האיום הפלסטיני החדש: פירוק הרשות

כישלון בשיחות בין ישראל לפלסטינים עלול להוביל להכרזה פלסטינית על פירוק הרשות. מה שעלה כאיום מרומז בפגישתו של אבו מאזן עם חברי כנסת ישראלים עשוי להפוך בקרוב לעמדה רשמית במו"מ. במקביל נשמעים לאחרונה ברשות הפלסטינית יותר ויותר קולות המתנגדים להמשך המו"מ

יפרק את הרשות הפלסטינית? (רויטרס)

האם המשבר במשא ומתן בין ישראל הפלסטינים יוביל בקרוב לפירוק הרשות הפלסטינית? יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן העלה השבוע במרומז את האיום בפירוק הרשות בפגישתו עם חברי כנסת ישראלים ברמאללה, אך כעת מסתמן כי האיום המרומז עשוי להפוך בקרוב לעמדה רשמית במשא ומתן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתקופה האחרונה הקימה הרשות הפלסטינית צוותים שיבדקו כיצד ניתן בפועל לפרק את הרשות במקרה של כישלון השיחות עם ישראל. במקרה כזה, אומרים הפלסטינים, הנטל ייפול על ישראל. מדובר בין היתר ביותר מ-2 מיליארד בשנה שמקבלת כיום הרשות הפלסטינית ממדינות תורמות בעולם.

גורמים ברשות הפלסטינית אומרים שבעת האחרונה נשמעים שם יותר ויותר קולות המתנגדים להמשך המשא ומתן. בשבוע הבא צפוי אבו מאזן לכנס את המועצה המרכזית של אש"ף. בשלב זה טרם ברור מה צפוי אבו מאזן לבקש מהמועצה, אך ההערכה היא כי בקרב המועצה ישנו רוב אוטומטי, לו יידרש, נגד המשך המו"מ.

גורם פלסטיני: אין פריצת דרך בשיחות

עוד פגישה ללא תוצאות. ארכיון (לע"מ)
אמש (ה') נועדו שוב צוותי המו"מ הישראלי והפלסטיני, בתיווכו של השליח האמריקני מרטין אינדיק, בניסיון לגשר על הפערים בין הצדדים ולאפשר את הארכת השיחות, אך הפגישה הסתיימה ללא תוצאות - כך מדווחת סוכנות הידיעות הצרפתית AFP מפי גורם פלסטיני המעורה בפרטי המו"מ.

לדברי הגורם, הפגישה בין הצדדים התקיימה בבית מלון בירושלים וארכה חמש שעות. "השיחות היו קשות מאוד", אמר הגורם, "הפער בין הצדדים עדיין גדול ולא נרשמה כל פריצת דרך".

אבו מאזן: אשקול הארכת המו"מ 

אתמול דיווח עיתון "הארץ" כי יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן אמר כי ישקול להאריך את המו"מ בין הצדדים, וזאת בתנאי שחודשי הדיונים הקרובים יוקדשו לשרטוט גבולותיה של מדינה פלסטינית עתידית. על פי הדיווח, אבו מאזן אמר את הדברים לקבוצה של חברי כנסת ישראלים שנועדו עמו אתמול ברמאללה.

שלשום פורסם בחדשות 2 כי ראש השב"כ יורם כהן דורש לגרש 10 מחבלים פלסטינים, שעשויים להשתחרר בעסקה, לשטחי רצועת עזה או לחוץ לארץ - ולא לשחררם לשטחי הגדה המערבית.

קודם לכן גינה אבו מאזן את פיגוע הירי בליל הסדר. "אני מגנה כל פעולת טרור", אמר. למרות זאת, בעקבות הפיגוע בוטלה פגישת המו"מ בין הצדדים שתוכננה להתקיים ביום רביעי.

גורם ישראלי אמר כי "הרשות הפלסטינית היא שאחראית להסתה שהובילה לרצח ושר ההקדשים הפלסטיני, שגינה מוקדם יותר את הפיגוע, הוא אחד המסיתים הראשיים נגד ישראל".