משפחות שכולות הפגינו בי-ם; הפלסטינים: "ישראל הציעה לשחרר 400 אסירים"

בעוד הויכוח על שחרור האסירים בפעימה ה-4 נמשך, עשרות בני משפחות שכולות התכנסו מול בית ראש הממשלה כדי למחות על המהלך. בתוך כך, דיווחו הפלסטינים כי בירושלים נעתרו לשחרור של לא פחות מ-400 אסירים. דיפלומטים אמריקנים: "בלי מו"מ, הפלסטינים יילכו לאו"ם"

מאמץ אמריקני וישראלי למנוע פיצוץ במשא ומתן עם הפלסטינים על רקע הויכוח על שחרור האסירים בפעימה הרביעית. בכיר ישראלי דיווח על גמישות בירושלים כדי למנוע קריסה, אבל אבו מאזן עדיין לא השיב בחיוב. הפלסטינים טענו הערב (ש') כי ישראל הציעה שחרור של עוד 400 אסירים כדי להמשיך את המשא ומתן. אל מול חילופי הדברים, הפגינו עשרות בני משפחות שכולות מול בית ראש הממשלה בירושלים נגד שחרור האסירים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהפגנה השתתפו פעילי ארגון "אלמגור" ותנועת "ישראל שלי". המפגינים ערכו בכניסה לבית ראש הממשלה ערב שירי זיכרון "כדי להעיר את ראש הממשלה". בנוסף, נשאו המשתתפים שלטים תוך כדי קריאות: "לא לשחרור מחבלים".

"אנחנו עושים פעולה לזכר הקורבנות ולמען זה שלא יהיו קורבנות נוספים", הסביר אחד המפגינים והביע דאגה מהדיווח הפלסטיני על שחרור מאות אסירים. "אנחנו קוראים לממשלה לא להיות פרייארים, בסוף הם יאכלו את הדגים המסריחים וגם יגורשו מהעיר. הגיע הזמן לעשות הערכה מחדש. אנחנו פה כחיילים בלי מדים עם שלטים כדי לחסום את בריחת המחבלים מהכלא".

"באנו לצעוק נגד העוולה של התפשטות מכל הערכים הכי הגיוניים שיש לבנאדם, גם ערכים אנושיים וגם ערכים יהודיים ואנחנו רוצים להגיד לראש הממשלה ולחבריו השרים: 'זה לא הגיוני, לא מוסרי ולא מתקבל על הדעת, זה פוגע בעם ובמשפחות השכולות. תעצרו את הטירוף הזה", הוסיף משתתף אחר במחאה.

אליחי בן ישי אמר לחדשות 2 online כי מאהל המחאה מול בית ראש הממשלה ימשיך לפעול בימים הקרובים. "המטרה היא להקים קול זעקה ולהביא את קולנו לקראת ההמשך", הדגיש.

הפלסטינים: "רק עיכוב קטן"

בכיר פלסטיני הבהיר הערב כי הפעימה ה-4 לא תצא לפועל היום, כפי שתוכנן, אך הביע תקווה כי מדובר בעיכוב קטן בלבד. "היום האסירים כבר לא ישוחררו, אבל אולי בימים הקרובים", אמר השר לענייני אסירים עיסא קראקע לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP. "יש מאמצים לפתרון המשבר ואני מאמין שתוך 24 שעות הכל יהיה ברור יותר".

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית ג'ן פסקי אישרה כי הצדדים טרם הגיעו לכדי הסכמה. "עדיין אין עסקה", הדגישה פסקי, "אנחנו ממשיכים לעבוד באינטנסיביות עם שני הצדדים".

בתוך כך, בישראל סרבו להתייחס לדיווח הפלסטיני, על הסכמה לשחרור של מאות אסירים לכאורה, אבל אמרו כי כל עוד הפלסטינים לא יתחייבו להמשך השיחות, שיתבססו על הכרה במדינה יהודית - אין טעם לדון בשום רעיון.

"בלי מו"מ, הפלסטינים יילכו לאו"ם"

דיפולמטים אמריקנים אמרו היום ל"וושינגטון פוסט" כי "הקריאה של ארה"ב להמשיך במשא ומתן נעשית כיוון שהאלטרנטיבה גרועה הרבה יותר. ארה"ב לא תוכל למנוע את פניותיהם של הפלסטינים לאו"ם לעצמאות". לטענתם, אם הערוץ הדיפולמטי ייכשל לא יהיו עוד בידי וושינגטון מספיק טיעונים נגד ההכרה במדינה פלסטינית .

בוושינגטון ובישראל עדיין ממתינים לתשובה מרמאללה על הארכת המשא ומתן. הפלסטינים מצדם לוחצים לשחרור הקבוצה ה-4 של האסירים בעיקר באיומים שיילכו למוסדות האו"ם ושהמצב בשטח נפיץ.

הפעימה ה-4 תצא לדרך? ארכיון (חדשות 2)

בכיר פת"ח מוחמד שטאייה אמר מוקדם יותר כי ההחלטה שלא לשחרר את האסירים עוד עשויה להשתנות ואיים כי אם הפעימה לא תצא אל הפועל יהיו לדבר השלכות קשות. "ישראל תישא במלוא האחריות ואנו דורשים מהקהילה הבינלאומית להפנות אצבע מאשימה כלפי הישראלים, שהורסים את המו"מ מיומו הראשון", קרא שאטייה.

הקריאות לא משקפות מגעים רבים בימים האחרונים למצוא פתרון מוסכם. כמה עסקאות חבילה לובנו בין הצדדים אחרי שנתניהו ולבני הבהירו שלא יהיה שחרור רוצחים נוסף - בלי התחייבות פלסטינית להמשך המו"מ והימנעות מפעולות חבלה מדיניות באו"ם.

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הודיע כי הוא יוצא מסעודיה לפריז ולא חזרה הביתה לוושינגטון כדי לחכות לאפשרות שצוותי המשא ומתן ישיגו הסכמה והוא יצטרך לבוא לאזור.