ארה"ב מאיימת: "נשקול מחדש הסיוע לפלסטינים אם תוקם ממשלה עם חמאס"

אחרי שבוושינגטון הביעו אכזבה מהסכם הפיוס בין פת"ח לחמאס והזהירו שהוא יפגע במו"מ, מבהיר בכיר אמריקני שכל ממשלה פלסטינית שתקום חייבת להכיר בישראל ולכבד את ההסכמים הקודמים ומאיים בסנקציות. הקבינט דן בתגובת ישראל למהלך הפלסטיני

הסיוע לפלסטינים ייפסק אם תוקם ממשלת אחדו (רויטרס)

יממה לאחר ההכרזה הדרמטית על איחוד בין פת"ח לחמאס, בוושינגטון לא יושבים בחיבוק ידיים ושולחים מסר ברור לפלסטינים: גורם בכיר בממשל האמריקני הזהיר הבוקר (ה') את הפלסטינים ואמר כי אם תוקם ממשלה משותפת עם חמאס, ארצות הברית תשקול מחדש את הסיוע הכספי שהיא מעניקה לפלסטינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

הגורם בממשל האמריקני הבהיר כי "על כל ממשלה פלסטינית להיות מחויבת לעיקרון אי האלימות, להכיר בישראל ולקבל את ההסכמים הקודמים שנחתמו בין הצדדים. אם תקום ממשלה פלסטינית חדשה, אנחנו נעריך אותה בהתאם לתנאים המוזכרים לעיל, למדיניותה ולפועלה - ונקבע את מדיניות הסיוע שלנו, בהתאם לחוק האמריקני".

אמש הביעו גורמים רשמיים בוושינגטון אכזבה עמוקה ופליאה מהתזמון הבעייתי בו בחרו הפת"ח והחמאס לחתום על הסכם איחוד, לאחר שבע שנות פילוג שכלל שני שלטונות נפרדים - בגדה וברצועה. "המהלך הזה יכול לסבך בצורה באופן משמעותי את המאמצים", קבעה דוברת מחלקת המדינה ג'ן סאקי. "זה לא יפגע רק במאמצים שלנו, אלא גם במאמצים של שני הצדדים. התזמון בעייתי ואנחנו בהחלט מאוכזבים מההודעה".

בארה"ב גם ביקשו הבהרות מאבו מאזן, בעקבות ההודעה, ואמרו כי הכדור נמצא במגרש הפלסטיני. "קשה לראות איך מצפים מישראל לנהל משא ומתן עם ממשלה שלא מכירה בזכותה להתקיים", הוסיפה סאקי.

קרי, לבני ועריקאת. ארכיון (AP)

נתניהו כינס את הקבינט לדיון חירום על תגובת ישראל

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן מצדו מנסה לשדר 'עסקים כרגיל'. "הסכם הפיוס אינו סותר את המשך המשא ומתן אינו סותר את החזון של פתרון שתי מדינות לשני עמים", הוא אמר אמש לאחר התגובה הזועמת של ראש הממשלה נתניהו, שכינס היום את הקבינט בעקבות המשבר.

נתניהו שוחח אמש עם מזכיר המדינה ג'ון קרי ואמר לו כי מדובר בחזרה לדפוס המוכר. "כל פעם שהם צריכים לקבל החלטות הם בורחים", אמר לו נתניהו. בהודעה לתקשורת אמר ראש הממשלה כי "הערב, בזמן שעדיין מתנהלות שיחות להארכת המו"מ, אבו מאזן בחר בחמאס ולא בשלום. מי שבוחר בחמאס לא רוצה שלום".

גורמים מדיניים העריכו כי זהו סוף המשא ומתן בין הצדדים, זאת לאחר שלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיעה כי הפגישה שהייתה מתוכננת לאמש בוטלה. "איך אתם רוצים להגיע אתנו להסכם כשחתמתם על הסכם עם האנשים שנשבעו להרוג אותנו?", תהה אמש השר לפיד בנאום מדיני שנשא. "אם הם רוצים להקים מדינה לצדנו, ברוכים הבאים. אם הם רוצים להקים מדינה במקומנו עליהם לדעת - זה לעולם יקרה".