הפלסטינים: "לא רצינו לעצבן את קרי"

לאחר התבטאויותיו המדאיגות של מזכיר המדינה האמריקני, לפיהן ארה"ב לא תמשיך לתווך בין ישראל לפלסטינים לעד, מנסים בכירים פלסטינים לצנן את הרוחות. "אבו מאזן לא התכוון לעצבן את קרי", אמר בכיר הפת"ח נביל שעת'. "אנחנו סבורים שיחזור לתווך בין הצדדים"

"לא רצינו לעצבן". שעת' (AP)

האם הפלסטינים מנסים לצנן את הרוחות? בכיר הפת"ח ומי שהיה ממונה על המו"מ מטעם הרשות הפלסטינית, נביל שעת', התייחס לדבריו של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, לפיהם ארצות הברית לא תמשיך ללוות את תהליך השלום לעד. "אבו מאזן לא התכוון לעצבן את קרי", אמר שעת'.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שעת' הדגיש כי מהלכי הרשות, במסגרתם חתמו הפלסטינים על 15 אמנות בינלאומיות, כוונו נגד ישראל ולא נגד האמריקנים. "הפנייה הפלסטינית למוסדות הבינלאומיים נועדה להדגיש את כישלונה של ישראל בשחרור האסירים הביטחוניים", ציין שעת'.

הבכיר הוסיף כי להערכתו קרי עוד ישוב לאזור וימשיך במאמציו להגיע להסדר בין ישראל לפלסטינים. "אני סבור כי קרי יחזור מאחר והוא עדיין לא נטש את התהליך", הבהיר שעת'. "אנחנו נמשיך במגעים כפי שהסכמנו וכולי תקווה שסבלנותם של האמריקנים תפקע כלפי הישראלים ולא כלפי הפלסטינים".

קרי: "לא נשמש מתווכים לעד"

היום התייחס קרי למשבר במגעים המדיניים, ואמר כי אין בכוונת ארצות הברית לנסות ולגשר בין ישראל לפלסטינים לאורך זמן. "גם הישראלים וגם הפלסטינים אומרים כי הם רוצים להמשיך בשיחות", אמר היום קרי במהלך ביקור במרוקו. "אף אחד מהצדדים לא אמר שהמגעים הסתיימו, אך אין בכוונתנו לשבת שם ביניהם ללא מגבלת זמן".

"לא נתווך לעד". קרי (רויטרס)

מזכיר המדינה האמריקני הוסיף כי ארצות הברית תבחן את צעדיה העתידיים, בכל הקשור למדיניותה כלפי הסכסוך במזרח התיכון. "זה הזמן לבחון את המציאות", הדגיש קרי. "לא מדובר במאמצים שאינם מוגבלים בזמן. ארצות הברית תבדוק בדיוק את הצעדים הבאים שתנקוט בתהליך השלום".

בכירים בממשל לקרי: "המאמצים מוצו"

בממשל האמריקני ניכרת אכזבה רבה מכישלון התהליך המדיני ובכירים אמריקנים אמרו לעיתון "וושינגטון פוסט" כי בבית הלבן סבורים שמאמצי קרי מיצו את עצמם: "מגיע הזמן שבו עליו לומר - מספיק". גורמים בוושינגטון אמרו כי "הנשיא אובמה מאמין שהמאמצים של קרי הגיעו לקצה גבול היכולת". הם סבורים כי השקעתו האדירה של קרי בתיווך בין ישראל לפלסטינים באה על חשבון עניינים בינלאומיים בוערים אחרים ומזהירים כי עלול לפגוע במוניטין של עצמו.

"יגיע רגע שבו יהיה עליו להתייצב ולהודות בכישלונו", אמר גורם בכיר בממשל האמריקני. לדבריו, בשלב זה קרי צריך "להוריד פרופיל ולראות איך הדברים יתפתחו".

מנגד, גורם בסביבתו של מזכיר המדינה אמר כי הרווח האפשרי מהמשא ומתן שווה כל סיכון של כישלון או מראית של התלהבות יתר. כשנשאל אם בבית הלבן עשויים לחשוב שהוא אובססיבי ברדיפתו אחר מטרה אבודה השיב הגורם כי "זה לא מה שהנשיא אובמה חושב, והוא זה שמחליט בנושאים כאלה".

לפיד: ספק אם אבו מאזן מעוניין בהסכם

שר האוצר יאיר לפיד התייחס הבוקר בפוסט בפייסבוק למשבר במשא ומתן ותקף את יו"ר הרשות: "חידוש המו"מ עם הפלסטינים היה אחד התנאים של יש עתיד לישיבה בממשלה, אבל בשביל לקיים מו"מ צריך שגם הצד השני ירצה בו. התנהלותו של אבו מאזן ביממה האחרונה מעלה ספקות קשים האם הוא באמת מעוניין להגיע להסכם. כשפורסמה אמש רשימת התנאים שלו - שנראית יותר כמו התגרות מכוונת שמטרתה לפוצץ את השיחות - הישראלים היחידים ששמחו הם אנשי הימין הקיצוני, שמעדיפים לחכות למשיח במקום לנסות להגיע לפתרון".

ספק לגבי כוונת אבו מאזן. לפיד (חן גלילי)

אמש עוד שוחח מזכיר המדינה האמריקני בטלפון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ויושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, בניסיון לפתור את המשבר במגעים. בשלב זה טרם ברור מה אמר קרי לשני המנהיגים, אך השיחה הלילית הגיעה מספר שעות בלבד לאחר שיו"ר צוות המו"מ בין ישראל לפלסטינים השרה ציפי לבני הודיעה כי ישראל לא תשחרר את האסירים הביטחוניים במסגרת הפעימה הרביעית.

לבני ציינה כי "ממשלת ישראל פועלת להגיע להסכמות בנוגע שחרורם של האסירים הביטחוניים בשעה שיו"ר הרשות אבו מאזן חתם הסכמים עם 15 אמנות בינלאומיות". שרת המשפטים הדגישה כי שחרור המחבלים בא בתמורה לכך שהפלסטינים לא יבצעו צעדים בינלאומיים - בניגוד למה שקרה בימים האחרונים.