דיווח: חוזרים לעסקה - בתוך ימים

גורמים בוושינגטון טוענים כי ישראל והרשות יחתמו בקרוב על הארכת המו"מ שקרס בשבועות האחרונים. גם העסקה שהתפוגגה חוזרת: שחרור פולארד תמורת שחרור אסירים פלסטינים. שעות ספורות לאחר מכן אמרו גורמים ישראלים כי לא הושגה פריצת דרך

ישוחרר? פולארד (חדשות 2)

האם מתגבש פתרון למשבר בשיחות בין ישראל לפלסטינים? גורמים בוושינגטון אומרים הערב (ה') כי בתוך מספר ימים צפויים הצדדים לחתום על הסכם להארכת המשא ומתן מעבר ל-29 באפריל. על פי הדיווח, במסגרת השיחות בין הצדדים מתגבשת שוב עסקה במסגרתה תשחרר ישראל אסירים, בתמורה לשחרורו של המרגל היהודי ג'ונתן פולארד מהכלא האמריקני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שעות ספורות אחרי הפרסום, דווח כי לא הושגה פריצת דרך. גורמים ישראלים המקורבים למשא ומתן אמרו כי "הדיווח על העסקה מוקדם מדי". גם במחלקת המדינה האמריקנית ציננו את ההתלהבות ואמרו כי "הפערים בין ישראל לפלסטינים הצטמצמו, אך אין עדיין הסכמה".

בעיתון "א-שארק אל אווסט" דווח כי יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן הודיע כי יסכים להארכת השיחות על בסיס מספר עקרונות שיציבו הפלסטינים. מהדיווח עולה כי ישראל תיישם את הפעימה הרביעית של שחרור האסירים, כולל שחרור ערביי ישראל וכן תרסן את הבנייה בשטחים. בתמורה דורשת ישראל מהפלסטינים להקפיא את הטיפול ב-7 מתוך 15 אמנות בינלאומיות עליהן חתמה - מתוכן ארבע אמנות של האו"ם.

מגבשים עסקה. לבני ועריקאת (AP)

מוקדם יותר הערב נפגשו צוותי המשא ומתן, בראשות שרת המשפטים ציפי לבני ובכיר הרשות סאיב עריקאת. השניים דנו עם המתווך האמריקני מרטין אינדיק ולבני צפויה להציג לראש הממשלה את העסקה המתגבשת.

מזכ"ל הליגה הערבית נביל אל-ערבי התייחס היום גם הוא להתפתחויות בשיחות בין ישראל לפלסטינים. "אני מאמין שהשיחות יוארכו במספר חודשים ואנחנו מקווים שזה יהיה סוף המשבר", אמר אל ערבי לסוכנות הידיעות AP.

ליברמן: "קרי חבר קרוב"

אמש נועדו שר החוץ אביגדור ליברמן ומזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ודנו בתהליך המדיני. לפני הפגישה הדגישו השניים שגם ישראל וגם הפלסטינים רוצים בשלום. "אנחנו עסוקים בביטחונה של ישראל כל העת", אמר קרי. "יש בינינו קשר ידידות בלתי שביר".

פגישת ליברמן-קרי (AP)

לדברים הצטרף שר החוץ ליברמן, שהביע את הערכתו לקרי על "מאמציו ומחויבותו למדינת ישראל, תוך מאמץ לפתור את המחלוקת בינינו לבין הפלסטינים. קרי חבר קרוב שניתן לסמוך עליו". ליברמן ציין כי לישראל יש רצון להשיג פתרון ואמר כי "אין מדובר במס שפתיים, אנחנו מצפים לאותה גישה מהפלסטינים. כל צעד חד-צדדי רק פוגע במאמצים להשיג הסכם".

הפגישה בין קרי לליברמן נערכה זמן קצר לאחר שמזכיר המדינה האמריקני האשים את ישראל באחריות למשבר במשא ומתן ולאחר שבמשרד ראש הממשלה הביעו אכזבה מהתבטאויותיו.

בנט לנתניהו: לספח את הגושים 

במקביל שיגר אתמול השר נפתלי בנט מכתב לראש הממשלה נתניהו ובו הציע לו לעבור לתכנית חלופית. "בימים אלו אנחנו עדים לשקיעתו של התהליך המדיני. הפלסטינים שברו שיא חדש של סחטנות וסרבנות", כתב יו"ר הבית היהודי. "לאחר שאבו מאזן סירב לדון בהכרה בישראל כמדינה יהודית, ולאחר שישראל שחררה עשרות מרצחים למען המשך המשא ומתן, הפרו כעת הפלסטינים ברגל גסה את הבסיס למשא ומתן והסכמי אוסלו בהליכתם החד-צדדית לאו"ם".

"יתרה מכך", הוסיף בנט, "לאורך המשא ומתן הפלסטינים המשיכו בהסתה גזענית לרצח יהודים ובתשלום 'קצבאות דם' למחבלים. לאור כל זאת, ברור כי התהליך הנוכחי מיצה את עצמו ושאנחנו נכנסים לעידן חדש. שנים אנחנו מטיחים את ראשינו בקיר המשא ומתן פעם אחר פעם ובאופן לא מפתיע הקיר אינו נשבר. הגיע הזמן לחשיבה חדשה".

"לפיכך, אני מבקש ממך לקיים דיון מהר ככל שאפשר על תכנית חלופית (Plan B) על מנת להתחיל במהלך של החלת ריבונות ישראלית על האזורים ביהודה ושומרון שבשליטת ישראל: גוש אריאל, גוש עציון, עוטף נתב"ג, גוש עפרה-בית אל, גוש מעלה אדומים ועוד", כתב בנט. "באזורים אלו חיים כ-440 אלף ישראלים ורק רבבות בודדות של פלסטינים. אזורים אלו מצויים בקונצנזוס לאומי רחב ויש להם משמעויות ביטחוניות, היסטוריות וערכיות עבור מדינת ישראל. מהלך זה ייעשה בדומה להחלת הריבונות על ירושלים בימי ממשלת אשכול וברמת הגולן בימי ממשלת בגין".