אבו מאזן: "הפיוס לא סותר את המשא ומתן"

בעוד שגורמים בישראל מעריכים כי הסכם הפיוס בין חמאס לפתח מבשר את סוף המשא ומתן, יו"ר הרשות אבו מאזן הבהיר הערב כי הדבר לא מנוגד להמשך השיחות. בשל המשבר המדיני: נתניהו יכנס מחר את הקבינט המדיני-ביטחוני

הסוף? נתניהו ואבו מאזן (רויטרס)

"זהו הסוף של המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים" - כך מעריכים הערב (ד') גורמים מדיניים, זאת לנוכח הסכם הפיוס בין חמאס ופתח. עם זאת, אבו מאזן מצדו הבהיר הערב כי הסכם הפיוס אינו סותר את המשך המשא ומתן אינו סותר את החזון של פתרון שתי מדינות לשני עמים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שציין כי יו"ר הרשות הפלסטינית בחר בחמאס ולא בשלום, יכנס מחר את הקבינט המדיני-ביטחוני לדיון דחוף בסוגיה. לאחר שהפלסטינים חגגו אחר הצהריים את הפיוס, בלשכת ראש הממשלה הודיעו כי פגישת המשא ומתן שהייתה אמורה להתקיים הערב - בוטלה. לא נמסר האם תתקיים פגישה נוספת, ומהי סיבת הדחייה.

נתניהו שוחח הערב עם מזכיר המדינה ג'ון קרי ואמר לו כי מדובר בחזרה לדפוס המוכר. "כל פעם שהם צריכים לקבל החלטות הם בורחים", אמר לו נתניהו. בהודעה לתקשורת אמר ראש הממשלה כי "הערב, בזמן שעדיין מתנהלות שיחות להארכת המו"מ, אבו מאזן בחר בחמאס ולא בשלום. מי שבוחר בחמאס לא רוצה שלום".

"האם הפלסטינים באמת רוצים מדינה?", תהה הערב שר האוצר יאיר לפיד, בנאום מדיני שנשא. "אם התשובה לשאלה הזו היא 'כן', יכולה להיות להם מדינה תוך שישה חודשים. כל עוד צרכיה הביטחוניים של ישראל יישמרו במלואם מפלגתי ואני נתמוך בכך בכל לבנו וכוחנו הפוליטי, כמונו כרוב אזרחי ישראל".

לדבריו, הפלסטינים יכולים היו להקים כבר אתמול מדינה שעונה ל-90% מהדרישות שלהם, גם ברמה הטריטוריאלית וגם ברמה הלאומית. "הם יכולים לקבל יותר מ-90% מיהודה ושומרון, את עזה, הכרה באו"ם, חופש. אם הם רוצים להקים מדינה לצדנו, ברוכים הבאים. אם הם רוצים להקים מדינה במקומנו עליהם לדעת - זה לעולם יקרה. איך אתם רוצים להגיע אתנו להסכם כשחתמתם על הסכם עם האנשים שנשבעו להרוג אותנו?".

פצועים בתקיפה בעזה (חדשות 2)

אחרי הפיוס: צה"ל תקף, רקטות נורו לדרום

הפיוס, שהושג כשבע שנים לאחר הפיכת החמאס ברצועת עזה יאפשר הקמת ממשלת האחדות. ראש ממשלת חמאס בעזה איסמעיל הנייה בירך על ההסכם: "הסתיימו שנות הפילוג".

הנייה ציין כי ההסכם כולל את אישור ההסכמים הקודמים בין התנועות, הקמת ממשלת פיוס בתוך חמישה שבועות, בחירות לפרלמנט ולנשיאות בתוך שישה חודשים אחרי הרכבת הממשלה ושינוי מבנה אש"ף בתוך חמישה שבועות.

על רקע ההתפתחויות האלה, בצה"ל ניסו היום לסכל חוליית טרור שהתכוונה לשגר רקטה לעבר ישראל, אלא שהפלסטינים טענו כי היעד שהיה על אופנוע הצליח להימלט ושמונה אזרחים, בהם ילדים, נפצעו. בצה"ל אמרו כי לא זוהתה פגיעה במטרה. זמן קצר לאחר מכן, נשמעו מספר אזעקות "צבע אדום" בדרום לאחר ששוגרו מספר רקטות מאזור הרצועה.