גורם בכיר: "נתניהו יציג מידע חדש על ההסכם"

לקראת הנאום בקונגרס, שייערך מחר, נחת נתניהו בוושינגטון. במהלך הטיסה שוחח גורם בכיר בפמליית נתניהו עם עיתונאים ואמר כי ראש הממשלה יציג בפני הקונגרס מידע חדש ואמין לפיו ההסכם המתגבש כולל ויתורים רבים שיפגעו בישראל. "אני יוצא לוושינגטון לשליחות גורלית", אמר ראש הממשלה טרם המראתו

נתניהו בנאום בקונגרס, ארכיון (רויטרס)

ראש הממשלה בנימין נתניהו נחת הלילה (שני) בוושינגטון, לקראת נאומו השנוי במחלוקת, שצפוי להתקיים מחר בקונגרס האמריקני. היום יישא נתניהו נאום בפני באי ועידת השדולה היהודית איפא"ק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורם בכיר בפמליית ראש הממשלה שדיבר עם עיתונאים במהלך הטיסה מסר כי בידי ישראל מידע רב ואמין, שאינו ידוע לחברי הקונגרס, ולפיו ההסכם המתגבש מול אירן כולל ויתורים רבים מצד המעצמות שאינם מיטיבים עם ישראל.

לדברי הגורם הבכיר, הנאום בקונגרס מהווה "הזדמנות אחרונה" לבלום את ההסכם המתגבש עם אירן ולהוכיח לחברי הקונגרס כי ההסכם גרוע וכי בידי ישראל מידע שעד כה לא נודע להם.

טרם עלייתו למטוס שב והדגיש נתניהו את תחושת השליחות שעמה הוא יוצא, חרף המתנגדים לו. "אני יוצא לוושינגטון לשליחות גורלית, אפילו היסטורית", אמר ראש הממשלה כשהוא מלווה על ידי רעייתו על כבש המטוס.

ביקורת חריפה על נתניהו מבית ומחוץנתניהו, שספג לאחרונה ביקורת מבית ומחוץ על יציאתו לבירה האמריקנית הוסיף כי "אני מרגיש שאני שליח של כל אזרחי ישראל, גם של אלו שלא מסכימים איתי". "אני חש דאגה עמוקה וכנה לביטחונם של כל תושבי אזרחי ישראל, לגורל המדינה וגורל העם שלנו ואעשה כל שביכולתי בכדי להבטיח את עתידנו" אמר.

נאומו של ראש הממשלה בקונגרס עורר את זעמם של האמריקנים מאחר ולא תואם עם הממשל, אלא עם הנציגים הרפובליקנים בלבד שיזמו את ההגעה. למרות חילוקי הדעות שהפכו לבוטים יותר ויותר בשבועות האחרונים, טען אמש ראש הממשלה כי ניתן להתגבר על הקשיים: "אני מכבד את נשיא ארה"ב ברק אובמה ואני מאמין בעוצמת היחסים בין ישראל וארה"ב".

נתניהו בביקור בכותל ערב נסיעתו (פייסבוק)


ערב הנסיעה נשא נתניהו דברים בכותל המערבי, ואמר כי "כראש ממשלת ישראל, חובתי לדאוג לביטחונה של ישראל ולכן אנחנו מתנגדים בתוקף להסכם שמתגבש עם אירן והמעצמות, שיכול לסכן את עצם קיומנו. מול הסכם כזה אנחנו חייבים להתאחד וגם להסביר את הסכנות שנובעות מההסכם הזה, לישראל, לאזור ולעולם כולו".

במה שנראה כשיא העימות, טענה בשבוע שעבר היועצת לביטחון לאומי של הנשיא סוזן רייס כי נאומו הצפוי של נתניהו בקונגרס "הרסני" ליחסים בין שתי הידידות הקרובות. מזכיר המדינה ג'ון קרי הצטרף לדברים כשאמר כי "מי שמתנגד לעסקה לא מכיר את פרטיה".

קרי הוסיף במתקפה אישית נגד ראש הממשלה הישראלי, כשהזכיר כי בעבר התריע נתניהו מפני נשק אסור הנמצא בידיו של נשיא עירק לשעבר סדאם חוסיין, דבר שהתגלה כלא נכון. הוא שב והבהיר כי הנאום בקונגרס לא יועיל למאמצים הנמשכים להוביל לעסקה, שתמנע מאירן להפוך למדינה בעלת נשק גרעיני.