האיום מומש: אבו מאזן פנה לאו"ם

שר החוץ הפלסטיני הגיש לנציג האו"ם למזה"ת את המסמכים עליהם חתם אמש יו"ר הרשות שבהם בקשת הצטרפות לארגונים בינ"ל. הצעד הזה מרחיק עוד יותר את עסקת שחרור פולארד שכן מבחינת ישראל מדובר בהפרת ההסכמים ‎

סדקים במו"מ. נתניהו ואבו מאזן (רויטרס)

עוד סדק משמעותי במשא ומתן עם הפלסטינים. לאחר שאמש במהלך ישיבת ההנהגה הפלסטינית ברמאללה חתם אבו מאזן על 12 אמנות בינלאומיות, וזאת בניגוד להתחייבות הפלסטינית במסגרת השיחות עם ישראל - היום (ד') הוגשו המסמכים לאו"ם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הניירות נמסרו על ידי שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מאליכי, לנציג האו"ם לענייני המזרח התיכון רוברט סרי. בכך למעשה הופרכה הטענה שהם רק חתמו על המסמכים, אך לא יגישו אותם. החתימה אתמול הועברה בשידור ישיר בטלוויזיה הפלסטינית, לאחר שחברי ההנהגה הצביעו פה אחד בעד המהלך.

"הסכמנו על תשעה חודשי מו"מ, שבמהלכם ישוחררו אסירים בארבע פעימות בתמורה לכך שלא נלך למוסדות האו"ם לבקש הכרה כמדינה עצמאית", אמר אבו מאזן בישיבה אמש. "הפעימה הרביעית לא התקיימה ולא תתקיים. לאחר שפנינו לישראלים תשע פעמים בימים האחרונים, אמרו לנו כל הזמן שהממשלה תתכנס ותשחרר - אבל עד עכשיו לא הייתה ישיבה של ממשלת ישראל".

אבו מאזן הבהיר שהאדישות הישראלית הביאה אותו לצעד שעשה אמש. "הצגתי את העובדות האלה להנהגה הפלסטינית ואני אומר לכם: אם לא ישוחררו האסירים, נתחיל בתהליכים להצטרפות לאו"ם", אמר. "הבאתי את ההחלטה להנהגה והיא התקבלה פה אחד. כעת אנו חותמים על כמה הסכמים - בקשות להצטרפות כמדינה עצמאית. המסמכים יישלחו מיד למטות המרכזיים של המוסדות ובקרוב נהיה חברים רשמיים כמדינה עצמאית".

המאמצים נמשכים (לע"מ)

"הפגישה בין אבו מאזן לקרי בוטלה"

שעה קלה אחרי נאומו של אבו מאזן, הודיע גורם רשמי במחלקת המדינה האמריקנית על ביטול הפגישה בין אבו מאזן לבין מזכיר המדינה שתוכננה להיום ברמאללה.

בחמאס הביעו תמיכה בצעד של אבו מאזן. ממשלת חמאס בעזה פרסמה הודעה בה נאמר כי החלטתו לפנות לאו"ם היא טובה, אך נעשתה מאוחר. עוד נכתב בהודעה כי הארגון מצפה שאבו מאזן יפסיק את המו"מ עם ישראל.

"לא התקבלה כל הסכמה בנוגע לאסירים", הבהיר אמש מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי. "ישנן אפשרויות רבות העומדות על הפרק".