דיווח: אבו מאזן ידרוש מו"מ על גבולות בתמורה להארכת השיחות

לאחר שבוטלו אתמול השיות המדיניות בשל הפיגוע בחברון, הצדדים ישובו היום לשולחן המשא ומתן בניסיון לסכם על הארכת מסגרת המו"מ. חברי הכנסת הישראלים שנפגשו עם יו"ר הרשות טענו כי אבו מאזן ידרוש מו"מ על גבולות המדינה הפלסטינית בתמורה להארכת השיחות

אלו הן עמדות אבו מאזן? (רויטרס)

השיחות יוארכו מעבר לחודש אפריל? היום (ה') ישובו לשולחן המו"מ צוותי המשא ומתן הישראלים והפלסטינים, בניסיון להגיע להסכמה על המשך השיחות המדיניות. מדובר במרוץ נגד השעון, מכיוון שבסוף חודש אפריל יפוג הדד-ליין שהציב מזכיר המדינה קרי. עיתון "הארץ" דיווח הבוקר כי אבו מאזן אמר לחברי הכנסת הישראלים שנפגשו איתו אתמול כי ישקול להסכים להארכת השיחות, אם החודשים הראשונים יוקדשו לשרטוט הגבולות של המדינה הפלסטינית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

חברי הכנסת מהשמאל שנפגשו עם אבו מאזן במוקטעה טענו אבו מאזן "לא נמצא על סף משבר מדיני", ודרש כי האסירים הערבים-ישראלים שוחררו. אתמול בוטלה הפגישה בין הצדדים, בעקבות פיגוע הירי בחברון בערב חג הפסח ובשל הרצון לאפשר לאינדיק להשתתף בפגישה.

המתווך האמריקני מרטין אינדיק שב לאזור על מנת לסייע במאמצים ולגשר על הפערים הקיימים בנוגע לשחרור האסירים. מחלקת המדינה האמריקנית עדכנה כי ארה"ב "ממוקדת במאמץ להשיג הסכם להארכת השיחות, אבל ההחלטה נמצאת בידי הצדדים עצמם".

אתמול גינה יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, את פיגוע הירי בערב החג ואמר כי הוא "מגנה כל פעולת טרור". אמש דווח כי ראש השב"כ יורם כהן הציב מכשול נוסף בדרך לעסקת שחרור האסירים. לפי הדיווח, כהן דורש לגרש 10 מחבלים פלסטינים, שעשויים להשתחרר בעסקה, לשטחי רצועת עזה או לחוץ לארץ - ולא לשחררם לשטחי הגדה המערבית.

המאמץ המדיני נמשך (AP)

"הרשות אחראית להסתה ולרצח"

מדובר ב-10 אסירים מתוך 26 שהיו אמורים להשתחרר במסגרת הפעימה הרביעית. את העמדה המקצועית, שנובעת מצורך לנהל סיכונים, צפוי ראש השב"כ כהן להציג במקרה שעסקת אסירים תובא לאישור הממשלה. הדרישה לגרש מקצת מהאסירים אל מחוץ לשטחי הגדה כבר הוצגה לפלסטינים בתחילת המשא ומתן המדיני, אך עמדתם הסופית בסוגיה אינה ידועה.

קודם לכן אמר גורם ישראלי כי "הרשות הפלסטינית היא שאחראית להסתה שהובילה לרצח ושר ההקדשים הפלסטיני, שגינה מוקדם יותר היום את הפיגוע, הוא אחד המסיתים הראשיים נגד ישראל". 

הגורם הישראלי אמר לסוכנות כי הפיגוע הוא "תוצאה ישירה של התמיכה והגלוריפיקציה של הטרור על ידי הממשל והתקשורת הפלסטינית". יחד עם זאת, טענו גורמים פלסטינים כי הפגישה בין הצדדים תתקיים מחר, זאת כדי לאפשר לנציג האמריקני מרטין אינדיק להיות נוכח.