משבר חריף במשא ומתן: פגישת חירום משולשת

בצל הטלטלה שמאיימת לפוצץ את השיחות בין ישראל לפלסטינים, זימן המתווך האמריקני מרטין אינדיק פגישה משולשת עם ציפי לבני וסאיב עריקאת במטרה להניע מחדש את התהליך המדיני. קרי התקשר לאבו מאזן וסיכם עמו שיש להמשיך בהידברות. לבני: "המהלך של הפלסטינים מזיק, אבל אסור להרים ידיים"

המשבר במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים מחריף - וארה"ב מנסה להציל את התהליך המדיני: המתווך האמריקני מרטין אינדיק מכנס הערב (ד') בירושלים פגישה משולשת בהשתתפות שרת המשפטים ציפי לבני, העומדת בראש צוות המשא ומתן הישראלי, ומקבילה הפלסטיני סאיב עריקאת. גורמים בישראל מביעים פסימיות: "בכל פעם שמגיע רגע ההכרעה - אבו מאזן בורח".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פגישת החירום שכונסה מגיעה לאחר שמוקדם יותר היום הגישו הפלסטינים לנציגי האו"ם בקשות רשמיות להצטרף לשורה של אמנות בינלאומיות - צעד חד-צדדי שישראל מתנגדת אליו נחרצות ולטענתה מהווה הפרה של ההבנות שהביאו לחידוש המשא ומתן.

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי שוחח הערב עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן והשניים סיכמו להמשיך בהידברות. הפלסטינים הבהירו באופן חד-משמעי, בדרגים שונים, כי אין להם עניין בהפסקת המשא ומתן. לדבריהם, מהלך הפנייה להצטרפות ל-15 אמנות בינלאומיות באו"ם הוא "פעולת תגמול" על אי שחרור האסירים בפעימה הרביעית.

הסכימו להמשיך לשוחח. קרי ואבו מאזן (רויטרס)

לבני: "אסור להרים ידיים"

הממונה על המשא ומתן ציפי לבני כתבה הערב בפייסבוק: "האמנות שהפלסטינים הגישו לאו"ם לא מעודדות, אבל אסור להרים ידיים. המהלך של הפלסטינים מזיק לאינטרס הפלסטיני. אם הם רוצים מדינה הם צריכים להבין שזה יקרה רק בדרך המשא ומתן. אלה ימים מאוד מורכבים ומסובכים. אני ישנה מעט מאוד בניסיון ממוקד להמשיך משא ומתן מורכב, קשה ומסובך - עם ומול הפלסטינים וגם בקואליציה לא פשוטה".

לבני הבטיחה לעשות כל שביכולתה כדי שהתהליך המדיני ימשיך. "גם בימים שנראה שהשלום מתרחק, ושההתנהלות של הצד השני לא מועילה ולא נכונה קודם כל עבורו, וגם כשבתוך הבית יהיו מי שינסו להסיט אותנו מהדרך - אני מתחייבת שנמשיך ונילחם למען השלום ונעמוד כחומה בצורה מול הקיצונים גם בממשלה שמנסים למנוע שלום ולהעביר חקיקה קיצונית ואנטי דמוקרטית", הבהירה.

שר החוץ אביגדור ליברמן התייחס הערב לעסקה המתגבשת לשחרור פולארד והבהיר במהלך אירוע הרמת כוסית של מפלגתו כי לא יתמוך במתווה האמריקני. על הפנייה של אבו מאזן לאו"ם אמר ליברמן: "אין שום סיבה להתרגשות, זו זכותם".

בכירים בישראל האשימו כי המהלך הפלסטיני, שבמסגרתו חתם יו"ר הרשות אבו מאזן על בקשות להצטרף ל-15 אמנות בינלאומיות, שהוגשו היום לנציגי האו"ם, הוא "הפרה בוטה של הבנות המשא ומתן" שהתגבשו לפני תשעה חודשים. הגורמים הבכירים אמרו כי בצעד שנקטו, פוצצו הפלסטינים את עסקת פולארד וכי הסיכוי לפתרון המשבר אפסי.

ארה"ב: "צעדים לא מועילים"

שר השיכון אורי אריאל (הבית היהודי) אמר כי פניית הפלסטינים לאו"ם היא "שבירת כל הכלים וההסכמות". בעמוד הפייסבוק שלו כתב אריאל: "אנו צריכים להגיב באותה מטבע ולפעול לביטול הסכמי אוסלו, שהביאו רק טרור והרוגים. הפלסטינים הוכיחו שוב שאין שום סיבה להעניק להם מתנות שווא ולשחרר מחבלים ורוצחים עבור תהליך שסופו ידוע מראש".

מנגד, טוענים הפלסטינים דבר דומה, אך מאשימים את ישראל בכך שהיא זו שהפרה את ההבנות עקב אי-קיום הפעימה הרביעית של שחרור האסירים. לדבריהם, זו הסיבה שההנהגה הפלסטינית פנתה לאו"ם.

בארה"ב עוקבים מקרוב אחרי המשבר המתפתח. גורם בכיר במחלקת המדינה האמריקנית אמר הערב כי ישראל והפלסטינים נקטו ביממה האחרונה "צעדים לא מועילים". יחד עם זאת, הוא הוסיף כי אין אינדיקציה כי מי מהצדדים רוצה לפוצץ את המשא ומתן.