ארה"ב לצד ישראל: הפיוס בין חמאס לפתח יחבל במשא ומתן

המשבר המדיני בין ישראל לפלסטינים מגיע לנקודת רתיחה. דוברת מחלקת המדינה האמריקנית הביעה אכזבה מההסכם בין פתח לחמאס: "עלול לסבך באופן משמעותי את המאמצים". בעקבות הפיוס: נתניהו יכנס היום את הקבינט‎

קרי, לבני ועריקאת. ארכיון (AP)

לא רק בישראל הביעו זעם על הסכם הפיוס בין פתח לחמאס: גם בארצות הברית, שפועלת ביתר שאת כדי לקדם את המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, הביעו פליאה על התזמון הבעייתי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"המהלך הזה יכול לסבך בצורה באופן משמעותי את המאמצים", קבעה דוברת מחלקת המדינה ג'ן סאקי. "זה לא יפגע רק במאמצים שלנו, אלא גם במאמצים של שני הצדדים. התזמון בעייתי ואנחנו בהחלט מאוכזבים מההודעה".

בארה"ב גם ביקשו הבהרות מאבו מאזן, בעקבות ההודעה, ואמרו כי הכדור נמצא במגרש הפלסטיני. "קשה לראות איך מצפים מישראל לנהל משא ומתן עם ממשלה שלא מכירה בזכותה להתקיים", הוסיפה סאקי.

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן מצדו מנסה לשדר 'עסקים כרגיל'. "הסכם הפיוס אינו סותר את המשך המשא ומתן אינו סותר את החזון של פתרון שתי מדינות לשני עמים", הוא ציין - לאחר התגובה הזועמת של ראש הממשלה נתניהו, שיכנס היום את הקבינט בעקבות המשבר.

נתניהו שוחח הערב עם מזכיר המדינה ג'ון קרי ואמר לו כי מדובר בחזרה לדפוס המוכר. "כל פעם שהם צריכים לקבל החלטות הם בורחים", אמר לו נתניהו. בהודעה לתקשורת אמר ראש הממשלה כי "הערב, בזמן שעדיין מתנהלות שיחות להארכת המו"מ, אבו מאזן בחר בחמאס ולא בשלום. מי שבוחר בחמאס לא רוצה שלום".

גורמים מדיניים העריכו כי זהו סוף המשא ומתן בין הצדדים, זאת לאחר שלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיעה כי הפגישה שהייתה מתוכננת לאמש בוטלה. "איך אתם רוצים להגיע אתנו להסכם כשחתמתם על הסכם עם האנשים שנשבעו להרוג אותנו?", תהה אמש השר לפיד בנאום מדיני שנשא. "אם הם רוצים להקים מדינה לצדנו, ברוכים הבאים. אם הם רוצים להקים מדינה במקומנו עליהם לדעת - זה לעולם יקרה".

נתניהו ואבו מאזן (חדשות 2)

אחרי הפיוס: צה"ל תקף, רקטות נורו לדרום

הפיוס, שהושג כשבע שנים לאחר הפיכת החמאס ברצועת עזה יאפשר הקמת ממשלת האחדות. ראש ממשלת חמאס בעזה איסמעיל הנייה בירך על ההסכם: "הסתיימו שנות הפילוג".

הנייה ציין כי ההסכם כולל את אישור ההסכמים הקודמים בין התנועות, הקמת ממשלת פיוס בתוך חמישה שבועות, בחירות לפרלמנט ולנשיאות בתוך שישה חודשים אחרי הרכבת הממשלה ושינוי מבנה אש"ף בתוך חמישה שבועות.

על רקע ההתפתחויות האלה, בצה"ל ניסו לסכל חוליית טרור שהתכוונה לשגר רקטה לעבר ישראל, אלא שהפלסטינים טענו כי היעד שהיה על אופנוע הצליח להימלט ושמונה אזרחים, בהם ילדים, נפצעו. בצה"ל אמרו כי לא זוהתה פגיעה במטרה. זמן קצר לאחר מכן, נשמעו מספר אזעקות "צבע אדום" בדרום לאחר ששוגרו מספר רקטות מאזור הרצועה.