לבני: לא נשחרר האסירים הפלסטינים

ראש צוות המו"מ הישראלי הודיעה כי הפעימה ה-4 בוטלה: "נוצרו תנאים חדשים". הבית הלבן: "זה יוצר אתגרים". עריקאת הציג הדרישות החדשות ובהן שחרור 1,200 אסירים והכרה בכתב במזרח ירושלים כבירה הפלסטינית. בנט: "אבו מאזן פוצץ את המשא ומתן"

"ישראל לא תשחרר אסירים במסגרת הפעימה הרביעית" - כך אמרה הערב (ה') שרת המשפטים והממונה על המשא ומתן עם הפלסטינים ציפי לבני. לבני הסבירה כי ביטול המהלך נובע בעקבות פנייתם של הפלסטינים להכרה בינלאומית באו"ם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לבני ציינה כי "ממשלת ישראל פועלת להגיע להסכמות בנוגע שחרורם של האסירים הביטחוניים בשעה שיו"ר הרשות אבו מאזן חתם הסכמים עם 15 אמנות בינלאומיות". שרת המשפטים הדגישה כי שחרור במחבלים בא בתמורה לכך שהפלסטינים לא יבצעו צעדים בינלאומיים - בניגוד למה שקרה בימים האחרונים.

"בעקבות חתימת הפלסטינים על האמנות הבינלאומיות נוצרו תנאים חדשים שאינם מאפשרים לישראל לשחרר את האסירים הביטחוניים במסגרת הפעימה הרביעית", ציינה לבני. השרה הוסיפה כי כעת יאלצו הצדדים לבחון מחדש כיצד ניתן להתקדם במגעים, שהוביל מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי.

בבית הלבן התייחסו הערב להתפתחויות האחרונות במו"מ. דובר הבית הלבן ג'יי קרני סירב לאשר כי ישראל ביטלה באופן רשמי את ביצוע הפעימה הרביעית של שחרור האסירים, אך אמר כי העיכוב בשחרורם "יוצר אתגרים חדשים". עם זאת הדגיש קרני כי "הדיאלוג נותר פתוח".

במקביל, נוקטת ישראל בצעדי ענישה ראשונים נגד הפלסטינים. ההנהגה הפלסטינית עודכנה ביממה האחרונה על כך שהממשלה תנקוט בשורה של צעדים כלכליים, חד-צדדים, בתגובה על המהלכים הפלסטינים בזירה הבינלאומית. בכוונת ישראל לעכב את פעילותה של חברת הסלולר "ווטנייה".

בנט: אבו מאזן פוצץ את המשא ומתן

"לאף אחד אין מונופול על השלום", אמר הערב שר הכלכלה, נפתלי בנט, בריאיון במהדורה המרכזית. "בא אבו מאזן לפני עשרה ימים ואמר לעולם: 'לא נסכים לדון על מדינת ישראל כמדינה יהודית'. אתמול הוא הלך חד-צדדית לאו"ם ופוצץ את המשא ומתן".

לדברי בנט, אין כל חשש מפני אינתיפאדה נוספת. "שמעתי כבר על צונאמי מדינה", הבהיר השר. "הסיבה שעכשיו שקט זה משום שצה"ל שולט ביהודה ושומרון. מתי שהיו פה הכי הרבה פיגועים זה היה אחרי קמפ דיוויד. למעשה, ב-2012, כשלא היה משא ומתן, היה הכי שקט".

שר הכלכלה הדגיש כי ימשיך להתנגד לכך מהלך מדיני שיכלול שחרור אסירים ביטחוניים. "אתנגד לעסקה וביחד איתי כל שרי הבית היהודי. מדובר בשחרור מרצחים, כולל אזרחים ישראלים", אמר. "אתנגד גם לעסקת פואלרד. התפיסה היא שלא משחררים רוצחים. המדינה היחידה בעולם שעושה את זה היא ישראל".

"אבו מאזן שמאיים לפנות חד צדדית לאו"ם ולהאשים את ישראל בפשעי מלחמה, צריך לדעת שאם הוא רוצה לנסוע לאו"ם אני אקנה לו את כרטיס הטיסה, שם תחכה לו תביעה אישית על פשעי מלחמה על מימון יומיומי של רוצחי נשים וילדים", ציין בנט.

במקביל לביטול הפעימה - הפלסטינים מקשיחים עמדות

בכירים ברשות הפלסטינית הציגו היום תנאים חדשים להמשך המו"מ עם ישראל, ובהם הכרה ישראלית במזרח ירושלים כבירתה של המדינה הפלסטינית ושחרור 1,200 אסירים - כך דווח בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען".

על פי הדיווח, בכירי הרשות הפלסטינית סאיב עריקאת ומחמוד עאלול הציגו שבעה תנאים להמשך המו"מ מעבר לסוף אפריל במהלך פגישה עם בכירים בפת"ח:

  • קבלת איגרת כתובה מראש הממשלה נתניהו, שכוללת הכרה ישראלית בגבולות 67.
  • שחרור של 1,200 אסירים פלסטינים מהכלא הישראלי, בהם גם מרוואן ברגותי, אחמד סעדאת ופואד שובאקי.
  • הסרת המצור הישראלי על רצועת עזה.
  • הסכמת ישראל לחזרתם של מגורשי כנסיית המולד לגדה המערבית.
  • הפסקת הבנייה הישראלית במזרח ירושלים ופתיחת המוסדות הפלסטיניים שנסגרו בעיר.
  • מתן אישור כניסה ל-15 אלף פלסטינים, במסגרת איחוד משפחות.
  • הפסקת כניסת כוחות צה"ל לשטחי C לביצוע מעצרים וחיסולים.

"שרה"מ יתחייב שבירתנו מז' י-ם" (רויטרס)

"אבו מאזן אמר לקרי כי אין בכוונתו לשוב בו מהניסיון להצטרף לאמנות בינלאומיות", אמר עריקאת במהלך הפגישה. עם זאת, עריקאת הוסיף כי הפלסטינים אינם מעוניינים בעימות עם האמריקנים וחתימתו של אבו מאזן על 15 אמנות בינלאומיות מהווה זכות בסיסית.

קרי: "קריסת המו"מ תהיה טרגדיה" 

מוקדם יותר היום הזהיר מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי מפני קריסת המשא ומתן המדיני בין ישראל לפלסטינים ואמר כי "זו תהיה טרגדיה לאבד את ההזדמנות הזו". במהלך ביקור שערך באלג'יריה הוסיף קרי: "יש לטפל בבעיות האמיתיות שעומדות בדרך להסכם סופי כולל"‎.

עם זאת, טוען מזכיר המדינה כי השיחות בימים האחרונים הביאו דווקא להתקדמות קלה, לאחר ש"נמצאו פתרונות" לחלק מהשאלות שעלו במהלך החודשים האחרונים בהם התקיימו שיחות. "יש גבול למאמצים שלנו, כי אתה לא יכול להכריח את הסוס לשתות", אמר ורמז לכך שגם וושינגטון מתחילה להרים ידיים.

לבני, עריקאת ואינדיק (סוכנויות הידיעות)

דבריו של קרי מגיעים לאחר שאמש כינס המתווך האמריקני מרטין אינדיק בירושלים פגישה משולשת דחופה בהשתתפות שרת המשפטים ציפי לבני, העומדת בראש צוות המשא ומתן הישראלי, ומקבילה הפלסטיני סאיב עריקאת. סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" דיווחה שהפגישה אמש נמשכה תשע שעות, עד ארבע לפנות בוקר, והתנהלה "כמו קרב סוער".