קרי: "שהנאום לא יהפוך לפוטבול פוליטי"

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, מהחריפים שבמבקריו של ראש הממשלה נתניהו מציג טון מרוכך יותר. "נתניהו מוזמן לנאום בארה"ב", אמר בריאיון לרשת ABC. אתמול אף שוחח עמו קרי בטלפון ועדכן אותו בהמשך המגעים עם אירן

נתניהו וקרי, ארכיון (רויטרס)

על רקע העימות החזיתי עם הממשל האמריקני, המריא הבוקר (ראשון) ראש הממשלה בנימין נתניהו לארה"ב, שם הוא צפוי לנאום בפני הקונגרס ולהתריע מפני ההסכם המתגבש בין המעצמות לאירן. למרות שהמתיחות בין הידידות הקרובות הגיעה לאחרונה לשיא - נראה שבממשל אובמה מנסים כעת להנמיך את הלהבות. "בוודאי שנתניהו מוזמן לדבר בארה"ב", אמר היום מזכיר המדינה ג'ון קרי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קרי, שהפך בשבועות האחרונים לחריף שבמבקריו של ראש הממשלה הישראלי, התראיין לרשת ABC האמריקנית, שם השמיע טון מרוכך יותר. מזכיר המדינה הביע תקווה שהנאום בקונגרס "לא יהפוך למשחק פוטבול פוליטי", והוסיף כי ארצו ראויה לקרדיט המתבקש שתמשיך במאמציה למנוע מאירן להתחמש בנשק גרעיני.

נתניהו בקונגרס, ארכיון (רויטרס)

במקביל מדווח הניו יורק טיימס כי מזכיר המדינה שוחח אמש עם נתניהו בשיחת טלפון, שבה עדכן אותו על המשך המגעים בין המעצמות לאירן. על פי דיווח, קרי גם הביע דאגה בשיחה הקצרה מהמצב הכלכלי של הרשות הפלסטינית. בעיתון האמריקני המוערך מציינים כי למרות המתיחות בין השניים, הם נוהגים לעדכן זה את זה בטלפון במתרחש, גם כאשר יש חילוקי דעות בין הממשלים.

בשבוע שעבר נשמע קרי שונה לגמרי כשהציג את נתניהו כמי שמתנגד לעסקה בגלל שאינו מכיר את הפרטים. מזכיר המדינה תקף ישירות את ראש הממשלה כשהזכיר כי בעבר התריע מפני נשק אסור הנמצא בידיו של נשיא עירק לשעבר סדאם חוסיין, דבר שהתגלה כלא נכון. הוא שב והבהיר כי הנאום בקונגרס לא יועיל למאמצים הנמשכים להוביל לעסקה, שתמנע מאירן להפוך למדינה בעלת נשק גרעיני.

בדרך לוושינגטון, הבוקר (לע"מ)

הבוקר המריא נתניהו לוושינגטון לקראת הנאום מעורר המחלוקת שאותו יישא בפני הקונגרס ביום שלישי. "אני יוצא לשליחות גורלית, אפילו היסטורית", אמר נתניהו שספג גם לא מעט ביקורת מבית על יציאתו לבירה האמריקנית. הוא הוסיף כי "אני מרגיש שאני שליח של כל אזרחי ישראל, גם של אלו שלא מסכימים איתי, של העם היהודי כולו. אני חש דאגה עמוקה וכנה לביטחונם של כל תושבי אזרחי ישראל, לגורל המדינה וגורל העם שלנו ואני אעשה כל מה שביכולתי כדי להבטיח את עתידנו".