השר יעקב פרי: "ישראל לא סגרה את הדלת למו"מ"

בריאיון לתכנית "פגוש את העיתונות", הבהיר השר פרי כי "הכדור נמצא אצל הפלסטינים, שהפרו הבטחות". פרי אמר שהברית עם הבית היהודי אינה קיימת עוד ותקף: "לא בנט ולא אריאל, עם אמירותיהם המחבלות, יקבעו אם נשב בממשלה"

"הקבינט קיבל החלטה שקולה על הפסקת השיחות", כך אומר הערב (שבת) שר המדע יעקב פרי (יש עתיד), שהשתתף בישיבה המכריעה, בריאיון ל"פגוש את העיתונות". עם זאת, פרי הדגיש כי "ישראל לא סגרה את הדלת - אם החמאס יתנער מהטרור, והממשלה הפלסטינית תקבל את תנאי הקוורטט, זה יהיה ראוי להערכת מצב שונה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פרי טען כי הפסקת השיחות בעקבות הסכם הפיוס הפלסטיני אינה מהווה כישלון: "אנחנו נמצאים במשבר חמור במשא ומתן, אבל זה לא כישלון. לא קיוויתי שבתוך תשעה חודשים יפרחו פרחי השלום, אך ישראל גילתה גמישות רבה מול הפלסטינים, שהפרו הבטחות". הוא הבהיר כי חמאס אינו בן ברית לשיחות שלום במצב הנוכחי: "לא ננהל משא ומתן עם ארגון טרור רצחני, שיורה רקטות לעבר ישראל ולא מכיר בקיומנו".

שר המדע סירב להתחייב לגבי עתיד ישיבתה של "יש עתיד" בממשלת נתניהו: "נעשה את הערכות המצב בהמשך, כרגע הכדור במגרש הפלסטיני. אם נראה בהמשך שאי אפשר לנהל מו"מ עם נציגי הפלסטינים, נצטרך לשקול את הנושא".

פרי אמר כי כבר לא קיימת ברית בין "יש עתיד" לבין "הבית היהודי" ותקף בחריפות של שותפיו לממשלה: "בחודשים האחרונים כרויה תהום בנושא המדיני ובנושא דת ומדינה. לא בנט ולא אריאל - עם הקריאות ההזויות והמחבלות שלהם - יקבעו אם נשב בממשלה". ממפלגת הבית היהודי נמסר בתגובה לדבריו של פרי: "השמאל צריך לשמור על קור רוח גם בשעת מצוקה".

עוד טען פרי כי בניגוד להאשמה הפלסטינית, "ישראל התכוונה לקיים גם את הפעימה הרביעית, אלא שהפלסטינים הכינו עוד במרס מסמך שבו נכתב שבכוונתם ללכת לזירה הבינלאומית. ההפרה הייתה בפירוש הפרה פלסטינית".

הרצוג: "מצב בלתי הפיך - מסוכן לממשלה"

גם יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג גינה את הסכם הפיוס הפלסטיני וטען שמדובר ב"צעד מיותר ומטופש" מצד אבו מאזן, אך הצהיר כי יש להימנע מצעדים חד-צדדים שעלולים להחריף את המשבר. "תיזהרו מלנקוט צעדים וסנקציות בעת הזו - תנו לראות כיצד המצב הרגיש יתפתח, כי מצב בלתי הפיך הוא מסוכן לישראל".

לדברי הרצוג, אחד הגורמים המרכזיים לכישלון השיחות הוא היעדר "ערוץ תקשורת ישיר בין נתניהו ואבו מאזן - אין ביניהם אמון, והם כל היום מתחרים במשחק האשמות". הרצוג אמר כי במצב הנוכחי מפלגתו לא תיכנס לממשלה: "אני לא פקק או ממלא מקום או גלגל רזרבי, ההחלטות מתקבלות על רקע טובת המדינה ולא טובתי האישית".

הרצוג קרא למפלגות יש עתיד והתנועה לצאת מהממשלה עם הפסקת השיחות, כי לדבריו הם מחזקים את הבית היהודי ואת הבנייה בהתנחלויות. הוא אמר שלבני ולפיד "צריכים לצאת מהממשלה וללכת למהלך מדיני חלופי עם גוש גדול שמוכן לקווי 67' עם חילופי שטחים וגושי התיישבויות".

אירן בירכה על ההסכם: "צעד לשחרור פלסטין"

אירן בירכה היום על הסכם הפיוס, שלדבריה מהווה צעד כנגד "משטר הכיבוש" בדרך לשחרור כל אדמות פלסטין. דוברת משרד החוץ, מרזייח אפקם, אמרה כי ההסכם יוביל "לאחדות פלסטינית ולאימוץ החלטות שיממשו את המטרות של פלסטין, בהן מניעת ההתרחבות והתוקפנות של המשטר הכובש". עוד הדגישה הדוברת כי ההסכם יאפשר לפלסטינים "להפעיל את כוחותיהם כדי לשחרר את אדמת המולדת מהכיבוש".

בחמאס התייחסו לנאומו של אבו מאזן מוקדם יותר היום בפני הוועדה המרכזית של אש"ף ובירכו על תוכנו. באסם נעים, היועץ המדיני של ראש ממשלת החמאס איסמעיל הנייה, אמר כי תנועת חמאס רואה בנאום אבו מאזן נאום חיובי מאוד ברוב הנקודות שבו. הוא בירך את אבו מאזן על כך שסירב להכיר במדינה יהודית ועל דבקותו העיקשת בירושלים כבירת המדינה הפלסטינית.