פרס נאם לזכר קורבנות השואה בווינה: "אסור לאפשר מקרים של גזענות"

במהלך ביקורו הממלכתי באוסטריה, נאם נשיא המדינה שמעון פרס במוזיאון ההנצחה לזכר השואה בכיכר ה"יודנפלץ" בווינה. פרס נשא דברים בגנות גילויי הגזענות באירופה, יחד עם עמיתו האוסטרי היינץ פישר. "הלב שלי בוכה על האלפים הרבים שיצאו מכאן למחנות", אמר בנאומו

נשיא המדינה שמעון פרס השתתף היום (א') בטקס זיכרון משותף לקורבנות השואה, באנדרטת השואה בלב ה"יודנפלאץ"- "כיכר היהודים" המרכזית בווינה. במהלך הטקס, נשא פרס נאום בגנות גילויי הגזענות באירופה ולזכר קורבנות השואה, יחד עם עמיתו האוסטרי, היינץ פישר. את הטקס העברנו בשידור ישיר באתרי חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הלב שלי בוכה על האלפים הרבים שיצאו מכאן למחנות - נשים, זקנים וטף - ונטבחו ביריית אקדח, בתאי הגז ובמכונות המוות השונות", אמר הנשיא פרס בנאומו. "רק 5,000 מיהודי וינה שרדו את השואה".

"מדינת ישראל היא הניצחון שלנו, התקווה לעתיד של העם היהודי", הוסיף פרס. "עלינו ללמד את הילדים שלנו על השואה כדי שהיא לא תחזור על עצמה פעם נוספת. אסור לנו לאפשר מקרים של גזענות בשום פנים ואופן".

פרס נחת בווינה בליווי מטוסי קרב אוסטריים

נשיא המדינה שמעון פרס נחת היום בווינה, במסגרת ביקור ממלכתי באוסטריה. עם כניסתו למרחב האווירי של אוסטריה, ליוו את מטוסו של פרס מטוסי קרב מדגם "יורופייטר" של חיל האוויר האוסטרי, שהוזנקו ללוותו עד נחיתתו כמחווה לנשיא ולמדינת ישראל.

מיד עם נחיתתו, קיים פרס פגישת עבודה מדינית ראשונה עם יושב ראש הארגון לביטחון ושיתוף פעולה של אירופה, למברטו זנייר, במהלכה דנו השניים בתפקידה המשמעותי של אירופה בהחלת היציבות במזרח התיכון.

הנשיא עדכן את זנייר על המאמצים לקידום תהליך השלום ואמר כי "המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים נמצא בעיצומו". הנשיא הוסיף כי "הצדדים פועלים מסביב לשעון במאמצים נרחבים להביא לפריצת דרך, אך התהליך טרם הסתיים. קשה להתגבר על הפערים, ואני מקווה כי היום או מחר תהיה התפתחות חיובית בנוגע למשא ומתן. לארגונכם תפקיד מרכזי לשמירת היציבות במזרח התיכון כולו, ליציאה מהעוני, לתרום לשגשוג ולכלכלת כל עמי האזור".

זנייר השיב לנשיא וציין כי "הארגון לביטחון ושיתוף פעולה אזורי מברך על המאמצים במשא ומתן וישמח לכל התקדמות במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. אנו מפתחים רעיונות ופתרונות לשיתוף פעולה במזרח התיכון. בארגון רואים בישראל מקור חשוב לשיתוף פעולה לקידום הביטחון והכלכלה במזרח התיכון".