בנט: "אם אבו מאזן רוצה ללכת, לא נעצור בעדו"

איומו של יו"ר הרשות הפלסטינית בהתפטרות ופירוק הרשות זכו לתגובה מזלזלת מצד שר הכלכלה בנט: "לא נעצור בעדו, הוא מעודד טרור. עם איומים כאלה מי צריך איחולים", הוסיף בנט, שהבהיר כי לא ימסור את יהודה ושומרון כדי להשאיר את אבו מאזן בתפקידו

"יודעים מה? שיילך" (ap, חדשות 2)

"לא מנהלים משא ומתן עם אקדח צמוד לרקה": האיום של אבו מאזן על פירוק הרשות הפלסטינית זכה לביקורת נוקבת מצד יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, שהבהיר כי לא יעצור בעד אבו מאזן ולא ימסור שטחים על מנת להשאירו בתפקידו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אבו מאזן מעודד טרור נגד ישראל, ואז מאיים עלינו שהוא יתפטר מתפקידו. על זה נאמר: עם איומים כאלה מי צריך איחולים, ואם הוא רוצה ללכת - לא נעצור בעדו", הבהיר בנט בהודעה לעיתונות ששלח הבוקר (א').

לאחר מכן הבהיר בנט בעמוד הפייסבוק שלו כי לא יסכים לדרישת השמאל לוותר על יהודה ושומרון בשביל אבו מאזן: "פעם אמרו בשמאל: תמסרו את יהודה ושומרון בשביל שלום, אבל זה הביא מלחמה וטרור. עכשיו אומרים: תמסרו את יהודה ושומרון, אחרת אבו מאזן יילך הביתה. אתם יודעים מה? שיילך".

יפרק את הרשות הפלסטינית? (רויטרס)

אבו מאזן: "הזמן אוזל, הסכנות גדולות"

אבו מאזן אמר בסוף השבוע בריאיון לאתר החדשות "אל-מסרי אל יום" כי הוא חש שזמנו "אוזל ועובר ביעף". כאשר נשאל אבו מאזן האם הוא עייף מהמאבק, השיב: "הדורות הבאים ישאלו אותנו מה עשינו ומה השגנו. כיצד נישפט בידי ההיסטוריה?".

"אין ברירה אלא להעביר הלאה את הדגל ולנוח, אבל זהו זמן לא פשוט לעשות זאת  - הנטל והאחריות כבדים, והסכנות יותר גדולות מההישגים", הוסיף יו"ר הרשות. הוא הבהיר כי לא יתמוך באינתיפאדה חמושה, אלא בלחץ אמריקני על ישראל.

"העם הפלסטיני עדיין רוצה שלום", הוסיף, "אבל הדור הצעיר רואה שפתרון שתי המדינות מתרחק, ולכן יש שם קולות שנוטים לכיוון של מדינה דו-לאומית. אבל כל עוד אני מנהיג, אני תומך בפתרון שתי המדינות".

עוד פגישה ללא תוצאות. ארכיון (לע"מ)

הנטל הכלכלי ייפול על ישראל?

בסוף השבוע האחרון דווח כי יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן העלה במרומז את האיום בפירוק הרשות בפגישתו עם חברי כנסת ישראלים ברמאללה, והאיום המרומז עשוי להפוך בקרוב לעמדה רשמית במשא ומתן.

בתקופה האחרונה הקימה הרשות הפלסטינית צוותים שיבדקו כיצד ניתן בפועל לפרק את הרשות במקרה של כישלון השיחות עם ישראל. במקרה כזה, אומרים הפלסטינים, הנטל ייפול על ישראל. מדובר בין היתר ביותר מ-2 מיליארד בשנה שמקבלת כיום הרשות הפלסטינית ממדינות תורמות בעולם.

גורמים ברשות הפלסטינית אומרים שבעת האחרונה נשמעים שם יותר ויותר קולות המתנגדים להמשך המשא ומתן. השבוע צפוי אבו מאזן לכנס את המועצה המרכזית של אש"ף. בשלב זה טרם ברור מה צפוי אבו מאזן לבקש מהמועצה, אך ההערכה היא כי בקרב המועצה ישנו רוב אוטומטי, לו יידרש, נגד המשך המו"מ.

גורם פלסטיני: אין פריצת דרך בשיחות

ביום חמישי האחרון נועדו שוב צוותי המו"מ הישראלי והפלסטיני, בתיווכו של השליח האמריקני מרטין אינדיק, בניסיון לגשר על הפערים בין הצדדים ולאפשר את הארכת השיחות, אך הפגישה הסתיימה ללא תוצאות - כך מדווחת סוכנות הידיעות הצרפתית AFP מפי גורם פלסטיני המעורה בפרטי המו"מ.

לדברי הגורם, הפגישה בין הצדדים התקיימה בבית מלון בירושלים וארכה חמש שעות. "השיחות היו קשות מאוד", אמר הגורם, "הפער בין הצדדים עדיין גדול ולא נרשמה כל פריצת דרך".