עסקת פולארד קורסת: "הפלסטינים הפרו את כל ההבנות"

בעקבות פניית הרשות לאו"ם בבקשה להצטרף לאמנות בינ"ל, מאשימים בכירים ישראלים שאבו מאזן לא עמד בסיכומים המוקדמים לגבי חידוש המשא ומתן ופוצץ את העסקה. הפלסטינים מצדם טוענים כי ישראל היא שזאת שגרמה למשבר, כשלא ביצעה את הפעימה הרביעית של שחרור האסירים

חילופי האשמות, נתניהו ואבו מאזן (רויטרס)

הפלסטינים פנו לאו"ם - ועסקת פולארד קורסת: בכירים בישראל מאשימים היום (ד') כי המהלך הפלסטיני, שבמסגרתו חתם יו"ר הרשות אבו מאזן על בקשות להצטרף ל-15 אמנות בינלאומיות, שהוגשו היום לנציגי האו"ם, הוא "הפרה בוטה של הבנות המשא ומתן" שהתגבשו לפני תשעה חודשים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הגורמים הבכירים אומרים כי בצעד שנקטו, פוצצו הפלסטינים את עסקת פולארד וכי הסיכוי לפתרון המשבר אפסי.

שר השיכון אורי אריאל (הבית היהודי) אומר כי פניית הפלסטינים לאו"ם היא "שבירת כל הכלים וההסכמות". בעמוד הפייסבוק שלו כתב אריאל: "אנו צריכים להגיב באותה מטבע ולפעול לביטול הסכמי אוסלו, שהביאו רק טרור והרוגים. הפלסטינים הוכיחו שוב שאין שום סיבה להעניק להם מתנות שווא ולשחרר מחבלים ורוצחים עבור תהליך שסופו ידוע מראש".

"אסור ששחרורו של פולארד יהיה חלק מעסקת דמים שכזאת", הדגיש השר. "על ארה"ב לשחרר את פולארד לכבוד חג החירות - חג הפסח, ולגלות אנושיות כלפי מצבו. הוא שילם את חובו והגיע הזמן לשחרר אותו ולא להחזיק בו עוד כבן ערובה".

התקווה של פולארד נגוזה? (AP)

ארה"ב: "צעדים לא מועילים"

מנגד, טוענים הפלסטינים דבר דומה, אך מאשימים את ישראל בכך שהיא זו שהפרה את ההבנות עקב אי-קיום הפעימה הרביעית של שחרור האסירים. לדבריהם, זו הסיבה שההנהגה הפלסטינית פנתה לאו"ם.

בארה"ב עוקבים מקרוב אחרי המשבר המתפתח. גורם בכיר במחלקת המדינה האמריקנית אמר הערב כי ישראל והפלסטינים נקטו ביממה האחרונה "צעדים לא מועילים". יחד עם זאת, הוא הוסיף כי אין אינדיקציה כי מי מהצדדים רוצה לפוצץ את המשא ומתן.

הנהגת הרשות מצביעה בעד הפנייה לאו"ם (הטלוויזיה הפלסטינית)

הפלסטינים הגישו את המסמכים לאו"ם

מוקדם יותר היום, לאחר שאמש במהלך ישיבת ההנהגה הפלסטינית ברמאללה חתם אבו מאזן על 15 אמנות בינלאומיות, בניגוד להתחייבות הפלסטינית במסגרת השיחות עם ישראל, הוגשו המסמכים לאו"ם.

הניירות נמסרו על ידי שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מאליכי לנציג האו"ם לענייני המזרח התיכון רוברט סרי. בכך למעשה הופרכה הטענה שהפלסטינים רק חתמו על המסמכים, אך לא יגישו אותם. החתימה אתמול הועברה בשידור ישיר בטלוויזיה הפלסטינית, לאחר שחברי ההנהגה הצביעו פה אחד בעד המהלך.