ארצות הברית: הפערים צומצמו, עוד אין הסכם

למרות דיווחים שלפיהם הצדדים הגיעו להסכמה שהשיחות יוארכו מעבר לסוף אפריל, אסירים פלסטינים ישוחררו וכך גם המרגל היהודי ג'ונתן פולארד, מצננת מחלקת המדינה האמריקנית את ההתלהבות: "ספקולציות לגבי הסכם מוקדמות"

למרות דיווח הערב (ה') ברשת אל-ערבייה לפיה ישראל והפלסטינים הגיעו להסכם על המשך המו"מ וכן שחרור אסירים תמורת פולארד - בארה"ב זהירים הרבה יותר בתיאור המצב הנוכחי. "הפערים בין הצדדים צומצמו, אך עדיין אין הסכמה", אמרה דוברת מחלקת המדינה בתדרוך לכתבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי המקורות שצוטטו ברשת אל ערבייה, ישראל והפלסטינים הגיעו להסכם שלפיו יוארכו השיחות מעבר לתאריך היעד של 29 באפריל. על פי הדיווח, ישוחרר אסירי הפעימה הרביעית מהכלא הישראלי ותוקפא הבנייה בגדה המערבית. הפלסטינים, מצדם, יקפיאו את תכניתם להצטרף ל-15 גופים בינלאומיים, וארה"ב תשחרר את המרגל הישראלי ג'ונתן פולארד. 

"המשא ומתן בין הצדדים נמשך ביתר שאת", אמרה דוברת מחלקת המדינה ג'ן סאקי. "כל ספקולציה לגבי הסכם היא מוקדמת".

סגן שר החוץ זאב אלקין קרא לראש הממשלה נתניהו להימנע מהעסקה. "חזרה למתווה העסקה במצב כזה תשדר חולשה ותהווה פרס לפלסטינים על סרבנותם, ורק תעודד את רצונם לנגח את ישראל בזירה הבינלאומית", אמר אלקין. "אסור שניתן את הלחי השניה כשהפלסטינים יורקים לנו בפרצוף. בדרך הזו של כניעה לתוקפנות הפלסטינית תמיד הבאנו על עצמנו אסונות. חתימה על העסקה בתנאים הנוכחיים עלולה להביא לזעזוע פוליטי ולדרדר את ישראל לבחירות חדשות".

מוקדם יותר הערב אמרו דיווחו גם גורמים בוושינגטון אודות ההסכם המתגבש, אך לא ציינו כי מדובר בהסכם חתום וסגור. גורמים ישראלים המקורבים למשא ומתן אמרו כי "הדיווח על העסקה מוקדם מדי".

בעיתון "א-שארק אל אווסט" דווח אחר הצהריים כי יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן הודיע כי יסכים להארכת השיחות על בסיס מספר עקרונות שיציבו הפלסטינים. עם זאת, לא פורט מה הם העקרונות.