אבו מאזן הציב תנאים להמשך המו"מ

בשיחה עם כתבים ישראלים ברמאללה הציב יושב ראש הרשות הפלסטינית שלושה תנאים להארכת המשא ומתן: הקפאת הבנייה בהתנחלויות, ביצוע הפעימה הרביעית של שחרור האסירים ותחילת הדיונים על סוגיית הגבולות. גורמים מדיניים בירושלים העריכו כי ישראל לא תוכל להסכים לשחרור ערבים ישראלים ולא תקפיא הבנייה במזרח ירושלים

הציב תנאים להמשך המו"מ. אבו מאזן (רויטרס)

המשבר במו"מ המדיני: יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן אמר היום (ג') כי יהיה מוכן להאריך את השיחות עם ישראל בתשעה חודשים, בתמורה לשלושה תנאים. את הדברים אמר אבו מאזן בשיחה עם כתבים ישראלים במוקטעה ברמאללה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התנאי הראשון שהציב יו"ר הרשות הוא ביצוע הפעימה הרביעית של שחרור האסירים, בהם גם 14 אסירים ערבים-ישראלים. אבו מאזן התייחס גם לדרישתו של ראש השב"כ יורם כהן, והבהיר כי לא יסכים לגירושם של חלק מהאסירים לרצועת עזה או לחוץ לארץ. כמו כן דרש אבו מאזן כי ישראל תקפיא את הבנייה בהתנחלויות ותחל לדון בסוגיית הגבולות - אחת מסוגיות הליבה במו"מ.

במהלך השיחה חזר אבו מאזן על האיום בפירוק הרשות הפלסטינית במקרה של קריסת המו"מ והבהיר כי אם ייפסקו השיחות - השליטה ב-2.5 מיליון פלסטינים תשוב לישראל במלואה. בנוסף לכך הבהיר אבו מאזן כי כל עוד יישאר בתפקידו, התיאום הביטחוני עם ישראל יימשך - מכיוון שזהו האינטרס של שני הצדדים.

יסרבו לתנאים? נתניהו ובנט (פלאש 90)

אבו מאזן קרא לפלסטינים להמשיך במה שהגדיר "מאבק עממי", אך הדגיש כי מדובר במחאה בדרכי שלום ובהפגנות דמוקרטיות, ללא כל שימוש באלימות.

גורמים מדיניים בירושלים העריכו כי ישראל לא תוכל לקבל את התנאים שהציב יושב ראש הרשות. בראש ובראשונה מתנגדת ישראל לשחרור אסירים ערבים ישראלים. כמו כן, הגורמים הבהירו כי ישראל תסרב להקפאת הבנייה במזרח ירושלים. בכל הנוגע לסוגיית הגבולות, עמדת ישראל היא כי נושא זה יידון רק בשלב מתקדם של המו"מ.

אבו מאזן מאיים: נפרק את הרשות

המו"מ יימשך? (לע"מ)
בשבוע שעבר העלה יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן איום מרומז לפרק את הרשות הפלסטינית במקרה של כישלון השיחות עם ישראל. "אין לנו סמכויות מדיניות, לוגיסטיות, כלכליות או כל סמכות אחרת", אמר אבו מאזן. "אם ישראל מעוניינת להמשיך במדיניות הזאת ואין בכוונתה להעניק לנו את זכויותינו, שתבוא ותקבל את הרשות לידיה".

בתגובה לאיום המרומז של אבו מאזן, שיגרה הלילה ארצות הברית איום מפורש כלפיו והזהירה אותו מפני פירוק הרשות הפלסטינית. דוברת מחלקת המדינה אמרה בתדרוך עיתונאים כי הממשל האמריקני מודע לדיווחים על כוונתו של יו"ר הרשות לבצע את המהלך, אך לדבריה "לצעד זה יהיו השלכות חמורות".

"ארצות הברית משקיעה מיליונים בסיוע כלכלי לפלסטינים, עם כספים שהולכים לבניית מוסדות. זה בטח לא האינטרס שלהם שהסיוע הזה יאבד", המשיכה סאקי. במקביל, התייחס גם ראש הממשלה נתניהו לאיום של אבו מאזן, ואמר במהלך חגיגת המימונה שבה השתתף: "אנחנו רואים ביום הזה תופעה מוזרה: הרשות הפלסטינית דיברה על פירוק והיום היא מדברת על איחוד. עם מי? ועל מה? הרי חמאס לא נעשה אוהב ישראל, אז שיחליטו אם הם רוצים פירוק או איחוד. כשירצו בשלום - שיודיעו לנו".