מגורש פלסטיני: בקרוב נחזור לבית לחם

39 מבוקשים שהתבצרו בכנסייה בבית לחם במבצע "חומת מגן" גורשו. למרות המשבר במו"מ, משוכנע אחד מהם שחזרתו קרובה: "רק בגופנו אנו מחוץ לפלסטין". צפו במפגש בין הכומר שהיה עם המתבצרים לקצין צוות המו"מ

"הפרטים מתעמעמים, אתה זוכר רק את המנגינה - הלמות קרב", כך שחזר השבוע סא"ל במילואים טיראן פרטוק את האירועים שהתרחשו בבית לחם לפני 12 שנים בדיוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

זה היה חודש שכונה "מרץ השחור" בו נרצחו 135 ישראלים בפיגועי טרור, ובעקבותיו הוחלט לצאת למבצע "חומת מגן" ביהודה ושומרון. קרבות נרשמו בגזרות רבות, אבל נדמה שהעולם התמקד במקום אחד - בכנסיית המולד בבית לחם, בה התבצרו עשרות מחבלים יחד עם כמרים ומתפללים שנקלעו למקום.

פרטוק היה חלק מצוות המשא ומתן. הוא היה הפה של צה"ל מול המתבצרים, וניסה למצוא את המתווך המתאים בשטח. הוא הצליח למצוא שפה משותפת עם הכומר אברהים פלטס, כומר בכנסיית המולד, שהפך מאיש דת למתווך. השבוע הם נפגשו שוב, באותו המקום, וחזרו לרגעים ההם.

כנסיית המולד בבית לחם (חדשות 2)

הפרי הראשון של שיתוף הפעולה ביניהם היה הסכם על הוצאת הפצועים וההרוגים מהכנסייה. בעוד הכנסייה מוקפת צלפים, יצא הכומר מהכנסייה כדי לתאם מהלכים. "רצינו שכל מי שלא היה קשור לעימות לא יישאר", סיפר פרטוק.

האתגר הבא היה לתעד ולשכנע את העולם שהצבא דואג לכמרים למזון ולשתייה, ושהרעב בפנים הוא נחלת המחבלים בלבד. "זה היה שחמט מדיני ותקשורתי רחב היקף, ואנחנו היינו בעצם רק שחקנים ללא מרווח תמרון", הסביר פרטוק.

צוות המו"מ הצליח למנוע הסלמה ולקנות זמן. אחרי 39 ימים נחתם הסכם בתיווך האמריקאים. הצבא הסיר את המצור מבית לחם ואפשר למבוקשים לצאת בחיים, אך 26 מהם גורשו לעזה, ו-13 אחרים גורשו לאירופה.

כנסיית המולד בבית לחם (חדשות 2)

"מחוץ לפלסטין רק בגופנו"

בשבוע שעבר הפכו הג'יהאד ושאר מגורשי כנסיית המולד למוקד מחלוקת במשא ומתן המדיני, הפעם בשל דרישת יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן לאפשר להם לחזור לבית לחם בפעימה הקרובה.

ג'יהאד ג'עארה, מבוקש שהתבצר בכנסייה, מגדודי חללי אל אקצא, שגורש לאירלנד אמר כי איננו מרגיש שאירופה שינתה אותו ואת חבריו המגורשים. "רק בגופנו אנחנו מחוץ לפלסטין", אמר ג'עארה, והבטיח כי "את הראיון הזה נקיים בקרוב מתוך כנסיית המולד בבית לחם. זאת לא תקווה - זה מה שאני מאמין בו. אנחנו יצאנו מהכנסייה מול כמה חיילים ישראלים, בהליכה, לא נכנענו. זה הדבר החשוב, מבחינתנו הם לא ניצחו".