שר פלסטיני: סוגיית האסירים עדיין נידונה

השר לענייני אסירים עיסא קראקע הודה כי השחרור לא יתבצע היום, אך הבהיר כי האמריקנים ממשיכים להשקיע מאמצים רבים בניסיון לשכנע את הישראלים לבצע את המהלך. במקביל הביע בכיר בפת"ח תקווה כי האסירים ישוחררו בשעות הקרובות והזהיר: "אם לא ישוחררו האסירים, יהיו לדבר השלכות קשות"

סוגיית האסירים בלב המחלוקת (AP)

נמשכת הסערה סביב שאלת שחרורם של אסירים פלסטינים במסגרת הפעימה הרביעית: שר האסירים הפלסטיני עיסא קראקע אומר היום (שבת) כי שחרור האסירים אומנם לא יתרחש היום, אך הסוגיה עדיין נידונה - כך דווח בסוכנות הידיעות הפלסטינית מען.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, קראקע טוען כי האמריקנים, ובראשם ג'ון קרי, ממשיכים להשקיע מאמצים גדולים במטרה לשכנע את ישראל להוציא לפועל את שחרור האסירים, עליו הוסכם עם פתיחת המו"מ המדיני.

במקביל אמר היום גם בכיר פת"ח מחמד שטאייה כי ההחלטה שלא לשחרר את האסירים עוד עשויה להשתנות ואינה עובדה מוגמרת. "אנו מקווים שהשחרור יתבצע בשעות הקרובות", אמר שטאייה, שהיה עד לאחרונה חבר בצוות המו"מ הפלסטיני, בכנס לזכר יום האדמה.

המו"מ ייפסק? נתניהו ואבו מאזן (רויטרס)

"אם לא ישוחררו האסירים, יהיו לדבר השלכות קשות", הוסיף. "ישראל תישא במלוא האחריות ואנו דורשים מהקהילה הבינלאומית להפנות אצבע מאשימה כלפי הישראלים, שהורסים את המו"מ מיומו הראשון".

שטאייה הוסיף כי המחלוקת בין הצדדים לא נוגעת להכרה הפלסטינית במדינה יהודית וכי ישנם פערים גדולים בכל הסוגיות. "הדיבורים על אי חלוקת ירושלים הם בגדר סיפוח ירושלים לישראל. הדיבורים על נוכחות צבאית בבקעה הם ניסיון להנציח את הכיבוש. מטרת ההתנגדות לזכות השיבה היא המשך הסכסוך", אמר. "על אבו מאזן מופעלים לחצים אדירים, אבל אנו מסוגלים לעמוד בלחצים האלה".

דיווח: אבו מאזן סירב להארכת המו"מ

מוקדם יותר היום דיווח העיתון "אל חיאת" כי אבו מאזן הודיע למזכיר המדינה האמריקני שיסרב להארכת המו"מ בשל סירובה של ישראל לשחרר את האסירים הפלסטינים במסגרת הפעימה הרביעית. על פי הדיווח אמר קרי לאבו מאזן כי שוחח עם ראש הממשלה נתניהו וזה טען בפניו כי שחרור האסירים עלול להביא לנפילת הממשלה בישראל, בעיקר בשל הצפי לשחרורם של 14 ערבים ישראלים.

ממשיך במאמצים להגיע להסכם. קרי (AP)

מזכיר המדינה האמריקני ביקש מאבו מאזן להסכים להארכת המו"מ, בין היתר במטרה לשכנע את ישראל לשחרר את האסירים, אך על פי הדיווח אבו מאזן סירב בתוקף והבהיר כי לא יהיה מוכן לדון בשום נושא הקשור למו"מ לפני השחרור.

בעקבות ביטול שחרור האסירים הודיעו גורמים ברשות הפלסטינית כי בכוונתם לשוב למאמץ לזכות בהכרה בינלאומית, בין היתר באו"ם, וזאת על אף שהתחייבו שלא לעשות זאת במסגרת המו"מ המדיני.