ג'יבריל רג'וב על פיצוץ המגעים המדיניים: "זאת הייתה זכותנו לפנות לאו"ם"

ימים ספורים לאחר פניית הפלסטינים להכרה במוסדות האו"ם, תקף הבכיר הפלסטיני את רה"מ נתניהו וטען כי האחריות לכישלון השיחות מוטלת עליו. "הייתה לנו הזכות לפנות לאו"ם", הבהיר. "נתניהו לא כיבד את ההסכם"

"נתניהו לא קיים את ההסכם אתנו, זכותנו לפנות לאו"ם" - כך אמר הערב (ו') הבכיר הפלסטיני ג'יבריל רג'וב בריאיון לתכנית "אולפן שישי". רג'וב התייחס בדבריו למשבר אליו נקלע המשא ומתן בין ישראל ובין הפלסטינים והפנה אצבע מאשימה לעבר ישראל, שלטענתו אחראית לכישלון השיחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"היה הסכם לשחרור 104 אסירים פלסטינים ברשימה שאושרה על ידי ממשלת ישראל", אמר רג'וב. "מי שלא קיים את ההסכם זה הצד הישראלי. אנחנו לא הזנחנו את שולחן המשא ומתן, התחייבנו להמשיך לדון תשעה חודשים. היה ברור שאם הצד הישראלי לא מקיים את חלקו אז אנחנו פונים למוסדות האו"ם".

לטענת רג'וב, ראש הממשלה בנימין נתניהו אחראי באופן אישי לפיצוץ המגעים. "אנחנו לא מבקשים עסקה שונה, אלא שיתקיים ההסכם שנקבע", הבהיר. "יש לנו אחריות מוסרית לגבי חיילינו. ראש ממשלת ישראל היה צריך לקיים את ההסכם. ערבי ישראלי או לא - אלה היו חלק מההסכמות ואנחנו לא מפקירים אף אסיר. קיומה של מדינה פלסטינית לצד ישראל זו הדרישה. סיום הסכסוך וסיום הדרישות".

"אנחנו שמונה חודשים בתוך השיחות ומר נתניהו מנהל את הסכסוך ולא רוצה לפתור אותו", ציין רג'וב. "פתרון הסכסוך נמצא בידיה של ממשלת ישראל, אנחנו רוצים לשים קץ לכיבוש. במקום לנהל איך לסיים את הכיבוש הוא מדבר על כן מדינה יהודית או לא מדינה יהודית".

קרי: "נבחן את צעדינו בסכסוך"

היום התייחס קרי למשבר במגעים המדיניים, ואמר כי אין בכוונת ארצות הברית לנסות ולגשר בין ישראל לפלסטינים לאורך זמן. "גם הישראלים וגם הפלסטינים אומרים כי הם רוצים להמשיך בשיחות", אמר היום קרי במהלך ביקור במרוקו. "אף אחד מהצדדים לא אמר שהמגעים הסתיימו, אך אין בכוונתנו לשבת שם ביניהם ללא מגבלת זמן".

קרי: נבחן את צעדינו (חדשות 2)

מזכיר המדינה האמריקני הוסיף כי ארצות הברית תבחן את צעדיה העתידיים, בכל הקשור למדיניותה כלפי הסכסוך במזרח התיכון. "זה הזמן לבחון את המציאות", הדגיש קרי. "לא מדובר במאמצים שאינם מוגבלים בזמן. ארצות הברית תבדוק בדיוק את הצעדים הבאים שתנקוט בתהליך השלום".

בכירים בממשל לקרי: "המאמצים מוצו"

בממשל האמריקני ניכרת אכזבה רבה מכישלון התהליך המדיני ובכירים אמריקנים אמרו לעיתון "וושינגטון פוסט" כי בבית הלבן סבורים שמאמצי קרי מיצו את עצמם: "מגיע הזמן שבו עליו לומר - מספיק". גורמים בוושינגטון אמרו כי "הנשיא אובמה מאמין שהמאמצים של קרי הגיעו לקצה גבול היכולת". הם סבורים כי השקעתו האדירה של קרי בתיווך בין ישראל לפלסטינים באה על חשבון עניינים בינלאומיים בוערים אחרים ומזהירים כי עלול לפגוע במוניטין של עצמו.

"יגיע רגע שבו יהיה עליו להתייצב ולהודות בכישלונו", אמר גורם בכיר בממשל האמריקני. לדבריו, בשלב זה קרי צריך "להוריד פרופיל ולראות איך הדברים יתפתחו".

מנגד, גורם בסביבתו של מזכיר המדינה אמר כי הרווח האפשרי מהמשא ומתן שווה כל סיכון של כישלון או מראית של התלהבות יתר. כשנשאל אם בבית הלבן עשויים לחשוב שהוא אובססיבי ברדיפתו אחר מטרה אבודה השיב הגורם כי "זה לא מה שהנשיא אובמה חושב, והוא זה שמחליט בנושאים כאלה".