מקורב לראש ממשלת חמאס: "לא שוללים הכרה בישראל"

ימים לאחר שנחתם הסכם האחדות בין פת"ח לחמאס וההחלטה על השעיית המשא ומתן של ישראל בתגובה, נשמע היום קול אחר מכיוונה של חמאס: יועץ התקשורת של ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, אמר ל"וושינגטון פוסט" כי חמאס "לא שולל את האפשרות להכיר בישראל". עם זאת, הבהיר כי הסוגיה טרם נידונה

ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה (AP)

לאחר ההכרזה הדרמטית על אחדות פלסטינית וההשעיה הישראלית של המשא ומתן בתגובה - האם חמאס דווקא כן מתכוון להכיר בישראל? אחד מיועציו הקרובים של ראש ממשלת חמאס בעזה איסמעיל הנייה, סיפר ל"וושינגטון פוסט" כי האפשרות להכרה בישראל קיימת - זאת בניגוד להצהרות בכירי הארגון בימים האחרונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יועץ התקשורת של הנייה, טאהר אל-נונו, התראיין אמש (שבת) לעיתון האמריקני, ואמר כי התנועה "אינה פוסלת את האפשרות של הכרה בישראל", אך הבהיר שנציגי חמאס ופת"ח עוד יצטרכו לדון בסוגיה בהמשך - וכי היא אינה סוכמה ביניהם במסגרת החתימה על הסכם האחדות בשבוע שעבר.

לדבריו, ההסכם שהושג עם הפת"ח ביום רביעי האחרון, מתמקד ב"מתן השירותים לעם הפלסטיני ולא בנושאים פוליטיים חיצוניים". אל-נונו טוען כי הצדדים יעסקו בחמשת השבועות הקרובים במגעים להרכבת ממשלת האחדות על בסיס התנאים שסוכמו בהסכמים קודמים שנחתמו בין חמאס לפת"ח - אך לא מומשו.

לא ייפגשו בינתיים. לבני, עריקאת וקרי (AP)

בסוף השבוע האחרון, לאחר ישיבת קבינט שכינס ראש הממשלה בנימין נתניהו, הוחלט פה אחד להשעות את המשא ומתן עם הפלסטינים עקב האיחוד בין פת"ח לארגון הטרור חמאס.

אמש תוקף גורם מדיני ישראלי את הפלסטינים והאשים כי יו"ר הרשות ביצע וידוא הריגה לתהליך השלום. הבכיר הישראלי טען כי דבריו של אבו מאזן הם "מכת מוות לתהליך". "אבו מאזן מחזר את אותם תנאים - הקפאת התנחלויות, שחרור אסירים ודיון בסוגיית הגבולות - למרות שהוא יודע שישראל לא תקבל אותם", אמר הגורם המדיני.

אבו מאזן: "הממשלה המאוחדת היא איננה מכשול למו"מ" 

על רקע הפיוס עם חמאס, המשיך אמש יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן להעביר את המסר שלפיו הממשלה המאוחדת עם ארגון הטרור לא תפגע במשא ומתן. "אנחנו רוצים להשיג את זכויותינו דרך המשא ומתן", אמר אבו מאזן בפני הוועדה המרכזית של אש"ף, "המשא ומתן הוא חלק מתהליך מדיני".

"הממשלה הטכנוקרטית שתוקם היא זו שתנהל את הרשות הפלסטינית, אבל מי שינהל את המשא ומתן הוא אש"ף", הדגיש אבו מאזן. "הממשלה לא תעסוק במשא ומתן, זה לא תחום העיסוק שלה. המשא ומתן נמצא בידי אש"ף כיוון שהוא מייצג את העם הפלסטיני על כל פזורותיו. אש"ף כן מכיר בישראל והוא גם הודיע שהוא נגד אלימות, וכך תעשה הממשלה. כל הסכם שיושג יעבור להחלטת העם במשאל עם, זאת הייתה עמדתנו בעבר וזאת עדיין עמדתנו".

"האחדות לא תפגע בשיחות". אבו מאזן (AP)


עם זאת, גם הוא מתקשה להאמין ביכולותיו של המשא ומתן להניב פרי, אלא שלטענתו הגורם המהווה מכשול הוא ממשלת ישראל. "מה שהישראלים הוכיחו לנו בכל תקופת המשא ומתן זה שהם לא רוצים פתרון הגיוני", תקף יושב ראש הרשות הפלסטינית.

"ניתן להאריך את המגעים בשלושה חודשים נוספים"

אבו מאזן המשיך לבקר את ישראל על התנהלותה בעקבות הפיוס בין פתח לחמאס: "הישראלים תמכו במצב של הפיצול בינינו ואהבו אותו. הם השתמשו בפיצול כתירוץ, ואמרו 'אם מי נישא וניתן, הרי יש שתי רשויות'. אנחנו נמשיך לעבוד על הפיוס בכל הכוח ונשקיע המון מאמצים כדי שהוא ייצא לפועל".

"לא נקבל את ההתנחלויות", הבהיר אבו מאזן, "מהאבן הראשונה שהונחה ועד האבן האחרונה. ההתנחלויות לא חוקיות, הן נבנו על האדמה שלנו. אבל עם זאת הסכמנו עם האמריקנים שהמשא ומתן יתקיים על קווי 67' ומשם התחלנו את המשא ומתן".

ההכרזה על האיחוד הפלסטיני, בשבוע שעבר (רויטרס)

לטענתו, הרשות הפלסטינית הגישה הצעה לפתרון על סוגיית הגבולות, אבל לא קיבלה שום תשובה. "אפשר להמשיך את המשא ומתן לתקופה של שלושה חודשים, אך התקופה הזאת צריכה לכלול את הקפאת ההתנחלויות. הרי לא אפשרי שישראל תמשיך לבנות בזמן שאנחנו אנחנו דנים על הגבולות".