נתניהו: "לא תהיה עסקה בלי תמורה ברורה"

רה"מ התייחס בישיבת שרי הליכוד לדיווחים על שחרור אסירים בתמורה להארכת השיחות עם הפלסטינים והבהיר: "או שזה ייסגר או שזה יתפוצץ, הדיונים בנושא יכולים להימשך כמה ימים". נתניהו הדגיש כי כל הסכם שיושג יובא לאישור הממשלה

האסירים הפלסטינים לא שוחררו, והמשא ומתן המדיני בין ישראל לפלסטינים קורס. ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר (א') לנושא ואמר כי בכל מקרה - לא תהיה עסקה בלי תמורה ברורה. "או שזה ייסגר או שזה יתפוצץ", אמר נתניהו בישיבת שרי הליכוד. "הדיונים בנושא יכולים להימשך כמה ימים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

הוא קרא לשרים שלא להתבטא בנושא, וציין כי אם יושג הסכם הוא יובא לאישור הממשלה.

מוקדם יותר ראש מועדון האסיר הפלסטיני כדורה פארס אמר בשיחה עם חדשות 2 Online כי זה סיום שלב ותום עידן. לדבריו, המשא ומתן מתפוצץ עכשיו בגלל ההתעקשות הישראלית: "המשא ומתן לא יימשך אפילו לא ליום אחד אם לא יפתרו את הבעיה הנוכחית. לפחות בצד שלנו אין מקום ללגיטימציה לכל מנהיג להמשיך במשא ומתן אם נתניהו לא משחרר את האסירים".

"עדיין לא הודיעו שהמגעים של ארה"ב כשלו אבל כבר שלושה ימים יש מו"מ קדחתני יום ולילה ולא הושגה פשרה", המשיך. "ישראל עמדה בהתחייבויות אבל כמו תמיד ישראל לא מבצעת הסכמים עד הסוף. זה מנהג ישראלי אומלל - מנסים לשחק משחקים".

מחכים לתשובות מאבו מאזן (רויטרס)

בכיר פלסטיני אחר הבהיר אתמול כי הפעימה הרביעית לא תצא לפועל היום, כפי שתוכנן, אך הביע תקווה כי מדובר בעיכוב קטן בלבד. "היום האסירים כבר לא ישוחררו, אבל אולי בימים הקרובים", אמר השר לענייני אסירים עיסא קראקע לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP. "יש מאמצים לפתרון המשבר ואני מאמין שתוך 24 שעות הכול יהיה ברור יותר".

הלחץ האמריקני על הצדדים נמשך

לטענת גורמים מדיניים, האמריקנים והישראלים עובדים בחמשת הימים האחרונים בניסיון למנוע את קריסת המשא ומתן, כשהמטרה היא לנסות ולקבל מהפלסטינים תשובה לגבי המשך המגעים.

הפגנת המשפחות השכולות (Yonatan Sindel/Flash90)

נתניהו גם הבהיר בימים האחרונים שבלי ההתחייבות הפלסטינית, לא יהיה שחרור אסירים ולכן לא כונסה ועדת השרים לענייני אסירים בשבוע שעבר וכך גם האסירים לא צפויים להשתחרר בימים הקרובים.

במקביל, הלחץ האמריקני על שני הצדדים נמשך, ומזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי דחה את חזרתו לארה"ב מהמזרח התיכון - זאת על מנת לחזור לישראל כדי לנסות להציל את המגעים.

אמש הפגינו עשרות בני משפחות שכולות מול בית ראש הממשלה בירושלים נגד שחרור האסירים. בהפגנה השתתפו פעילי ארגון "אלמגור" ותנועת "ישראל שלי". המפגינים ערכו בכניסה לבית ראש הממשלה ערב שירי זיכרון "כדי להעיר את ראש הממשלה". בנוסף, נשאו המשתתפים שלטים תוך כדי קריאות: "לא לשחרור מחבלים".