ארצות הברית מאיימת: "לפירוק הרשות הפלסטינית יהיו השלכות חמורות"

בתגובה ראשונה לדיווחים שלפיהם אבו מאזן מתכוון לנקוט הצעד אם לא תחול התקדמות במשא ומתן עם ישראל, אמרה דוברת מחלקה המדינה: "ארצות הברית משקיעה מיליונים בסיוע לפלסטינים וזה בטח לא האינטרס שלהם שהסיוע הזה יאבד"

"לפירוק הרשות יהיו השלכות" (רויטרס)

ארצות הברית משגרת הלילה (ב') איום מפורש כלפי אבו מאזן, ומזהירה אותו מפני מהלך של פירוק הרשות הפלסטינית אם לא תחול התקדמות במשא ומתן עם ישראל. דוברת מחלקת המדינה אמרה בתדרוך עיתונאים כי הממשל האמריקני מודע לדיווחים על כוונתו של יו"ר הרשות לבצע את המהלך, אך לדבריה "לצעד זה יהיו השלכות חמורות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ארצות הברית משקיעה מיליונים בסיוע כלכלי לפלסטינים, עם כספים שהולכים לבניית מוסדות. זה בטח לא האינטרס שלהם שהסיוע הזה יאבד", המשיכה סאקי. במקביל, התייחס גם ראש הממשלה נתניהו לאיום של אבו מאזן, ואמר במהלך חגיגת המימונה שבה השתתף: "אנחנו רואים ביום הזה תופעה מוזרה: הרשות הפלסטינית דיברה על פירוק והיום היא מדברת על איחוד. עם מי? ועל מה? הרי חמאס לא נעשה אוהב ישראל, אז שיחליטו אם הם רוצים פירוק או איחוד. כשירצו בשלום - שיודיעו לנו".

גם שר השיכון אורי אריאל (הבית היהודי) התייחס לנושא, ואמר: "אני קורא לראש הממשלה ביום חגיגי זה לא לאבד את האמונה ולא להכנע לסחטנות הפלסטינית לשחרור רוצחים שפלים תוך פגיעה בריבונות ישראל וחוסנה הלאומי רק בשביל הזכות לשבת למשא ומתן".

מוקדם יותר בשבוע שעבר העלה יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן במרומז את האיום בפירוק הרשות בפגישתו עם חברי כנסת ישראלים ברמאללה, אך כעת מסתמן כי האיום המרומז עשוי להפוך בקרוב לעמדה רשמית במשא ומתן.

בתקופה האחרונה הקימה הרשות הפלסטינית צוותים שיבדקו כיצד ניתן בפועל לפרק את הרשות במקרה של כישלון השיחות עם ישראל. במקרה כזה, אומרים הפלסטינים, הנטל ייפול על ישראל. מדובר בין היתר ביותר מ-2 מיליארד בשנה שמקבלת כיום הרשות הפלסטינית ממדינות תורמות בעולם.

גורמים ברשות הפלסטינית אומרים שבעת האחרונה נשמעים שם יותר ויותר קולות המתנגדים להמשך המשא ומתן. בשבוע הבא צפוי אבו מאזן לכנס את המועצה המרכזית של אש"ף. בשלב זה טרם ברור מה צפוי אבו מאזן לבקש מהמועצה, אך ההערכה היא כי בקרב המועצה ישנו רוב אוטומטי, לו יידרש, נגד המשך המשא ומתן.