נתניהו ממריא: "יוצא לשליחות היסטורית"

רה"מ טס לוושינגטון, שם ינאם מחרתיים בפני הקונגרס ויזהיר מפני הסכם הגרעין המתגבש בין המעצמות לאירן. רגע לפני עלייתו למטוס אמר: "אני מרגיש כשליח של כל עם ישראל וחושש לגורלנו"

על רקע העימות החזיתי עם הממשל בוושינגטון, המריא הבוקר (ראשון) ראש הממשלה בנימין נתניהו לארה"ב, שם יישא בפני הקונגרס את נאומו שצפוי להתריע מפני העסקה המתגבשת בין המעצמות לאירן. נתניהו שב והדגיש בטרם עלייתו למטוס את תחושת השליחות שעמה הוא יוצא, חרף המתנגדים לו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני יוצא לוושינגטון לשליחות גורלית, אפילו היסטורית", אמר ראש הממשלה נתניהו כשהוא מלווה על ידי רעייתו על כבש המטוס. נתניהו, שספג לאחרונה ביקורת מבית ומחוץ על יציאתו לבירה האמריקנית הוסיף כי "אני מרגיש שאני שליח של כל אזרחי ישראל, גם של אלו שלא מסכימים איתי, של העם היהודי כולו. אני חש דאגה עמוקה וכנה לביטחונם של כל תושבי אזרחי ישראל, לגורל המדינה וגורל העם שלנו ואני אעשה כל מה שביכולתי כדי להבטיח את עתידנו".

נתניהו בקונגרס, ארכיון (רויטרס)

נאומו של ראש הממשלה בקונגרס עורר את זעמם של האמריקנים מאחר ולא תואם עם הממשל, אלא עם הנציגים הרפובליקנים בלבד שיזמו את ההגעה. למרות חילוקי הדעות שהפכו לבוטים יותר ויותר בשבועות האחרונים, טען אמש ראש הממשלה כי ניתן להתגבר על הקשיים: "אני מכבד את נשיא ארה"ב ברק אובמה ואני מאמין בעוצמת היחסים בין ישראל וארה"ב".

נתניהו שנשא דברים בכותל המערבי, אמר כי "כראש ממשלת ישראל, חובתי לדאוג לביטחונה של ישראל ולכן אנחנו מתנגדים בתוקף להסכם שמתגבש עם איראן והמעצמות, שיכול לסכן את עצם קיומנו. מול הסכם כזה אנחנו חייבים להתאחד וגם להסביר את הסכנות שנובעות מההסכם הזה, לישראל, לאזור ולעולם כולו".

מתקפה אישית, קרי (רויטרס)

במה שנראה כשיא העימות, טענה בשבוע שעבר היועצת לביטחון לאומי של הנשיא סוזן רייס כי נאומו הצפוי של נתניהו בקונגרס "הרסני" ליחסים בין שתי הידידות הקרובות. מזכיר המדינה ג'ון קרי הצטרף לדברים כשאמר כי "מי שמתנגד לעסקה לא מכיר את פרטיה".

קרי הוסיף במתקפה אישית נגד ראש הממשלה הישראלי, כשהזכיר כי בעבר התריע נתניהו מפני נשק אסור הנמצא בידיו של נשיא עירק לשעבר סדאם חוסיין, דבר שהתגלה כלא נכון. הוא שב והבהיר כי הנאום בקונגרס לא יועיל למאמצים הנמשכים להוביל לעסקה, שתמנע מאירן להפוך למדינה בעלת נשק גרעיני.