אובמה על המו"מ: "ייתכן שדרוש פסק זמן"

בהתייחסות ראשונה לכשלון המגעים המדיניים, אומר נשיא ארה"ב ברק אובמה כי ייתכן ועל הצדדים לעצור ולחשוב על האלטרנטיבות שעלולות להיות נפיצות. "נמשיך לתמוך במשא ומתן", הבהיר

פחות מיממה לאחר שישראל השעתה את המשא ומתן עם הפלסטינים בעקבות הפיוס בין הפתח לחמאס, מתייחס נשיא ארצות הברית ברק אובמה לנושא לראשונה, ואומר כי על הצדדים לעצור ולחשוב על המשך הדרך. אובמה שאמר את הדברים במסיבת עיתונאים במהלך ביקורו בדרום קוריאה, נראה מיואש מקריסת התהליך, אך הבהיר כי ארצו תמשיך לתמוך בו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זה סכסוך שנמשך עשרות שנים, לא חשבנו שנפתור אותו בתוך שישה חודשים או אפילו תשעה חודשים של משא ומתן", הבהיר הנשיא האמריקני. "זה עדיין אינטרס אמריקני, כמו גם הישראלי והפלסטיני לראות אם ניתן לפתור את הקונפליקט הזה שעלול להיות נפיץ".

אובמה הבהיר כי שני הצדדים נקטו בפעולות שפגעו בניסיון לגבש הסכם, ואף הפנה אצבע מאשימה לעבר יו"ר הרשות הפלסטינית. "לא ראינו רצון פוליטי מצד הישראלים והפלסטינים לקבל החלטות קשות. העובדה שלאחרונה הנשיא עבאס פעל בצעד שאינו מועיל וחזר לשיחות עם חמאס הוא רק חלק מסדרה של החלטות שפוגעות בסיכוי לפתור את המשבר", הדגיש הנשיא האמריקני.

אמש הצהיר מזכיר המדינה האמריקני כי הוא עדיין לא מתייאש מהתהליך וכי אין בכוונתו לוותר על התקווה לשלום. היום שב הנשיא אובמה ותמך במאמציו של מזכיר המדינה, אך הדגיש כי הסיכויים לפתרון הסוגייה לא נראים גבוהים בשלב זה. "ייתכן שנגיע לזמן שבו צריך לעשות הפסקה, ושני הצדדים צריכים לבחון את האלטרנטיבה", הוסיף אובמה.

לדבריו, הוא לא רואה אלטרנטיבה לפתרון מלבד הסכם שלום בין הצדדים. "לשם כך, על שני הצדדים להגיע לפשרות כואבות, אפשר לתהות למה לא ראינו אותם הולכים בדרך הזו אבל נמשיך לעודד אותם לעשות כן", אמר אובמה. "האם אני מצפה שזה יקרה בשבוע הבא, בחודש הבא או אפילו בחצי השנה הקרובה? לא. האם נמשיך להציע גישה בונה שתוכל להוביל אותם לנקוט בצעדים אלו? ללא ספק, זה הדבר הנכון לעשות".

הבליץ התקשורתי, נתניהו (רויטרס)

ישראל החליטה: המו"מ מושעה, סנקציות על הרשות

אתמול, בתום דיון שנמשך שעות בקבינט, החליטו השרים כי המשא ומתן המדיני בין ישראל לפלסטינים - יושעה באופן מיידי, כל עוד נמשך תהליך הפיוס בין פת"ח לחמאס. בנוסף, יוטלו סנקציות כלכליות שונות על הרשות על ידי קיזוז חובות פלסטיניים בגביית כספי המסים.

בעקבות ההחלטה, יצא ראש הממשלה נתניהו לבליץ תקשורתי בכלי תקשורת מובילים בעולם, שבמסגרתו הבהיר כי ניתן עוד לשוב למסלול המו"מ, אם אבו-מאזן יחזור בו מההסכם עם חמאס. "לא ניתן להמשיך בתהליך המדיני עם ממשלה פלסטינית המגובה על ידי ארגון טרור שהציב לו למטרה להשמיד את מדינת ישראל", הבהיר נתניהו.

"ההסכם עם חמאס הורג את השלום, אם הברית הזו תתקדם, התהליך המדיני ילך אחורה. אבו-מאזן לא יכול להשיג הכל, הוא צריך לבחור: שלום עם ישראל או ברית עם חמאס", הדגיש ראש הממשלה. "עדיין יש לו (לאבו-מאזן) הזדמנות לשנות את המסלול ולנטוש את הברית הזאת, אני מקווה שהוא יעשה זאת".

בתגובה למהלך הישראלי אמר הממונה על המשא ומתן מטעם הרשות הפלסטינית סעיב עריקאת, כי הם "שוקלים את כל האופציות" להמשך הדרך. "ההנהגה הפלסטינית תבחן את כל אפשרויות התגובה להחלטת ממשלת ישראל נגד הרשות הפלסטינית", אמר לסוכנות הידיעות AFP. "הפיוס נמצא כעת בעדיפות עליונה עבור העם הפלסטיני".