לא מרים ידיים: קרי שוחח עם נתניהו ואבו מאזן

מזכיר המדינה לא מרים ידיים: אחרי הודעת ישראל שלפיה לא תבוצע הפעימה ה-4 של שחרור האסירים והצגת הדרישות הפלסטיניות החדשות, שוחח קרי עם המנהיגים. הבית הלבן: "דחיית שחרור האסירים - אתגר חדש"

קרי שוחח עם נתניהו ואבו מאזן (חדשות 2)

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי שוחח הערב (ה') בטלפון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ויושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, בניסיון לפתור את המשבר במגעים בין הצדדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשלב זה טרם ברור מה אמר קרי לשני המנהיגים, אך השיחה הלילית מגיעה מספר שעות בלבד לאחר שיו"ר צוות המו"מ בין ישראל לפלסטינים, השרה ציפי לבני, הודיעה כי ישראל לא תשחרר את האסירים הביטחוניים במסגרת הפעימה הרביעית.

לבני ציינה כי "ממשלת ישראל פועלת להגיע להסכמות בנוגע שחרורם של האסירים הביטחוניים בשעה שיו"ר הרשות אבו מאזן חתם הסכמים עם 15 אמנות בינלאומיות". שרת המשפטים הדגישה כי שחרור במחבלים בא בתמורה לכך שהפלסטינים לא יבצעו צעדים בינלאומיים - בניגוד למה שקרה בימים האחרונים.

"בעקבות חתימת הפלסטינים על האמנות הבינלאומיות נוצרו תנאים חדשים שאינם מאפשרים לישראל לשחרר את האסירים הביטחוניים במסגרת הפעימה הרביעית", ציינה לבני. השרה הוסיפה כי כעת יאלצו הצדדים לבחון מחדש כיצד ניתן להתקדם במגעים, שהוביל מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי.

האסירים לא ישוחררו. ארכיון (AP)

בבית הלבן התייחסו הערב להתפתחויות האחרונות במו"מ. דובר הבית הלבן ג'יי קרני סירב לאשר כי ישראל ביטלה באופן רשמי את ביצוע הפעימה הרביעית של שחרור האסירים, אך אמר כי העיכוב בשחרורם "יוצר אתגרים חדשים". עם זאת הדגיש קרני כי "הדיאלוג נותר פתוח".

בנט: אבו מאזן פוצץ את המשא ומתן

במקביל, נוקטת ישראל בצעדי ענישה ראשונים נגד הפלסטינים. ההנהגה הפלסטינית עודכנה ביממה האחרונה על כך שהממשלה תנקוט בשורה של צעדים כלכליים, חד-צדדים, בתגובה על המהלכים הפלסטינים בזירה הבינלאומית. בכוונת ישראל לעכב את פעילותה של חברת הסלולר "ווטנייה".

"אבו מאזן מפוצץ את המו"מ". בנט (רויטרס)

"לאף אחד אין מונופול על השלום", אמר הערב שר הכלכלה, נפתלי בנט, בריאיון במהדורה המרכזית. "בא אבו מאזן לפני עשרה ימים ואמר לעולם: 'לא נסכים לדון על מדינת ישראל כמדינה יהודית'. אתמול הוא הלך חד-צדדית לאו"ם ופוצץ את המשא ומתן".