נתניהו: "נמשיך במשא ומתן, אך לא בכל מחיר"

בפתח ישיבת הממשלה התייחס נתניהו למשבר בשיחות ואמר: "האיומים של הפלסטינים לפנות לאו"ם לא ישפיעו עלינו - צעדים חד-צדדיים ייענו בצעדים חד-צדדיים מצידנו"

"צעדים חד-צדדיים ייענו בצעדים חד-צדדיים מצידנו". ראש הממשלה נתניהו התייחס הבוקר (א') בפתח ישיבת הממשלה למשבר בשיחות עם הפלסטינים, ואמר כי "האיומים של הפלסטינים לפנות לאו"ם לא ישפיעו עלינו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדברי ראש הממשלה, ישראל מוכנה להמשיך את המשא ומתן, "אך לא בכל מחיר". נתניהו ציין את המאמצים הישראלים במשא ומתן. "לאורך השיחות ביצענו צעדים קשים והפגנו נכונות להמשיך ולבצע צעדים לא קלים גם בחודשים הבאים במטרה לייצר מסגרת שתאפשר לשים קץ לסכסוך", אמר. "דווקא ברגע שבו עמדנו להתכנס לאותה מסגרת המשך במשא ומתן - מיהר אבו מאזן להצהיר שהוא לא מוכן אפילו לדון בהכרה בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. הוא עשה זאת למרות שהוא יודע שלא יהיה שום הסכם בלי הכרה במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי".

נתניהו המשיך לתקוף את הרשות על צעדו של אבו מאזן בשבוע שעבר. "לצערי, בהמשך, מיהרה ההנהגה הפלסטינית באופן חד-צדדי להצטרף ל-14 אמנות בינלאומיות", הזכיר. "בכך הפרו הפלסטינים באופן מהותי את ההבנות שהושגו במעורבות אמריקנית. לפלסטינים יש הרבה מה להפסיד ממהלך חד-צדדי כזה. הם ישיגו מדינה רק במשא ומתן ישיר ולא בהצהרות ריקות מתוכן".

עוד פגישה: צוותי המשא ומתן יתכנסו

מאוחר יותר היום ייפגשו צוותי המשא ומתן של ישראל והפלסטינים בנוכחותו של השליח האמריקני, מרטין אינדיק, בניסיון נוסף למנוע את פיצוץ שיחות השלום בין הצדדים לאחר שעלו על שרטון במהלך השבוע שעבר.

מקורות המקורבים לצוות המשא ומתן הפלסטיני אישרו את הדברים ואמרו כי הישראלים והפלסטינים יערכו היום פגישה שלישית עם השליח האמריקני במטרה להציל את השיחות. מדובר בפגישה השנייה בתוך 48 שעות, שנועדה לצנן את האווירה המתוחה בין הצדדים.

מנגד, הפלסטינים דוחים מכל וכל את האשמות ישראל לפיהן הם לא עמדו בהתחייבויות. "אבו מאזן לא שלח מחבלים לתל אביב, הוא חתם על אמנה לזכויות נשים וילדים ועל אמנות כלכליות, ואתם רואים זאת כהכרזת מלחמה", אמר הממונה על המשא ומתן ברשות הפלסטינית סאיב עריקאת בריאיון ל"מה בוער" בגלי צה"ל הבוקר. "אפילו את הצעד הזה הוא עשה אחרי שאתם לא שחררתם אסירים".

לדברי עריקאת, האמריקנים הבטיחו לפלסטינים שישראל תשחרר אסירים, והפלסטינים הבטיחו שלא לפנות לאו"ם. "אתם התחלתם לדחות ולדחות, כל יום דחייה בשחרור", טען עריקאת. "האם זה פשע לדרוש שתי מדינות בגבולות 67?". 

הממונה על המשא ומתן ברשות שב ואמר כי הרשות הפלסטינית לא תכיר בישראל כמדינה יהודית. "העלתם את זה פתאום, זה לא היה נושא ליבה", ציין. "אתם מדינת ישראל ותגדירו את עצמכם איך שתרצו, זה לא העסק שלנו".

המגעים בין הצדדים הגיעו למבוי סתום בשבוע שעבר לאחר שישראל סירבה להוציא לפועל את הפעימה הרביעית לשחרור האסירים. כתשובה לכך, אבו-מאזן חתם על 15 בקשות להצטרפות לאמנות בינלאומיות. אבו-מאזן סירב לבקשתו של קרי לחזור בו מפנייתו ואילו נתניהו התעלם מהבקשות להימנע מלנהוג מידה כנגד מידה כלפי פעולות הרשות.