ארה"ב גינתה את הסנקציות על הרשות הפלסטינית

למרות שהפערים בין ישראל לפלסטינים מצטמצמים והחזרה לעסקה נראית קרובה, בכיר ישראלי הודיעה על סנקציות הכלכליות שהטילה ישראל על הרשות. מחלקת המדינה האמריקנית טענה כי מדובר בצעד מצער, אם הדיווח נכון, וגם המתוך הפלסטיני עריקאת גינה את הצעד

"צעד מצער". סאקי (רויטרס)

גינויים לסנקציות הכלכליות שהטילה ישראל על הרשות: לאחר שאתמול (ה') גורם ישראלי בכיר דיווח שבירושלים הוחלט על צעדים שיפגעו כלכלית ברשות, דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, ג'ן סאקי, אמרה כי מדובר בצעד "מצער".  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סאקי סייגה כי ארה"ב טרם קיבלה מידע רשמי על הנושא - "שמענו רק דיווחים, אך לא הודעה קונקרטית", הדגישה. גם המתווך הפלסטיני, סאיב עריקאת, טען כי המהלך הישראלי מחבל במשא ומתן. "זהו צעד פיראטי, ולא ניתן להסכים לו", הסביר.  עם זאת, עריקאת ציין כי השיחות המדיניות נמשכות, למרות "הפערים הגדולים" בין הצדדים. 

שני צעדים מרכזיים מהווים את מנוף הלחץ הישראלי, על פי הדיווח של סוכנות הידיעות "רויטרס": הראשון הוא ניכוי החובות של הרשות הפלסטינית מכספי המסים שישראל מעבירה לה באופן שגרתי. הצעד השני הוא הגבלת היקף הפקדונות של הרשות הפלסטינית בבנקים בישראל.

משמעות הצעד האחרון היא שהרשות הפלסטינית תוכל להפקיד פחות כספים בחשבונות שמנוהלים בישראל. לדברי הגורם הישראל, מדובר בצעדים שמגיעים בעקבות פניית הרשות הפלסטינית למוסדות האו"ם.

ח"כ נחמן שי (העבודה) מתח אתמול ביקורת על הסנקציות הכלכליות הישראליות. "ממשלת ישראל יורה ברגליים של עצמה", אמר. "היא מנהלת מו"מ על חידוש המו״מ - ובאותה עת מחבלת בכל ניסיון לקדמו. אין כל היגיון או מחשבה. יד ימין אינה יודעת מה שיד שמאל עושה".

צמצום בפערים בין ישראל לרשות

אתמול דיווחה רשת אל-ערבייה כי ישראל והפלסטינים הגיעו להסכם על המשך המו"מ וכן שחרור אסירים תמורת פולארד, אל בארצות הברית מיהרו לצנן את ההתלהבות. "הפערים בין הצדדים צומצמו, אך עדיין אין הסכמה", אמרה דוברת מחלקת המדינה בתדרוך לכתבים.

על פי המקורות שצוטטו ברשת אל-ערבייה, ישראל והפלסטינים הגיעו להסכם שלפיו יוארכו השיחות מעבר לתאריך היעד של 29 באפריל. על פי הדיווח, ישוחרר אסירי הפעימה הרביעית מהכלא הישראלי ותוקפא הבנייה בגדה המערבית. הפלסטינים, מצדם, יקפיאו את תכניתם להצטרף ל-15 גופים בינלאומיים, וארה"ב תשחרר את המרגל הישראלי ג'ונתן פולארד.

שעות ספורות לאחר הדיווחים על התקרבות לעסקה, הבהיר שר הכלכלה ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט כי מפלגתו תפרוש מהממשלה אם ישוחררו אסירים ערביי ישראל. היום אישרה סיעת הבית היהודי את הצהרתו של בנט, והדגישה כי "הגיע הזמן להחזיר את כוח העמידה למדינת ישראל".