פטור מוויזה לארה"ב? השגריר מסביר

אם ביטלתם את הביקור המתוכנן שלכם בשגרירות האמריקנית בעקבות הדיווחים על הענקת הפטור מוויזה, כדאי שתחשבו פעם שנייה. שגריר ארה"ב בישראל מבהיר כי התכנית אמנם מתבשלת, אבל היא רחוקה מלהיכנס לתוקף. עם זאת, הוא מבהיר, יש תכניות אחרות שנועדו להגדיל את מספר הישראלים הצעירים שיוכלו לבקר במדינה

"זה ייקח זמן". הוויזה בינתיים עוד כאן (שגרירות ארצות הברית בישראל)

ישראלים רבים תוהים מתי הם יוכלו לטוס לארצות הברית ללא צורך בוויזה. דן שפירו, שגריר ארצות הברית בישראל, הגיב למסכת הידיעות על היוזמה של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, והסביר בעמוד הפייסבוק שלו מה מתכוונת ארצות הברית לעשות כדי להקל על הישראלים את הכניסה ליבשת המוזהבת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בפתח דבריו, הבהיר שפירו שבעתיד הקרוב הפטור מוויזה לא יגיע לישראל. "במכתב לחברי הקונגרס השבוע, מחלקת המדינה תיארה את החלטתו של קרי להבטיח שהמחלקה תיקח כמה צעדים מידיים על מנת להגדיל את מספר הישראלים הצעירים שיוכלו לנסוע לארצות הברית לפי חוק ההגירה שלנו. החוק עדיין אומר שכל מבקש ויזה צריך להוכיח שהוא מתכוון לחזור לישראל".

אולם הוא הדגיש כי "אנחנו נעשה כמה שאפשר כדי לעודד ישראלים זכאים לבקר בארצות הברית. יש לכמה אנשים תפיסה מוטעית שישראלים צעירים לא יתקבלו בברכה בארצות הברית. בוודאי שזה לא נכון. ישראל היא אחת מבנות הברית הכי קרובות שלנו, ואנחנו מברכים כל יצירת קשרים בין ישראלים ואמריקנים, כולל ביקורים בארצות הברית".

לדבריו, ארצות הברית שוקלת תכניות נוספות לטווח קצר. "בנוסף לתכניות הקיימות למדריכים במחנות קיץ ולמטפלות, נשקול תכניות נוספות לטווח קצר שיאפשר ליותר ישראלים צעירים לעבוד באופן חוקי בארה"ב במסגרת של חילופי תרבות".

ובכל זאת, שפירו לא רוצה שהישראלים יאבדו תקווה והוא מעדכן שהפטור מהוויזה עשוי להגיע ביום מן הימים. "אנחנו מקימים קבוצת עבודה משותפת עם ממשלת ישראל שתחקור איך להכניס את ישראל לתכנית ויתור הוויזה", הבטיח. "זה ייקח יותר זמן עד שישראל תעבור את כל הקריטריונים שבחוק, אבל זאת מטרה משותפת של שתי המדינות".

דן שפירו, ארכיון (חדשות 2)

עד שנת 2009: שיעור דחיית הבקשות עלה ל-32%

על פי נתונים שנאספו על ידי מחלקת המדינה האמריקנית, בשנת 2006 עמד שיעור הדחיות על 16% בקרב צעירים בין הגילאים 21-26. עד שנת 2009 עלה שיעור הבקשות שנדחו ל-32%. "למרות שמדובר רק בשליש מהפניות שנדחות, העלייה בשיעורן יוצרת את הרושם כאילו צעירים ישראלים אינם רצויים בארצות הברית", נכתב בהודעה מטעם משרד החוץ האמריקני שפורסמה ביום חמישי האחרון.

"למרות זאת", הוסיפו במחלקת המדינה, "זהו לא המצב. ישראל היא אחת מבנות בריתנו הקרובות ביותר ואנו מברכים על כל מפגש בין ישראלים לאמריקנים, כולל הגעתם של ישראלים לשטחי ארצות הברית".

במשרד החוץ הדגישו כי "ננקוט בצעדים שיקלו על צעירים לקבל ויזה לארצות הברית". בנוסף ציינו שם כי מרבית הדחיות נובעות כחלק ממדיניות ההגירה במדינה, בעקבות הגעתם של צעירים מישראל לעבוד בארצות הברית שלא כחוק.