבאס הייתה כנה יותר אם הפלסטינים היו מסתכלים על העבר שלהם ועל היחס שלהם להשמדת יהודים באותה עת".

הרב שאחראי למסר המפויס הוא מארק שנייר, המוכר כמייסד של בית כנסת אורתודוכסי מוכר בניו יורק, ועמותה ל"הבנה אתנית", ארגון הפועל מזה 25 שנה בארה"ב ונועד לגשר על הפערים בין יהודים, מוסלמים, שחורים ולטינים. בשבוע שעבר הוא נפגש ברמאללה עם אבו-מאזן, ודן עמו במשך 40 דקות בשורה של נושאים - בהם גם בזיכרון השואה. "אמרתי למר עבאס שזה יהיה משמעותי מאוד אם הוא יפרסם הצהרה ביום הזיכרון, הוא הסכים לפני שסיימתי את המשפט", סיפר הרב.