בכיר פלסטיני על המו"מ: "הדבר היחיד על השולחן זה ביסקוויטים ומיץ"

גורם ברשות הפלסטינית, המעורה בשיחות עם ישראל, אומר כי לא חלה כל התקדמות בין הצדדים בחודשים האחרונים. "ישראל רוצה להכשיל כל מו"מ בנוגע לסוגיות הליבה", אמר הבכיר לערוץ הטלוויזיה "אל מיאדין". הערב צפויים אובמה וקרי לדון בהמשך התהליך המדיני

"ישראל מכשילה את המו"מ". אבו מאזן (רויטרס)

המשבר בשיחות השלום: בכיר ברשות הפלסטינית, המעורב בשיחות עם ישראל, מותח היום (ג') ביקורת על ההתנהלות הישראלית בשיחות וטוען כי לא חלה כל התקדמות בין הצדדים. "חוץ ממיץ וביסקוויטים, אין בחודשים האחרונים שום דבר חשוב על שולחן המשא ומתן", אמר הבכיר לערוץ הטלוויזיה הלבנוני "אל מיאדין".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ישראל רוצה להכשיל כל משא ומתן בנוגע לסוגיות הליבה ובהן ירושלים, הפליטים והגבולות", אמר הבכיר. "הם מנסים לסכל ולהכשיל כל מאמץ וכל ניסיון תיווך של האמריקנים או גורמים בינלאומיים אחרים".

גורמים מדיניים ברמאללה הוסיפו כי המשלחת הפלסטינית מתנגדת ללחצים הכבדים שמפעילה עליה ארצות הברית במטרה להאריך את המשא ומתן וזאת, "בלי מסגרת זמנים ברורה או נושאים ברורים העומדים על סדר היום".

אובמה וקרי ידונו במו"מ 

אמש הסתיימה פגישה נוספת בין צוותי המו"מ של ישראל והפלסטינים ללא תוצאות של ממש. בכיר אמריקני שצוטט בערוץ הלבנוני אמר כי "הפערים בין הצדדים עדיין קיימים, אך הצדדים הודיעו כי הם מעוניינים לנסות ולפתור את המשבר".

ידונו במו"מ. אובמה וקרי (AP)

הערב צפויים נשיא ארצות הברית ברק אובמה ומזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי להיפגש ולדון בגורל השיחות בין ישראל לפלסטינים. קרי, ששב לוושינגטון בשבוע שעבר לאחר סיור במזרח התיכון, אמר כי עליו לשוחח עם אובמה על מנת להחליט האם להמשיך ולהשקיע מאמצים גדולים בתהליך המדיני - כך דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית.

במהלך היום צפוי יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן להשתתף בפסגת הליגה הערבית, שכונסה לאור בקשה מיוחדת שהגישו הפלסטינים.

"השיחות לא רלוונטיות" 

שלשום נערכה פגישה שלישית במספר בין נציגים מישראל ומהרשות הפלסטינית עם המתווך מרטין אינדיק, פגישה שנועדה לנסות ולהציל את השיחות שעלו על שרטון במהלך השבוע שעבר. גורמים פלסטינים דיווחו לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP כי לא הושגה התקדמות משמעותית.

לבני ועריקאת, ארכיון (AP)

"המשבר נמשך, ובמהלך כל הפגישה הישראלים איימו בסנקציות על הפלסטינים, ולכן לא נמצא פתרון", טען בכיר פלסטיני שסיכם את הפגישה שנערכה שלשום בין הצדדים. עם זאת, גורמים אחרים טענו כי השיחות הליליות התקיימו באווירה טובה.

גורם ישראלי המקורב למגעים ציין כי אפילו מזכיר המדינה קרי, שידוע בנחישותו ועקשנותו בנושא, מפגין סימני ייאוש. "השיחות כפי שהיו לפני כמה שבועות כבר לא רלוונטיות יותר", טען המקור האנונימי, שהעריך כי ישראל מתכוונת לחזור למצב המדיני שהיה לפני שהחלו השיחות הישירות בין הצדדים, לפני כתשעה חודשים. "אנחנו מזהים קרירות רצינית בדרך שהאמריקנים מתייחסים למו"מ, והקרי של היום הוא לא הקרי של לפני מספר שבועות".