מאחורי הקלעים: התכנית ליום שאחרי השעיית המו"מ

אחרי ההחלטה להשעות את המגעים, המגמה המסתמנת של שרים בכירים היא לגבש תכנית ביניים. המתווה ינוע בין הסדרים מקומיים, דרך היערכות מחדש של הצבא והמתנחלים, ועד צעדים של פינוי חד צדדי. במישור הביטחוני עולה השאלה: האם ישראל תתמודד עם גל פיגועים?

היום שאחרי קריסת המשא ומתן (רויטרס)

בעוד הרעיון של הסכם הקבע קורס, שרים בכירים בממשלה נערכים ליום שאחרי. המגמה המסתמנת מאחורי הקלעים, לה שותפים לפיד ליברמן ואפילו לבני, מדברת על תכנית חלופית של הסדר ביניים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התכנית הזו נעה בין תכנית לניהול הסכסוך של יעלון והסדרים מקומיים, דרך היערכות מחדש של כוחות הצבא והמתנחלים, ועד צעדים חד צדדיים של פינוי. המטרה היא לשמור את הסטטוס קוו ואת ההסכמים הקיימים בין הצדדים.

שרים מרכזיים בממשלה, ובהם מי שנוטים יותר לשמאל, כמו לפיד ולבני, הגיעו לאחרונה למסקנה שהפלסטינים כנראה לא רוצים מדינה. סיפור שממחיש את ההבנה הזו עלה מתוך פנייתו של שר האוצר יאיר לפיד לשר האוצר הפלסטיני שוקרי בשארה בנושא הקמת חברת חשמל ברשות.

לפיד. הציע לפלסטינים חברת חשמל (חן גלילי, ShiloPro)

לפיד פנה לפני ארבעה חודשים לנתניהו וביקש להציע לפלסטינים, דבר שנתניהו לא היה מוכן לו בשלב הראשון, כחלק מהסדר החובות של ה-700 מיליון שהם חייבים לחברת חשמל - לפרוס את החוב.

בין היתר במסגרת ההסדר ביקש לפיד להציע לפלסטינים כי חלק מכספי החובות יומרו לכספים שיאפשרו לפלסטינים להקים חברת חשמל משלהם. שר האוצר הפלסטיני שקל את האפשרות יומיים וסרב. השאלה שעלתה: האם הפלסטינים במבחן המעשי באמת רוצים מדינה?

פיוס? "אין שינוי בשטח" (רויטרס)

"נמשכים המעצרים של אנשי חמאס"

בתוך כך, בצד הפלסטיני לא הכל מרוצים מההחלטה של אבו מאזן ללכת לפיוס עם חמאס. גורמים במנגנוני הביטחון הפלסטיניים הביעו מורת רוח מההסכם שנחתם בין פתח לחמאס ואמרו כי הם "אינם מבינים מדוע אבו-מאזן שולח חבל הצלה לחמאס כשהוא במצב הקשה ביותר של מצור כלכלי ומדיני בעזה".

בכיר במנגנוני הביטחון הפלסטיניים אמר לחדשות 2 כי בינתיים לא קיבלו הנחיות לשינוי במדיניות ונמשכים המעצרים של אנשי חמאס.

ואיך כל זה עומד להשפיע על המצב הביטחוני? במערכת הביטחון מעריכים, כי למרות השעיית המשא ומתן, האינטרס של אבו מאזן וחמאס אינו ללכת אל עבר גל פיגועים. לא בטוח שההבנות והתיאום הביטחוני יחזיקו לאורך זמן במצב הקיים, אך גם ליו"ר הרשות וגם לחמאס נראה שיש אינטרס לא להפר את המצב הנוכחי.

קריסת המשא ומתן המדיני - הסיקור המלא:

לבני בריאיון לחדשות 2: "ההחלטה להשעות את המו"מ נכונה, לא אתפטר"‎

הפלסטינים: נבחן את יחסינו עם ישראל מהיסוד, התיאום הביטחוני ייפגע

נתניהו במתקפת הסברה: "אבו-מאזן עוד יכול להתחרט"

הקבינט הכריע: המשא ומתן יושעה, סנקציות יוטלו על הרשות הפלסטינית