לקראת פירוק? בכיר אש"ף: "נעביר את מפתחות הרשות לאו"ם"

טרם כינוסו של הוועד הפועל להכרעה בסוגיית פירוק הרשות, הביע חבר הוועד הפועל של אש"ף תמיכה במהלך שככל הנראה מתכנן אבו מאזן. "התסריטים מובילים לפירוק, או כהחלטה עצמאית פלסטינית או כצעד של ישראל", הבהיר

רעיון שמתגלגל במסדרונות ברמאללה. ארכיון (רויטרס)

אחרי הדיווח אתמול על כוונתו של אבו מאזן לפרק את הרשות הפלסטינית, חברי הנהגה באש"ף הביעו היום (ש') תמיכה במהלך. "ההנהגה הפלסטינית תעביר את מפתחות הרשות לאו"ם ולא לישראל", הבהיר חבר הוועד הפועל של אש"ף חנה אמירה מה התסריט הצפוי במידה והחלטה כזו תיפול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכיר אש"ף ציין כי את הרעיון לפירוק הרשות העלה אבו מאזן בעבר, אבל כעת הוא נשמע יותר ויותר במסדרונות הרשות ברמאללה. "הרעיון גם נמצא על שולחן הדיונים בפגישות של הצוותים העוסקים בנושא", הדגיש עמירה בשיחה עם סוכנות הידיעות "מען".

לדבריו, ישנם גם תסריטים אחרים על הפרק אך רובם נשללו עד כה. "אלו שלא נשללים מובילים אל פירוק הרשות", אמר חבר הועד הפועל של אש"ף, "בין אם כהחלטה פלסטינית עצמאית או שישראל תעשה זאת - כתגובה על הצעדים האחרונים של הרשות".

אמירה טוען כי לפי שעה הרשות הפלסטינית לומדת את השלכותיו של המהלך, לא מבלי שנטשה את רעיון ההצטרפות לאמנות ולארגונים בין-לאומיים כמדינה עצמאית. "ברשות סבורים שהמשך ההליכה לאמנות ולמוסדות ייתקל בתגובה ישראלית ואמריקנית חריפה וישראל עלולה במצב זה לפעול לפירוק הרשות", הסביר בכיר אש"ף.

הנטל ייפול על ישראל? ארכיון (רויטרס)

פגישה גורלית יומיים לפני המו"מ

לדבריו, עתיד הרשות הפך לא ברור, זאת משום שהיא הוקמה רק לתקופה זמנית שבסופה אמורה היתה להפוך למדינה. "אם היא לא תהפוך למדינה אנחנו נבחן את מהלך הדברים", הוסיף. בשבת הבאה תתכנס ההנהגה הפלסטינית לפגישה גורלית שתכריע בסוגיה. הפגישה תיערך יומיים לפני תום התקופה שהוקצבה למו"מ בין ישראל לפלסטינים.

בתקופה האחרונה הקימה הרשות הפלסטינית צוותים שיבדקו כיצד ניתן בפועל לפרק את הרשות במקרה של כישלון השיחות עם ישראל. במקרה כזה, אמרו אתמול הפלסטינים, הנטל ייפול על ישראל. מדובר בין היתר ביותר מ-2 מיליארד בשנה שמקבלת כיום הרשות הפלסטינית ממדינות תורמות בעולם.