עסקת פולארד בדרך? נתניהו עדכן את השרים

רה"מ עדכן שרים בכירים לגבי העסקה המתגבשת שנועדה להאריך את המו"מ עם הפלסטינים. לפי דיווחים שונים, המתווה שהציע קרי כולל את שחרור המרגל היהודי כבר החודש, שחרור של מאות אסירים פלסטינים והקפאה חלקית של הבנייה בשטחים. גורם המעורה בפרטי העסקה: פולארד ישוחרר לפני ליל הסדר

ייצא לחופשי? ג'ונתן פולארד (AP)

האם לאחר הדיווחים, אמש שלפיהם המרגל היהודי ג'ונתן פולארד עשוי להשתחרר במסגרת העסקה להארכת המו"מ, התקווה הופכת היום למציאות? ראש הממשלה בנימין נתניהו עדכן הבוקר (ג') את השרים בפרטי העסקה הנרקמת בין ישראל הפלסטינים וארה"ב, שלפי הדיווחים תכלול שחרור של עוד 400 אסירים פלסטינים, שחרור של המרגל היהודי לאחר 28 שנים בכלא האמריקני והקפאה חלקית של הבנייה בשטחים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

‫גורם ישראלי המעורה בשיחות על העסקה המתגבשת אמר לחדשות 2 Online כי ג'ונתן פולארד ישוחרר עוד לפני ליל הסדר וכי הוסכם שהמשא ומתן יימשך אל תוך שנת 2015. לדבריו, מאות האסירים הפלסטינים שישוחררו לא יהיו עם "דם על הידיים", אלא כאלה שיתרת עונש המאסר שלהם יחסית קצרה ובהם גם נשים ונערים.

הוא הסביר שלא תהיה הקפאה מלאה של הבנייה ביהודה ושומרון ותימשך בנייה של מכרזים שכבר יצאו לדרך, בנייה פרטית ובנייה של מוסדות ציבור. זאת, לאחר שבישראל סירבו לתביעה הפלסטינית להקפאה מלאה. למעשה, מדובר לטענתו, בעיקר בריסון המכרזים הממשלתיים לבנייה בשטחים.

המשא ומתן יימשך? נתניהו ואבו מאזן (רויטרס)

"הפלסטינים ממשיכים להציב אוסף דרישות חצופות"

סגן שר הביטחון ח"כ דני דנון (הליכוד-ביתנו) יצא נגד העסקה ואמר כי "כולנו רוצים לראות את יונתן פולארד כבר בבית, אבל לא בעבור שחרור סיטונאי של מחבלים. השחרור יהפוך את אבו-מאזן למנהיג ערביי ישראל הקיצוניים ונשלם על כך בדם רב בעתיד".

גם שר החקלאות יאיר שמיר, חברו לסיעה, הביע התנגדות ליוזמה וטען: "שרבוב שמו של יונתן פולארד בעסקה להארכת המו"מ הוא שעטנז שיש להתנגד לו כבר עכשיו, על רקע חצאי הפרסומים בעניינו. ללא קבלות מן העבר, ממשיכים הפלסטינים להציב אוסף של דרישות חצופות ומסוכנות, כמו שחרור מרצחים נוספים או דרישה להקפאת הבניה ביהודה ושומרון".

"פולארד איננו קשור לסוגיות אלה כלל ועיקר, הוא סוגיה הומנית נפרדת, שאל לנו לכרוך אותה בענייני יחסיה של ישראל עם הרשות - בטח ובטח שלא תמורת מחוות נוספות", הבהיר שמיר. "במידה שההצעה להאריך את המו"מ, על כל ההקפאות ושחרורי המרצחים הנגזרים ממנה, תובא להצבעה בהתניית שחרורו של פולארד - אתנגד לכך ולא אצביע בעד המהלך".

קרי לא מוותר (רויטרס)

"צעד שיבנה יציבות במזרח התיכון"

סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" דיווחה הבוקר כי מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי דן עם ראש הממשלה נתניהו על מתווה חדש למשא ומתן וצפוי להציגו להנהגה הפלסטינית - בניסיון להציל את התהליך המדיני מקריסה ולהאריך את השיחות בעוד כשמונה חודשים. המתווה האפשרי עשוי לכלול את שחרורו של המרגל היהודי ג'ונתן פולארד, כפי שרמזו גורמים המעורים בשיחות אתמול, במקביל לביצוע הפעימה הרביעית.

על פי הדיווח, הפעימה הרביעית של שחרור האסירים הפלסטינים שתוכננה לסוף השבוע האחרון תכלול שמות שמוגדרים "מההנהגה ההיסטורית הפלסטינית" וישראל תסכים גם להקפאת התנחלויות שקטה בגדה המערבית, לא כולל ירושלים. עוד דווח כי פולארד ישוחרר במה שמוגדר כ"צעד שיבנה יציבות במזרח התיכון" וקרי יבקש את אישורו של הנשיא אובמה ליוזמה לאחר שישוב לארה"ב.

אמש מסרו גורמים המקורבים למשא ומתן בין ישראל לפלסטינים לסוכנות הידיעות רויטרס כי ייתכן שפולארד ישוחרר במסגרת עסקה, שבמהלכה יוארכו שיחות השלום. עם זאת, זמן קצר לאחר הפרסום, מיהרו להודיע בבית הלבן כי אין חדש לגבי תנאי מאסרו של המרגל הישראלי - "הוא מרגל שהורשע והוא מרצה את עונשו", אמר דובר הבית הלבן ג'יי קרני

המקורות אמרו כי על פי המתווה שמוצע, ייתכן שג'ונתן פולארד ישתחרר כבר באמצע חודש אפריל. בתמורה, כך על פי הדיווח, ישראל תבצע את הפעימה הרביעית של שחרור האסירים הפלסטינים. גורם אמריקני רשמי אמר ל"ניו יורק טיימס" כי לא התקבלה כל החלטה בנושא, אך אישר שמתקיימים דיונים סביב עסקה אפשרית.