קרי על ההסכם המתגבש: הכל עוד פתוח

מזכיר המדינה האמריקני מבהיר כי עדיין לא הושג הסכם בין ישראל לפלסטינים על שחרור אסירים ושחרור פולארד. על פניית אבו מאזן לגופים בינ"ל אמר: "הוא עדיין מחוייב לתהליך, שהוא מורכב ואמוציונאלי"

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי התייחס הערב (ג') למו"מ המדיני בין ישראל לפלסטינים, על רקע הדיווחים על הסכם מתגבש לשחרור מאות אסירים פלסטינים בתמורה לשחרור פולארד. "לא התקבלה כל הסכמה בנוגע לאסירים", הבהיר קרי. "ישנן אפשרויות רבות העומדות על הפרק".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בשלב זה עלינו להיות ברורים ולדבר על התהליך הזה בצורה מפוכחת", אמר קרי. "מדובר בתהליך מורכב, אמוציונאלי והוא דורש החלטות מרחיקות לכת משני הצדדים. גם הלילה הבהירו שני הצדדים כי הם מעוניינים למצוא דרך להתקדם".

הפגישה בוטלה. קרי ואבו מאזן (רויטרס)

מזכיר המדינה קרי התייחס גם לחתימה הפומבית של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן על שורה של אמנות בינלאומיות. "אף אחת מהאמנות עליהן חתם אבו מאזן אינה קשורה לאו"ם", אמר. "הוא (אבו מאזן) התחייב בפניי שיעמוד בהסכם. אבו מאזן הבהיר כי בכוונתו להמשיך בתהליך השלום".

בוטלה הפגישה

מוקדם יותר הערב העביר מסר דומה דובר הבית הלבן ג'יי קרני. הוא התייחס לאפשרות שפולארד ישוחרר במסגרת עסקה בין ישראל לפלסטינים ואישר שאכן מתקיימים מגעים בין הצדדים, אך כי הנשיא אובמה טרם קיבל החלטה על שחרורו.

במהלך ישיבת ההנהגה הפלסטינית ברמאללה חתם הערב אבו מאזן על 12 אמנות בינלאומיות, וזאת בניגוד להתחייבות הפלסטינית במסגרת השיחות עם ישראל. החתימה הועברה בשידור ישיר בטלוויזיה הפלסטינית, לאחר שחברי ההנהגה הצביעו פה אחד בעד המהלך.

"הסכמנו על תשעה חודשי מו"מ, שבמהלכם ישוחררו אסירים בארבע פעימות בתמורה לכך שלא נלך למוסדות האו"ם לבקש הכרה כמדינה עצמאית", אמר אבו מאזן בישיבה. "הפעימה הרביעית לא התקיימה ולא תתקיים. לאחר שפנינו לישראלים תשע פעמים בימים האחרונים, אמרו לנו כל הזמן שהממשלה תתכנס ותשחרר - אבל עד עכשיו לא הייתה ישיבה של ממשלת ישראל".

אבו מאזן הבהיר שהאדישות הישראלית הביאה אותו לצעד שעשה הערב. "הצגתי את העובדות האלה להנהגה הפלסטינית ואני אומר לכם: אם לא ישוחררו האסירים, נתחיל בתהליכים להצטרפות לאו"ם", אמר. "הבאתי את ההחלטה להנהגה והיא התקבלה פה אחד. כעת אנו חותמים על כמה הסכמים - בקשות להצטרפות כמדינה עצמאית. המסמכים יישלחו מיד למטות המרכזיים של המוסדות ובקרוב נהיה חברים רשמיים כמדינה עצמאית".

שעה קלה אחרי נאומו של אבו מאזן, הודיע גורם רשמי במחלקת המדינה האמריקנית על ביטול הפגישה בין אבו מאזן לבין מזכיר המדינה שתוכננה למחר ברמאללה.

מאות אסירים - פולארד אחד

בחמאס הביעו תמיכה בצעד של אבו מאזן. ממשלת חמאס בעזה פרסמה הודעה בה נאמר כי החלטתו לפנות לאו"ם היא טובה, אך נעשתה מאוחר. עוד נכתב בהודעה כי הארגון מצפה שאבו מאזן יפסיק את המו"מ עם ישראל.

פרטי העסקה המתגבשת

הצעד הזה של הרשות הפלסטינית מטיל עננה כבדה על העסקה שנרקמת. הבוקר עדכן ראש הממשלה בנימין נתניהו את השרים בפרטי העסקה בין ישראל, הפלסטינים וארצות הברית, שתכלול שחרור של עוד 400 אסירים פלסטינים, שחרור של המרגל היהודי ג'ונתן פולארד לאחר 28 שנים בכלא האמריקני והקפאה חלקית של הבנייה בשטחים.

גורם ישראלי המעורה בשיחות על העסקה המתגבשת אמר לחדשות 2 Online כי ג'ונתן פולארד ישוחרר עוד לפני ליל הסדר וכי הוסכם שהמשא ומתן יימשך אל תוך שנת 2015. לדבריו, מאות האסירים הפלסטינים שישוחררו לא יהיו עם "דם על הידיים", אלא כאלה שיתרת עונש המאסר שלהם יחסית קצרה ובהם גם נשים ונערים.