ההזדמנות האחרונה? קרי מגיע לישראל להציל את המו"מ המדיני

מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, קטע פגישת פסגה בפריז בנושא המשבר באוקראינה - ויצא למזרח התיכון כדי לנסות ולהחיות את תהליך השלום התקוע. קרי ינסה למצוא נוסחת פשרה להארכת המו"מ מעבר לתאריך היעד שנקבע לסוף אפריל - ולהביא את הצדדים לחתום על מסמך מסגרת מוסכם

שוב בדרך לישראל. קרי (AP)

בדרך להצלת המשא ומתן המדיני? שר החוץ האמריקני , ג'ון קרי, יגיע היום לביקור נוסף בישראל ובמזרח התיכון - זאת בניסיון לחדש את המגעים בין ישראל לפלסטינים. קרי יערוך פגישות בירושלים וברמאללה עם ההנהגות המקומיות בתקווה לפתור את הבעיות שלא מאפשרות את המשך השיחות. קרי מגיע לתל אביב לאחר שקטע פסגה בפריז, שם נפגש עם עמיתו הרוסי בתקווה לפתור משבר אחר, זה המתרחש באוקראינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת   

על פי הדיווח ב"ניו יורק טיימס", קרי מודאג מקריסת המגעים - וינסה להאריך את תקופת השיחות אל מעבר לתאריך היעד לסיום השלב הנוכחי של השיחות, שנקבע ל-29 באפריל. לחששותיו של קרי שותפים בכירים נוספים בוושינגטון, זאת לאור אי ההסכמות בין ישראל לפלסטינים בנוגע לפעימה הרביעית של שחרור האסירים הפלסטינים שהייתה אמורה להתבצע שלשום והסירוב הפלסטיני להכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית, כאחד מעקרונות מסמך המסגרת. 

"סיום שלב ותום עידן"

המגעים יתפוצצו או יימשכו? נתניהו ואבו מא (רויטרס)
אמש דיווחנו כי מתווכים אמריקנים קיימו מגעים דחופים עם נציגים ישראלים ופלסטינים כדי לחפש נוסחת פשרה במסגרתה יוארך משך השיחות עד לסוף השנה הנוכחית. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס אמש לנושא ואמר כי בכל מקרה - לא תהיה עסקה בלי תמורה ברורה. "או שזה ייסגר או שזה יתפוצץ", אמר נתניהו בישיבת שרי הליכוד. עוד קרא לשרים שלא להתבטא בנושא, וציין כי אם יושג הסכם - הוא יובא לאישור הממשלה.

ראש מועדון האסיר הפלסטיני ובכיר הפת"ח, כדורה פארס, אמר בשיחה עם חדשות 2 Online כי אי שחרור האסירים בפעימה הרביעית, מהווה סיום של שלב ותום עידן. לדבריו, המשא ומתן מתפוצץ בגלל ההתעקשות הישראלית: "המגעים לא יימשכו אפילו לא ליום אחד אם לא יפתרו את הבעיה הנוכחית. לפחות בצד שלנו אין מקום ללגיטימציה לכל מנהיג להמשיך במשא ומתן, אם נתניהו לא משחרר את האסירים".