בנט מאיים: "אם ישוחררו רוצחים ערבים-ישראלים - נפרוש מהממשלה"

הדיווחים על מגעים לחזור לעסקת שחרור אסירים תמורת הארכת המו"מ ושחרור פולארד מביאים את יו"ר הבית היהודי לסמן קו אדום ברור. "אם תעבור ההצעה לשחרור רוצחים ישראליים - נפרוש מהממשלה", הבהיר

ארכיון (חדשות 2)

בנט מסמן קו אדום ומציב תנאי לנתניהו: אחרי הדיווחים על התקדמות בחזרה להסכם שמתגבש בין ישראל לפלסטינים שבמסגרתו ישוחררו אסירי הפעימה הרביעית ובכללם אסירים בעלי אזרחות ישראלית, מאיים יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט כי מפלגתו תפרוש מהממשלה אם צעד שכזה יעבור. "מדובר בכניעה לסחטנות ולטרור", התריע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"במידה ותבוא בפני הממשלה הצעה לשחרור רוצחים ישראליים, הבית היהודי תתנגד להצעה", הבהיר בנט. במידה וההצעה תעבור - הבית היהודי תפרוש מהממשלה שמשחררת רוצחים בעלי אזרחות ישראלית. עד כאן".

יו"ר הבית היהודי כתב את הדברים בהודה מיוחדת שפרסם הלילה בעקבות מה שהגדיר כמצב חדש שבו ישראל עומדת. "פנייתם של הפלסטינים לאו"ם הפרה ברגל גסה את כל ההסכמות עמם מאז הסכמי אוסלו ועד עתה", אמר. "העסקה המתגבשת, באם תכלול בתוכה שחרור רוצחים בעלי אזרחות ישראלית, היא פגיעה בריבונות הישראלית, ולא רק זאת - אלא שהיא נעשית כשהפלסטינים לא משכו את בקשות הצטרפותם הבינלאומיות".

עם זאת, בבית היהודי לא כולם מיישרים בינתיים קו עם יושב הראש. גורמים במפלגה הבהירו כי הם לא תומכים באיומיו של בנט לפרוש מהממשלה.

סנקציות על הרשות. אבו מאזן (רויטרס)

מכבש לחצים: סנקציות על הרשות

במקביל, אמר גורם ישראלי בכיר בירושלים כי ישראל החליטה על שורה של צעדים כלכליים שיפגעו ברשות. שני צעדים מרכזיים מהווים את מנוף הלחץ הישראלי: הראשון הוא ניכוי החובות של הרשות הפלסטינית מכספי המסים שישראל מעבירה לה באופן שגרתי. הצעד השני הוא הגבלת היקף הפקדונות של הרשות הפלסטינית בבנקים בישראל.

משמעות הצעד האחרון היא שהרשות הפלסטינית תוכל להפקיד פחות כספים בחשבונות שמנוהלים בישראל. לדברי הגורם הישראל, מדובר בצעדים שמגיעים בעקבות פניית הרשות הפלסטינית למוסדות האו"ם. בנוסף, הוחלט לעצור את השתתפות ישראל בפיתוח שדה הגז מול עזה. בישראל הבהירו כי השיחות עם הפלסטינים בתיווך אמריקני יימשכו במטרה למצוא דרך לפתור את המשבר במשא ומתן.  

דיווחים סותרים

מוקדם יותר הערב דיווחה רשת אל-ערבייה כי ישראל והפלסטינים הגיעו להסכם שלפיו יוארכו השיחות מעבר לתאריך היעד של 29 באפריל. על פי הדיווח, ישוחרר אסירי הפעימה הרביעית מהכלא הישראלי ותוקפא הבנייה בגדה המערבית. הפלסטינים, מצדם, יקפיאו את תכניתם להצטרף ל-15 גופים בינלאומיים, וארה"ב תשחרר את המרגל הישראלי ג'ונתן פולארד.

"המשא ומתן בין הצדדים נמשך ביתר שאת", אמרה דוברת מחלקת המדינה האמריקנית ג'ן סאקי. "כל ספקולציה לגבי הסכם היא מוקדמת".

בהכנת הידיעה השתתף עמית סגל.