המפעיל לשעבר מבקש להציב תנאי: "אם אין פולארד - אין עסקה"

בכיר המוסד לשעבר רפי איתן, שהיה מפעילו של פולארד - לא האמין שהוא ייכלא לזמן כה רב. "חייבים להציב כתנאי את שחרורו", הוא אומר לחדשות 2 Online, על רקע המגעים. "אני ארצה להיפגש איתו, גם בי האמריקנים רואים כאדם שביצע עבירה פלילית"

המפעיל לשעבר. רפי איתן (פלאש 90, קובי גדעון)

הסדקים במשא ומתן נמשכים, כשברקע הדברים הסיכום העקרוני בין ישראל לארה"ב שלפיו המרגל הישראלי ג'ונתן פולארד ישוחרר מהכלא. בכיר המוסד והשר לשעבר רפי איתן, מי שהיה מפעילו של פולארד - טוען כי ישראל לא יכולה לוותר הפעם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מעולם לא חשבתי שהוא יישב בכלא כל כך הרבה זמן, חשבתי שהוא יישב 10 שנים", אמר הבוקר (ד') רפי איתן לחדשות 2 Online. "ישראל חייבת להציב תנאי ברור: אין פולארד - אין עסקה, וזה תנאי שצריך לחול על כל עסקה, בדיוק כמו התנאים שהפלסטינים מציבים".

הוא ציין כי אם פולארד אכן ישוחרר כפי שהוא מקווה - הוא ירצה להיפגש איתו עם חזרתו. "אני במערכת הזאת רק פרט קטן כי הוא הפך לעניין לאומי, אבל את מה שאני אגיד לו אני אשמור לעצמי".

"בלי פולארד - אין עסקה" (חדשות 2)

"אני רק מפריע בניסיונות לשחררו"

באשר לקשר עם משפחת פולארד הוא הסכים להגיד: "אין לי קשר שמישהו היה חושב שצריך להיות עם המשפחה, בכוונה, אני רק מפריע לשחרורו וזו אחת הסיבות שאני לא רוצה לפרט הרבה דברים, בכל דבר שאני עושה אני מפריע". לסיכום ציין: "האמריקנים רואים גם בי אדם שביצע עבירה פלילית".

חברה בוועדת השחרורים בארצות הברית אמרה כי פולארד ויתר על שימוע בעניינו שתוכנן להיערך אתמול - כך דווח בסוכנות הידיעות AP. על פי הדיווח, הדיון אמור היה להיערך בכלא הפדרלי בבאטנר שבצפון קרוליינה, וכי פולארד הכלוא שם אמור היה להתייצב לדיון. מנהל ועדת השחרורים סטפן האסק סירב למסור פרטים נוספים.

ככל הנראה, הוויתור על השימוע בוועדת השחרורים נובע מהדיונים הדיפלומטיים בין ארצות הברית וישראל על שחרורו האפשרי של פולארד במסגרת המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים.

ייצא לפועל? (חדשות 2)

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי התייחס אמש למו"מ המדיני, על רקע הדיווחים על הסכם מתגבש לשחרור מאות אסירים פלסטינים בתמורה לשחרור פולארד. "לא התקבלה כל הסכמה בנוגע לאסירים", הבהיר קרי. "ישנן אפשרויות רבות העומדות על הפרק".

"בשלב זה עלינו להיות ברורים ולדבר על התהליך הזה בצורה מפוכחת", אמר קרי. "מדובר בתהליך מורכב, אמוציונאלי והוא דורש החלטות מרחיקות לכת משני הצדדים. גם הלילה הבהירו שני הצדדים כי הם מעוניינים למצוא דרך להתקדם".

נתניהו ואבו מאזן (רויטרס)

ישוחרר עד פסח תמורת מאות אסירים?

במהלך ישיבת ההנהגה הפלסטינית ברמאללה חתם אתמול אבו מאזן על 12 אמנות בינלאומיות, וזאת בניגוד להתחייבות הפלסטינית במסגרת השיחות עם ישראל. החתימה הועברה בשידור ישיר בטלוויזיה הפלסטינית, לאחר שחברי ההנהגה הצביעו פה אחד בעד המהלך.

גורם ישראלי המעורה בשיחות על העסקה המתגבשת אמר לחדשות 2 Online כי ג'ונתן פולארד ישוחרר עוד לפני ליל הסדר וכי הוסכם שהמשא ומתן יימשך אל תוך שנת 2015. לדבריו, מאות האסירים הפלסטינים שישוחררו לא יהיו עם "דם על הידיים", אלא כאלה שיתרת עונש המאסר שלהם יחסית קצרה ובהם גם נשים ונערים.