קרי: "עלינו לבחון מחדש את תפקידנו בתהליך השלום"

מזכיר המדינה האמריקני התייחס למשבר במשא ומתן ואמר כי גם ישראל וגם הפלסטינים מעוניינים להמשיך בהידברות, אך הבהיר: "ארה"ב לא תוכל להמשיך לתווך לעד". קרי אמר כי הגיע הזמן לבדוק בדיוק איזה צעדים יש לנקוט בתהליך המדיני

"נבחן את צעדינו". קרי ואובמה (רויטרס)

האם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי מראה סימני שבירה מהתיווך המתמשך והעקר בין ישראל לפלסטינים? אחרי שגורמים בבית הלבן ציינו כי מאמציו במזרח התיכון מיצו עצמם וכי עליו לעצור, התייחס היום קרי (ו') למשבר במגעים המדיניים ואמר כי אין בכוונת ארצות הברית לנסות ולגשר בין ישראל לפלסטינים לאורך זמן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"גם הישראלים וגם הפלסטינים אומרים כי הם רוצים להמשיך בשיחות", אמר היום קרי במהלך ביקור במרוקו. "אף אחד מהצדדים לא אמר שהמגעים הסתיימו, אך אין בכוונתנו לשבת שם ביניהם ללא מגבלת זמן".

מזכיר המדינה האמריקני הוסיף כי ארצות הברית תבחן את צעדיה העתידיים, בכל הקשור למדיניותה כלפי הסכסוך במזרח התיכון. "זה הזמן לבחון את המציאות", הדגיש קרי. "לא מדובר במאמצים שאינם מוגבלים בזמן. ארצות הברית תבדוק בדיוק את הצעדים הבאים שתנקוט בתהליך השלום".

בכירים בממשל לקרי: "המאמצים מוצו"

בממשל האמריקני ניכרת אכזבה רבה מכישלון התהליך המדיני ובכירים אמריקנים אמרו לעיתון "וושינגטון פוסט" כי בבית הלבן סבורים שמאמצי קרי מיצו את עצמם: "מגיע הזמן שבו עליו לומר - מספיק". גורמים בוושינגטון אמרו כי "הנשיא אובמה מאמין שהמאמצים של קרי הגיעו לקצה גבול היכולת". הם סבורים כי השקעתו האדירה של קרי בתיווך בין ישראל לפלסטינים באה על חשבון עניינים בינלאומיים בוערים אחרים ומזהירים כי עלול לפגוע במוניטין של עצמו.

"יגיע רגע שבו יהיה עליו להתייצב ולהודות בכישלונו", אמר גורם בכיר בממשל האמריקני. לדבריו, בשלב זה קרי צריך "להוריד פרופיל ולראות איך הדברים יתפתחו".

מנגד, גורם בסביבתו של מזכיר המדינה אמר כי הרווח האפשרי מהמשא ומתן שווה כל סיכון של כישלון או מראית של התלהבות יתר. כשנשאל אם בבית הלבן עשויים לחשוב שהוא אובססיבי ברדיפתו אחר מטרה אבודה השיב הגורם כי "זה לא מה שהנשיא אובמה חושב, והוא זה שמחליט בנושאים כאלה".

"מעוניינים להמשיך בשיחות". נתניהו ואבו מ (רויטרס)

לפיד: ספק אם אבו מאזן מעוניין בהסכם

שר האוצר יאיר לפיד התייחס הבוקר בפוסט בפייסבוק למשבר במשא ומתן ותקף את יו"ר הרשות: "חידוש המו"מ עם הפלסטינים היה אחד התנאים של יש עתיד לישיבה בממשלה, אבל בשביל לקיים מו"מ צריך שגם הצד השני ירצה בו. התנהלותו של אבו מאזן ביממה האחרונה מעלה ספקות קשים האם הוא באמת מעוניין להגיע להסכם. כשפורסמה אמש רשימת התנאים שלו - שנראית יותר כמו התגרות מכוונת שמטרתה לפוצץ את השיחות - הישראלים היחידים ששמחו הם אנשי הימין הקיצוני, שמעדיפים לחכות למשיח במקום לנסות להגיע לפתרון".

אמש עוד שוחח מזכיר המדינה האמריקני בטלפון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ויושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, בניסיון לפתור את המשבר במגעים. בשלב זה טרם ברור מה אמר קרי לשני המנהיגים, אך השיחה הלילית הגיעה מספר שעות בלבד לאחר שיו"ר צוות המו"מ בין ישראל לפלסטינים השרה ציפי לבני הודיעה כי ישראל לא תשחרר את האסירים הביטחוניים במסגרת הפעימה הרביעית.

לבני ציינה כי "ממשלת ישראל פועלת להגיע להסכמות בנוגע שחרורם של האסירים הביטחוניים בשעה שיו"ר הרשות אבו מאזן חתם הסכמים עם 15 אמנות בינלאומיות". שרת המשפטים הדגישה כי שחרור המחבלים בא בתמורה לכך שהפלסטינים לא יבצעו צעדים בינלאומיים - בניגוד למה שקרה בימים האחרונים.