דיווח: אבו מאזן סירב להארכת המו"מ

העיתון "אל חיאת" מדווח כי ראש הממשלה נתניהו הסביר למזכיר המדינה האמריקני כי שחרור האסירים הפלסטינים עלול להוביל לנפילת הממשלה. ע"פ הדיווח, בניסיון לפתור את המשבר ביקש קרי מאבו מאזן להסכים להארכת המו"מ, אך זה סירב

"אבו מאזן סירב להארכת המו"מ" (רויטרס)

המו"מ המדיני על סף פיצוץ: חודש בלבד לפני תום המועד שהוקצב לשיחות בין ישראל לפלסטינים, הודיע יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן למזכיר המדינה האמריקני קרי כי יסרב להאריך את המו"מ בשל סירובה של ישראל לשחרר את האסירים הפלסטינים במסגרת הפעימה הרביעית - כך דווח בעיתון "אל חיאת" היוצא לאור בלונדון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח אמר קרי לאבו מאזן כי שוחח עם ראש הממשלה נתניהו וזה טען בפניו כי שחרור האסירים עלול להביא לנפילת הממשלה בישראל, בעיקר בשל הצפי לשחרורם של 14 ערבים ישראלים.

שחרור יפיל את הממשלה? נתניהו ובנט (מרים אלסטר, פלאש 90)

מזכיר המדינה האמריקני ביקש מאבו מאזן להסכים להארכת המו"מ, בין היתר במטרה לשכנע את ישראל לשחרר את האסירים, אך על פי הדיווח אבו מאזן סירב בתוקף והבהיר כי לא יהיה מוכן לדון בשום נושא הקשור למו"מ לפני השחרור.

בעקבות ביטול שחרור האסירים הודיעו גורמים ברשות הפלסטינית כי בכוונתם לשוב למאמץ לזכות בהכרה בינלאומית, בין היתר באו"ם, וזאת על אף שהתחייבו שלא לעשות זאת במסגרת המו"מ המדיני.

עיתון "אל חיאת" דיווח כי מזכיר המדינה האמריקני קרי ממשיך לפעול בניסיון להגיע להסכם מסגרת, ובמקרה של כישלון יפעל להאריך את המו"מ עד לסוף השנה, אך בשלב זה לא ברור האם הצדדים יסכימו לצעד זה. במסגרת מאמציו מנסה קרי לגבש נוסחה שתהיה מוסכמת על שני הצדדים ותכלול הכרה פלסטינית במדינה יהודית.

"ישראל תתחרט על מעשיה"

"השחרור בוטל". ארכיון (רויטרס)
הפעימה הרביעית של שחרור האסירים הייתה אמורה להתקיים היום, אך כבר אתמול אמר ג'יבריל רג'וב כי ישראל הודיעה לפלסטינים כי שחרור האסירים לא יתקיים כמתוכנן. חאזם אבו שנאב, בכיר בפת"ח, הזהיר עקב כך כי "ישראל תתחרט על מעשיה".

הבכיר, חאזם אבו שנאב, הודיע כי גורל הפעימה הוא בעל תפקיד מרכזי בקביעת עתיד היחסים בין ישראל לרשות הפלסטינית. "שחרור האסירים הוא לגיטימי, חוקי, וחלק מזכויות האדם", הוסיף, "ואין לקשר בין זכויות אלו לבין הארכת התהליך הדיפלומטי או המשכו".

הפגנה נגד שחרור האסירים (ישראל שלי)

לדברי הפלסטינים, ישראל התחייבה לשחרר 104 אסירים שנכלאו לפני הסכם אוסלו ב-1993, בתמורה לכך שהפלסטינים לא יפנו לאו"ם על מנת לבקש הכרה בעצמאותן. עד כה שוחררו 78 אסירים בשלוש פעימות, אך הקבינט הישראלי הודיע כי יחסום את שחרור האסירים אם השיחות לא יוארכו.